COLA SAVAŞLARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63497059
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  COLA SAVAŞLARI


  Gönderen:huseyin Tarih: 22/04/2006 22:06
  cola pepsi colalarCOLA SAVAŞLARI

  Amerikan patentli coca cola, pepsi cola gibi gazlı meşrubatların tam bir asırdır, bütün bir dünyayı kontrol ettiği bir dönemi yaşıyoruz. Dünya üzerinde, adeta Amerikan emperyalizminin bir sembolu olarak görülen coca colanın 1886 yılında , Atlanta’da başlayan dünya serüveni ilginç gelişmeler göstermiştir.


  1831 de Georgia’da doğan fizikçi ve kimyacı Dr. John Stith Pemberton’un daha önce sinir ve baş ağrısını teskin edecek uyarıcı bir ilaç olarak gerçeklestirdiği coca bitkisinin yapraklarından ve cola bitkisinin cevizinden  meydana getirdiği içecek, 1886 yılında, kendisi tarafindan yeniden formülü düzenlenerek, 1887 yılında “Pembertons Wine Cola” ismi ile halka açık olarak piyasaya çıkmış. Iki yıl sonra, 1888 de Coca Cola Co şirketi kurularak, bu yeni şirketin patentli ürünü haline gelmiş.

  Coca bitkisinin yapraklari(ki bu bitkinin yapraklarının ekstraksiyonundan kakoin ve diğer uyuşturucu türevleri elde edilir)’nın ve cola cevizin(ki bu cevizde bol miktarda kafein bulunur)’nin tonik ve uyarıcı, sadece neşelendirici, serinletici ve canlandırıcı sodalı bir meşrubat değil, ideal alkolsüz bir meşrubat olarak piyasaya lanse edilmiş. İlk satış yeri Atlanta’da “Jacob’un eczanesi” olmuş.

  Şirketin kuruluşundan yaklaşık beş ay sonra Pemberton Atlanta’da vefat etmiş. Şirketin kuruluşunda kurucu ortak olarak öne çıkan ikinci isim Asa Candler ise uzun yillar Coca Cola Co.’nun  yöneticisi olarak devam etmiş.1905 yılına kadar tonik bir içecek olarak satışına devam etmiş. Bu tarihlerde hem federal, hem devlet yöneticileri bu içki ile halkın uyuşturulduğunu ileri sürerek cocanın kullanılmasını yasaklamak istemiş. Coca Cola Co nun hukukcuları yoğun bir hukuk mücadelesi sonucunda cok cüzi miktarda  cocanın tat verici olarak kullanılması iznini almışlar. Bu sonucu alan Coca Cola Co, bundan böyle prensip olarak coca ihtiva etmeyen ama sembol olarak coca bulunduran bir meşrubat olarak satışına devam etmiştir. 1920 de Amerika’da FDA(Food and Drug Administration)nın  legal iznini almiş.

  İşte bu başarıların(!) mimarı Pemberton gibi Yahudi kökenli olan ikinci adam Asa Candler’miş.Babası Samuel Candler ismi ile tanınan bir Yahudi, kardeşi ise Güney Metodist kilisesinin piskoposu olan Asa Candler, kardeşinin telkini ile bu kiliseye ve bu kiliseye bağlı universiteye çok yüklü miktarda bağışlarda bulunmuş.. (Bushun da bağlı olduğu kilisenin Metodist kilisesi olması garip değil mi?)

  Coca Cola Co firması prensip olarak coca kullanmadığını belirtiyor olmasına karşın, Bolivya, Kolombiya, Peru, Brezilya basınında zaman zaman çıkan haberler kafa karıştırmaya devam ediyor. Yazımızın sonunda verdiğimiz elektronik site adresleri 1999 da Brezilya basınından günlük “Folkade Sao Paulo”nun haberine gore; “Coca Cola Co firması bu ülkelerdeki yerel şirketleri vasıtası ile her yıl külliyetli miktarda coca yaprağı satın alıp Amerika’ya gönderiyormuş. 19997-1999 yılları arasında 340 ton coca yaprağı bu yolla Amerika’ya gönderilmiş. Yerel medya götürülen bu coca yapraklarının Atlanta’daki Coca Cola tesislerinde kullanıldığını iddia ediyor. 2002 yılında Bolivya’nin Sosyal Güvenlik Musteşarı Ernesto Justinyanon’un hazırladığı bir rapora göre; Coca Cola Co firmasına 159 ton coca yaprağını ABD’ye ihrac etmesi için izin verilmiş. Narco News Andean Buro sefi Lois A. Gomez’in 20 Ekim 2002 de kaleme aldığı “The soft drink of Atlanta and the coca leaf of Andes” başlıklı makalesinde bu olayları anlatmaya calışmış.

