AB’DEN BİR KÖTÜ BİR İYİ HABER...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49775071
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  AB’DEN BİR KÖTÜ BİR İYİ HABER...


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/03/2014 01:19
  ilaclar AB’DEN BİR KÖTÜ BİR İYİ HABER...
  Danimarka Helal Kesime Yasak Getirdi....
  İgiltere Helal Sertifikalandırma Kurumlarından Tavuk Kesiminde Makine Kesimine Yasak Geldi...


  A.Özkan kardeşimizden gelen haberleri sunuyoruz;

  Polonya'dan sonra 2014 şubatta Danimarka’da şoksuz Helal kesim sona erdirildi. 2007 den, 17 şubat 2014’de kadar olan kanunlara göre şoksuz kesim sembolik olarak da olsa Danimarka kanunlarında yer almaktaydı, yasağın gelmesiyle birlikte ekonomik olarak Danimarka’ya çok zararlı olacak gibi gözükmekte.

  2005 yilinda buna benzer bir kriz olmuştu. O zaman karikatür (Efendiz s.a.v’e dil uzatmışlardı) skandalı olmuştu. O zamanlar Danimarka müslümanları başta olmak üzere tüm Ortadoğulu müslüman ülkeler bu duruma çok tepki göstermişlerdi. Burada helal kesim yapılan kümes hayvanları ve ARLA´nın ürünlerini boykot etmişlerdi, çünkü Danimarka’da nerdeyse tüm tavuk firmaları helal sertifikalı olarak ürünleri Orta doğu müslüman ülkelere iharaç ediyordu, yani Danimarka’nın önemli gelir kaynağı dış devletlerden gelmekte, ağırlık olarak da Ortadoğu müslüman ülkelerden gelmekte idi. Arla firması süt, peynir, yağ, puding, yogurt ve benzeri ürün üreten ve ihracat eden firma da ekonomik olarak bu zarardan nasibini almıştı. .

  2009 yilinda yine buna benzer bir kriz olmuştu, o zaman da bir tüketici programı medyada büyük yankı uyandırmıştı, şişirilmiş tavuklar (pumped kyllinge) diye bir program sunulmustu, muhabir marine edilmiş veye lage edilen tavuk ve etler içerisine bir çesit hayvansal protein (domuz) enjekte yöntemiyle enjekte edilebildiğinin açıklaması üzerine, yine müslüman ülkelerin tepkisine neden olmuştu ve o zamanlar yine bir kirize neden olmuştu. Suudi Arabistan başta olmak üzere bir çok müslün ülkeler yine tavuk ve Arla firmasının ürünlerini boykot etmişlerdi.

  2014’de, Danimarka yine bir krizin eşiğinde, Danimarka’da şoksuz helal kesim faaliyet göstermemesini ve sadece sembolik olmasına rağmen de olsa, Ortadoğu Müslüman ülkelerden, et, tavuk, Arla ve benzeri firmaların ürünlerini boykot etme hazirlığı içerisindeler. Danish-Halal 52 müslünman dernek sorumlusu olarak bu yasağa karşı 20 bin imza toplamıştir. Fakat buna rağmen helal kesime yasak yörürlüğe geçmistir.

  2014. 26 subat El-cezire haberi Danimarka’da şoksuz helal kesime yasak geldiğini yayınladı, bu yasağa sadece müslüman tüketici değil yahudi ve diger tüketicilerden de tepki olduğunu açıklamışlardı. Bu seferki kriz diğerlerinden daha çetin geçecek gibi gözüküyor, cünkü Danimarka Ortadoğu Müslüman ülkelere Helal Sertifikali tavuk ve ET ihraç etmekte.

  http://www.foedevarestyrelsen.dk/Nyheder/Nyhedsbreve/Nyhedsbrev-til-dyrlaeger/Arkiv-2014/Sider/Nye-regler-for-slagtning-efter-religiøse-ritualer.aspx

  İngiltere Helal Sertifikalandırma Kurumlarından Tavuk Kesiminde Makine Kesimine Yasak Geldi

  Ingiltere 22 şubat 2014’de The Halal Food Authority (HFA) tarafından Helal kesimle ilgili bir açıklama yapıldı, “3 Mart 2014 den itibaren makina kesimi, kümes hayvanlarin helal statüsüne uygun değildir, mekanik yollarla hayvanların kesimi caiz değildir ve haram (yasak ) oldugunu aciklamıştır.”

  2012 Haziranda The Halal Food Authority (HFA) helal sertifika kurumları, işletmeler, Müslüman örgütler ve camiler bir konferansta video izlenmiş, bu video üzerine The Halal Food Authority (HFA) ve diger kurumlar mekanik kesimlerde dolandırıcılık ve hile yapilabileceği karar birliğine vardıklarını açıkladılar.

  Detayli bilgiyi siteden okuyabilirsiniz:
  http://www.danishhalal.com/
  ingilizce bilgi icin bu siteye girebilirsiniz:
  http://www.meatinfo.co.uk/news/fullstory.php/aid/16669/Halal_authority_forbids_machine-killed_poultry.html

  ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.