HELAL VE TAYYİB MUTFAK ÇOCUK ATELYESİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49092049
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL VE TAYYİB MUTFAK ÇOCUK ATELYESİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 24/02/2016 07:42
  kadir ÇOCUKLAR İÇİN HELAL VE TAYYİB MUTFAK ATELYESİ…

  23 Şubat Pazartesi günü anaokullarına helal mutfak atölyesi uygulamamızı GİMDES merkezimizde gerçekleştirdik. Sabah grubunda 4-5 yaş, öğlen grubunda 5-6 yaş çocuklarımız eğitim aldılar.

  Görevli Hoca hanımefendi tarafından, Çocuklarımıza Allah-ü teala’nın bize vermiş olduğu nimetlere karşı teşekkür etme biçimlerinden birinin O’nun istediği şekilde helal beslenme ve haramdan sakınma olduğu anlatıldı. İlk önce helal ve haram kavramları üzerinde duruldu. Bunu günlük hayatımızda nasıl uygulamamız gerektiği, yediğimiz besinlerin hangilerinin helal hangilarinin haram olduğu oyuncak ve slayttaki resimlerle anlatılmaya çalışıldı. Buradan jelatine geçildi ve jelatin içeren abur cuburlar gösterildi. Bir böcekten elde edilen Karminin ne amaçla ve nerelerde kullanıldığı açıklandı.

  Diğer, Allah'a teşekkür etme yöntemlerinden birinin de bize verilen bu vucudu en sağlıklı ve en güzel şekilde besleyerek olacağı belirtildi. Peygamber efendimizin sağlığa zararlı hiçbirşey yemediği,bu hususu referans alarak hareket etmemiz gerektiği üzerinde duruldu. Hangi besinlerin sağlığımızı bozduğu, vücudumuzda nasıl etki gösterdikleri anlatıldı. Mesela fazla şeker yediklerinde dişlerinin çürüyeceği, dişleri çürük bir çocuk slayt resmi ile gösterildi. Yemek istediklerinde ancak helal sertifikali olanları yemelerinin önemi üzerinde duruldu . Bu şekilde helal sertifikalı ürün bilinci anlatılmaya çalışıldı.

  Sonra helal ve tayyib sertifikalı ham maddeler birbir vurgulanarak, kurabiye yapımına geçildi. Kurabiye hamuruna sekil verme islemi cocuklara uygulama olarak yaptırıldı. Helal ve haram kavramları çocuklarda ilk etapta antipati veya yadırgama oluşturmadı. Helal- haram kavramlari zor algılanmadı.

  Fırında pişirilen kurabiyeler çocuklara helal sertifikalı çikolata ve lolitop eşliğinde ikram edilerek atelye çalışmaları tamamlandı.

  kadir kadir  kadir kadir  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 11


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.