ÇOCUKLARIMIZ HELAL LOKMASIZ YETİŞMESİN!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49092253
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÇOCUKLARIMIZ HELAL LOKMASIZ YETİŞMESİN!


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/06/2016 06:43
  konferans ÇOCUKLARIMIZ HELAL LOKMASIZ YETİŞMESİN!

  Global bir dünyada yaşıyoruz. Ülkeler ve kentler birer köy mesabesine geldi. Çin’de üretilen bir ürün ertesi gün dünyanın pek çok ülkesinin marketlerinde bulunabiliyor. Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de çocuklarımıza, misafirlerimize şekerler, tatlılar alıyoruz. Çocuklarımıza okul malzemeleri alıyoruz, giyim eşyaları alıyoruz. Büyük bir ithal ürün pazarı var. Bu pazarda ise büyük ve tanınmış firmalar da yer alıyor. Avrupa’dan, Çin’den, Brezilya’dan ithal edilmiş yiyecek ve giyecek ürün ithalatı yıllardır bütün hızı ile devam ediyor.

  Bunlar helal ve tayyib şartlara sahip mi? Öncelikle anne ve baba olarak, daha sonra tüketici olarak düşündük mü? Ne acıdır ki ülkemizde üretilen ürünlerde dahi katkı maddelerinin hemen hemen tamamı ithal edilmektedir. Marketlerimizin raflarını dolduran ürünlerin hiçbiri Müslümanlar düşünülerek dizayn edilmemiştir. Bu karmaşa ortamında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise; ucuzunu, lezzetlisini, meşhur olanını aramak yerine helal ve tayyib şartlarda üretilmiş olanları aramalıyız? Haram ve şüpheli olanları terketmeliyiz. Son yıllarda global dünyada yükselen bir değer olan İslami düşünce ve takipçilerinin talebi olan İslami yaşam istekleri tüketilen bütün gıdalarında, helal ve tayyib olma keyfiyetini ön plana çıkartmaktadır.

  Genelde aldığımız ürünlerin içinde ne olduğuna kimilerimiz hiç bakmayız. Market raflarını tıka basa dolduran, süslü ambalajlara sarılmış fabrikasyon ürünlerin pek çoğunda yüzlerce katkı maddesi kullanılmaktadır. Özellikle çocuklar için üretilen şekerlemeler, çikolatalar, pastalar vb. bir çok ürün hakkında bilgi sahibi olmadan almaktayız. Bu gibi ürünlerin etiketini okumak pek çok anne babanın aklına dahi gelmez. Çocuklar için üretilmiş ürünleri de anne babalar olarak öncelikle soruşturmadan, etiketini dikkatle okumadan satın almamalıyız.

  Çocuklarınızı! modernitenin kolasından ve enerji içeceklerinden koruyunuz!

  Bir başka modern teknolojinin önümüze getirdiği sıkıntı da cipsler, gazozlar, kola ve enerji içecekleridir. Yüksek oranda kafein, MSG, Boya ve Yapay tatlandırıcılar içeren cips, gazoz, kola ve enerji içeceklerinin de yol açabileceği sağlık problemlerini düşünerek bu gibi gıdalardan uzak tutmalıyız.

  Çocuk gıdalarında en fazla kaçınılacak olan katkı maddeleri

  Uzmanların raporuna göre çocuklarda Hiperaktiviteye yol açtığı ispatlanan gıda boyalarının, koruyucularının ve suni tatlandırıcılarının üretimden ve satıştan kaldırılmasına karar verilmelidir.Kimyasal katkı maddeleri ile ilgili olarak bugüne kadar oldukça geniş bilgiler vermeye çalıştık. Bilhassa çocuk gıdalarında bilinçsizce kullanılmaya devam edilen bazı zararlı, hatta tehlikeli katkı maddelerine de dikkat etmeliyiz.