  Bu haberler uzerine ABD yetkilileri Coca Cola firmasının ülkeye getirdiği coca yapraklarının coca colada kullanıldığını yalanlamış. Epeyi kafa karıştıran olaylar. Coca Cola Co halen coca yaprağı kullanıyor mu kullanmıyormu? Dolayısı ile coca colada kakoin var mı yok mu? Bu sorulara net bir cevap verilemiyor. Coca cola macunun(özütünün) formülü gizli tutulduğu müddetçe de bu muammalı durum devam edeceğe benziyor. Halen insan sağlığına ve beslenmesine hicbir fayda sağlamadığı, bilakis sağlığa ve beslenmeye zarar verdiği bircok bağımsız ilim çevreleri tarafından dile getirilmesine rağmen, içenler üzerinde meydana getirdiği alışkanlıkla bu meşrubatın dünya üzerinde hayret verici bir hızla yayılmasının ilişkisi nedir?(2004 yılı itibarı ile bütün dünyada tüketilen coca cola 150 milyar litre olmuş)

  Cola ve benzeri meşrubatlar konusunda daha önce sitemizde yayınlanmış oldukça doyurucu yazılarımızın bu yazımızla beraber tekrar mutalaa edilmesinde fayda mülahaza ediyoruz.( Kolaya, boyali/boyasiz gazoza hayir!!! süt içmeye evet!!!!,  Kola ve gazlı içecekler,  çok önemli-diyet içecekler)  Pepsi gurubu için de benzer ifadeler kullanılabilir. Tek fark figüranlar farklı. Benzerlikleri Amerika’daki yıllık kongrelerinde ortaya çıkmakta. Hepsi de güğüslerini gere gere ve iftiharla, hergün Müslüman kanı akıtmaya doymayan siyonist Israil devletine verdikleri desteği ve yaptıkları parasal yardımları kamuoyu önünde açıklamaktadırlar.

  Cola savaşlarının diğer cephesine gelince, bu cephede Müslümanlar da yer almaktadır.

  İngiltere Müslümanlarının Qible-cola’sı, İranlıların Zamzam-cola’sı, Fransız Müslüman larının Mecca-cola’sı, Türkiye Müslümanlarının Kristal-cola’sı ve cola-Turca’sı.

  Bu meşrubatları üreten insanlar acaba neyi düşünerek ortaya çıktılar? Acaba, bu cola meşrubatının bilmediğimiz faydalarından(!) Müslümanlar da istifade etsinler diyemi bu işe soyundular? Yoksa Müslümanların sırtından gayrimüslimler kazanacağına biraz da biz kazanalım diyerek mi bu işe soyundular? Kendi kendimizi irdeliyerek soracağımız en önemli sorular bunlar olmalı. Gerçekten bu sorular tartışılmalıdır.

  Biz biliyoruz ki, bu meşrubatların sağlığa ve beslenmeye hiçbir faydaları olmadığı gibi, CO2 li olmaları, Karbonik asit, kafein ihtiva etmeleri, birçok zararlı kimyasal katkı maddelerinin kullanılmaları, en önemlisi sır gibi saklanan cola özütünün yapısındaki şüphe ve endişeler, bu içeceğin Müslümanlara ve bilhassa çocuklarımıza bir fayda sağlamayacağını, bilakis pekçok zararlar verebileceğini ortaya koymaktadır.

  Üstelik, yıllarca, Müslümanlar çesitli sebepler ileri sürerek cola cinsi içececekleri adeta boykot ederken, güya Müslümanlar için çıkartıldığı söylentisi ile, bu ürünler için yapılan propagandalar bu boykotu kırdığı gibi, İslami gayreti zayıf olan kitleleri de coca cola, pepsi cola içmekten vazgeçiremedi.

  Ayrıca daha da önemli soracağımız bir soru daha olmalı. İsimlerini saydığımız bu cola markaları, formülü ve içeriği bir sır olarak saklanan cola macununu nereden sağlıyorlar Coca Cola Co firmasından doğrudan mı temin ediyorlar? Yoksa bazı ülkelerde Coca Cola Co nun ortaklığı ile kurulmuş(mesela Fransa gibi) firmalardan mı temin ediyorlar?

  NETİCE

  Kısaca özetlemeye çalıştığımız “COLA SAVAŞLARI” birilerinin ceplerini doldururken, birilerine de daha fazla Müslüman kanı akıtmaları için Amerika ve siyonist İsraile daha fazla destek vermelerini sağlıyor. Bu savaşlarda Müslüman Tüketici nerede yer almalıdır? Bu sorunun doğru cevabını siz kardeşlerimizin vereceğine inanıyoruz.

  http://www.colombiasolidarity.org.uk/
  http://www.inminds.co.uk/boycott-coca-cola.html
  http://killercoke.org/
  http://www.georgiaencyclopedia.org/nge/Article.jsp?id=h-2747
  http://memory.loc.gov/ammem/ccmphtml/colainvnt.html
  http://cocaine.org/coca-cola/index.html 

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=110346   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.67
  Toplam Oy: 94


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.