YAŞAMA SEVİNCİMİZİ YOK EDEBİLECEK KOZMETİKLERE DİKKAT
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54508321
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  YAŞAMA SEVİNCİMİZİ YOK EDEBİLECEK KOZMETİKLERE DİKKAT


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/12/2018 02:41
  konferans YAŞAMA SEVİNCİMİZİ YOK EDEBİLECEK KOZMETİKLERE DİKKAT…

  Sanayide kullanılan kimyasal katkıların insan sağlığına ve çevreye verdiği zararların ve oluşturduğu tehditlerin, her geçen gün biraz daha açığa çıkması, insanları yeni tedbirler ve çözümler aramasına yönlendirmiştir.

  Kozmetikler, beden ve çevrenin bakım ve temizliği için hazırlanmış ürünlere verilen genel bir isimdir. Cilt, saç, sakal, diş,tırnak bakım ve temizliği için hazırlanan ürünler, Kremler, Losyonlar, Şampuanlar, Diş Macunları, sabunlar, Deterjanlar vs.gibi ürünlerdir. Makyaj ve süs ürünleri olarak hazırlanan ürünler de; Rujlar, Pudralar, Allıklar, Rimeller, Maskaralar, Masklar, Parfümler, Deodorantlar, Saç Boyaları vs. gibi ürünlerdir.

  Kozmetik ürünlerde,istenen özelliklere göre hammaddeler ve katkı maddeleri kullanılır. Bunlar, yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, farmasatik ajanlar, polimerler, boya maddeleri, koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, Koyulaştırıcı ve emülsiyonlayıcı maddelerdir.

  Kozmetiklerin üretiminde kullanılan ham ve katkı maddelerinin uzun araştırmalar sonucu bugün ortaya çıkan tabloda Astım, Alerji, Cilt Döküntüleri ve Cilt, Meme, Rahim ve Yumurtalık Kanser riskinin oluşabildiği görüldüğü için üzerinde uzun uzun durulmasını gerektirmiştir.

  Kozmetikler, insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutmaktadır. Vasat bir kimse hergün enaz birkaç kozmetik ürünü kullanmaktadır. Bunlar da; kokular, deodorantlar, sabunlar, şampuanlar, diş macunları, saç bakım ürünleri, krem ve benzeri ürünlerdir.

  İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünür. Ancak, Dermatologlar bu düşünceye iştirak etmiyorlar. Bazı problemler, ilk birkaç kullanımdan sonra oluşabildiği halde, kullanımdan yıllar sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, insanların çoğu problemin hangi üründen oluştuğunu bilemez.

  Bugün halen piyasada satışa arzedilmiş kozmetik ürünlerin önemli kısmında sağlık bakımdan zararlı, dini bakımdan sakıncalı aşağıdaki katkı maddeleri bulunabilmaktedır.

  Sodium lauryl sulphate,Triklosan, Sodium monofluorophosphate, Sodium saccharin, Sodiumfluoride, Ammonium laureth sulphate, Sodium laureth sulphate, DEA (di ethanolamine), TEA (tri ethanolamine), Formaldehyde, Aluminium, İmidazolin dinyl urea, DMDM hydantion, Petrolatum, Alpha hydroxy acid, Padimate-o, Octyl dimethyl, Ürea Niacinamide, Parabenler, karmin, Etanol, Gluteraldehit, BHT, BHA

  Görüldüğü gibi, bugün piyasalarda rafları dolduran kozmetik ürünlerin pek çoğu, helallik ve sağlığa zararlık bakımından sakıncalı katkı maddelerden en az birkaç tanesini ihtiva etmektedir. Pek çok ülke, bu sinsi tehlikelerin farkına varmış bunun üzerine yeni arayışlara yönelmek zorunda kalmıştır.

  İslami hassasiyeti olmayan ülkelerde hemen hemen her sahada Organik çözümlere yönelmişken, Müslüman ülkelerde de, tamamen helal ve tayyib katkı maddelerinin kullanıldığı kozmetik ürünler üretilmeye ve ürünler yer yer insanlara sunulmaya başlanmıştır.Türkiye’de GİMDES olarak biz de ülkemiz insanını bu zararlı kozmetikleri terk etmeye çağırırken GİMDES’in kontrol ve denetiminde Helal ve Tayyib şartlarda üretilen ürünleri kullanmaya davet ediyoruz.

  Bu çalışmaları sürdürürken, 5 yıl önce GİMDES’ten helal sertifika almak için müracaat eden Güney Koreli kozmotik firması, GİMDES’in helal ve tayyib kriterli sertifikalama şartlarında zorlandığı halde sebat ve azim göstererek dört yıl önce ilk sertifikasını aldı ve şimdi 4.cü kez yenileme çalışmaları başlatıldı. Daha sonraki zaman diliminde, ülkemizde faaliyet gösteren kozmetik firmalarımız da GİMDES’ten Helal Tayyib sertifika alarak kozmetik sahasında da başarı sağladılar. Spumy, Asil Nur Kimya, Belkim, Yeşil marka, Maranki, Daeduck, Diversey, Liva, Üçe medical, Faber Kimya, Gülçiçek, Naturalive, Universal kimya, Kersia, Safia, Faber kozmotik, Yarkim, MZ Kimya, ENB Kimya, Altınbaşak Bab ışifa, Sunum-Palmate, Kristal Kozmetik, Sabire Kozmetik firmalarımız ve markalarımız Sabun, diş macunu, Hijyenik ped, deodorant, temizlik deterjanları, saç bakım, şampuan, ıslak mendil, parfüm, kolonya, dezenfektan gibi ürün çeşitlerini müslüman tüketicilerin beğenisine sunmuşlardır. Her geçen gün sayıları artmaktadır.

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ.... GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ


  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.