  İngiltere’de geçen yıl yapılan araştırmada, katkı maddesi kullanılan içecek tüketen çocukların konsantrasyonlarını kaybettiği ve hiperaktiviteye yol açtığı rapor edildi. Araştırmanın yapıldığı dönemde hiperaktif çocukların ailelerini, renkli ürünlerin tüketiminin olası risklerinden haberdar olmaları yolunda uyaran uzmanlar, ellerindeki kanıtların, bu boyaların gıdada kullanılmamasının akıllıca olacağını gösterdiğini söylüyor.

  AB geçen yıl, çocuklarda hiperaktivite seviyesi ile gıdalardaki koruyucu ve katkı maddelerinin tüketimi arasında ilgi kuran İngiliz bilimsel araştırmasını değerlendirmeye karar vermiştir. İngiltere’de yapılan ve prestijli tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan araştırmada, gıdalara konan koruyucu ve renklendiricilerin çocuklarda hiperaktivite seviyesini yükselttiği belirlenmişti. Southhampton Üniversitesinde yapılan araştırmada bilim adamları, bir grup çocuğun bir bölümüne gıdalarda bulunan koruyucu ve katkı maddelerinden hazırlanmış bir kokteyl, bir bölümüne de sadece meyve suyu vererek, çocukların davranışlarını gözlemlemişlerdi.

  Araştırmanın başındaki uzmanlar ve meslektaşları, koruyucu ve katkı maddelerinin 3 ve 9 yaşları arasındaki çocukların hiperaktif davranışları üzerinde olumsuz etkisi bulunduğunu saptadıklarını belirterek, “Bulgular, bu maddelerin sadece hiperaktivite rahatsızlığı bulunan çocuklar üzerinde değil, tüm çocukların davranışları üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini gösteriyor” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Yapılan araştırmada kullanılan katkı ve koruyucu maddeli karışımlar, çeşitli renklendiriciler, koruyucular ve tatlandırıcılar içeriyordu.

  Çocuklarda hiperaktivite, konsantrasyon eksikliği ve özellikle okumada öğrenme zorluğuyla ortaya çıkıyor. İngiltere, gıda boyalarıyla çocuklardaki hiperaktivite arasında bağlantıyı ciddiye aldı. Gıda boyalarının kullanımının tamamen yasaklanabilmesi için AB’nin karar alması gerekiyor. İngiliz Gıda Güvenliği Ajansı da bu suretle, İngiliz bakanlardan gelecek yıla kadar bu boyaları gönüllü olarak satıştan kaldırmalarını istedi. Çocuklarımızı gerçekten seviyorsak hep birlikte el ele verelim helal ve tayyib bir hayat için gerekli olan helal ve tayyib ürünler tüketerek bu tehditlerden kurtulmalıyız.

  Helal Lokmayı Önemseyelim

  Çocuklarımızı yetiştirirken Kur’an ve sünnet rehberliğinde helal lokma bilinci de vermeyi unutmayalım. Çocuklarımıza başta evlerimiz olmak üzere bütün tüketimlerinde helal lokmaya, helal tüketime dikkat etmelerinin şuurunu verelim özellikle çocuklarımızın okul kantinlerinden yapmış oldukları alışverişleri bilinçli olarak yapmaları konusunda dikkatli olalım.

  Okul Kantinlerinde Bilinçli Tüketim Gerçekleştirelim

  Okul kantinlerinde başta cips, gazlı içecek, yumuşak şekerler ve diğer şüpheli ve zararlı gıdalardan uzak durmalarının hem beden hem zihin sağlıkları açısından önemlidir.Genç nesiller bilinçsiz şekilde gıda tüketimi sonucunda birçok sıkıntı yaşamaktadırlar. Çocukluk döneminden itibaren helal lokma bilinci ile tüketim gerçekleştiği taktirde geleceğe yönelik büyük bir yatırım olacaktır böylelikle sağlıklı ve bilinçli nesillerin temeli atılacaktır.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.