ÇOCUK GIDALARINDA EN FAZLA KAÇINILACAK KATKI MADDELERİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63357437
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÇOCUK GIDALARINDA EN FAZLA KAÇINILACAK KATKI MADDELERİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/10/2006 13:57

  ÇOCUK GIDALARINDA EN FAZLA KAÇINILACAK KATKI MADDELERI

  (Tatlandırıcılar, Renklendiriciler, Koruyucular)

  Kimyasal katkı maddeleri ile ilgili olarak sitemizde oldukça geniş bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu yazımızda bilhassa çocuk gıdalarında bilinçsizce kullanılmaya devam edilen bazı zararlı, hatta tehlikeli katkı maddelerinden bahsedilmektedir.  TATLANDIRICILAR

  E951 Aspartam

  RENKLENDIRICILER

  E102* Tartrazine
  E104* Quinoline Yellow
  E107* Yellow 2G
  E110* Sunset Yellow
  E120** Kokineal,Karmin
  E122* Karmoisine
  E123* Amaranth
  E124* Ponceau 4R
  E127* Erythrosine
  E128* Red 2G
  E129* Allura Red
  E131* Patent Blue V
  E132* Indigo Karmin
  E133* Brilliant Blue FCF
  E142* Green S
  E151 Black PN
  E154* Brown FK

  KORUYUCULAR

  E210* Benzoic acid
  E211* Sodium benzoate
  E212* Potassium benzoate
  E213* Kalsium benzoate
  E214* Ethyl 4-hydroxybenzoate
  E215* Ethyl 4-hydroxybenzoate sodium salt
  E216* Propyl 4-hydroxybenzoate
  E217* Propyl 4-hydroxybenzoate sodium salt
  E218* Methyl 4- hydroxybenzoate
  E219* Methyl 4- hydroxybenzoate sodium salt
  E220 Sulphur dioxide
  E221 Sodium sulphite
  E222 Sodium hydrogen sulphite
  E223 Sodium metabisulphite
  E224 Pottasium metabisulphite
  E226 Calcium sulphite
  E227 Calcium hydrogen sulphite
  E230* Biphenyl
  E231* 2-Hydroxybiphenyl
  E232* Sodium biphenyl-2-yl oxide
  E233* 2-(Thiazol-4-yl) benzimidazole
  E239 Hexamine
  E249* Potassium nitrite
  E250* Sodium nitrite
  E251* Sodium nitrate
  E252* Potassium nitrate

  GIZLI TEHLIKELER

  E621 MSG Mono Sodyum Glutamat

  Monosodium Glutamate E621 bilinen bir katkı maddesidir. Ancak ayni zamanda hidrolizlenmis protein formasyonunda da bulunabilir. Bu formasyonda gida maddelerine eklendigi zaman monosodium glutomatin mevcudiyetini belirtmeye ihtiyaç yoktur.

  Ilk defa 1865 de meydana çikartilmis bir amino asiddir. Proteinlerde tutulmus olan glutaminin hidroliz ürünü olarak bulunur. Beyin fonksiyonlarinda hayati bir rol oynar. Glutamatlar olarak bilinen glutamik asidin çesitli formatlarinin içinde ençok bilineni monosodium glutamattir.

  Yakin zamandaki arastirmalar göstermistir ki, çok miktarda glutamatin neden oldugu asiri beyin reseptör hücre aktivasyonu, hücreleri öldürebilmektedir. Bu ise ilave olarak akla getirmistir ki, bu fazla glutamat, Alzaymer, Perkinson ve Huntingdon gibi sinir dejenerasyonu hastaliklarinda bir parça rol oynayabilir. Ancak gidalarla alinan glutamatlarin bu hastaliklarda bir parça payinin bulunmasi hususu henüz tartisilmaktadir. Ancak tartisiliyor olmasi dahi sagligimiz açisindan bu katkı maddesinden uzak durmamizi gerektirmelidir.Bilhassa çocuk gidalarinda asla kullanilmamalidir!

  Turkiyemiz’de ise bu madde çok yaygin olarak kullanimdadir; mesela hepimizin gözleri kapali olarak kullandigi meshur TUZOT, Knor Çesni vs.gibi sözde tuzlarin ana maddesi MSG'dir. Bu burada bitmiyor sadece basliyor. Bundan sonra marketten alisveris yaparken lütfen alacaginiz hazir çorbalara, patates cipslerine, misir cipslerine, salam, sucuk, sosis, hazir bütün soslara, tüketilmeye hazir donmus donmamis bütün yiyeceklere, kisacasi bütün ambalajli gida maddelerine bakiniz. Eger yalan yazmadilarsa %95 'inde bu maddeyi bulacaksiniz. Bu maddenin bir de örtülü, gizli adi vardir. Nispeten bilgili tüketicileri atlatmak icin; Lezzet arttirici, kivam arttirici, dogala özdes aroma, E 621, vb. Isimlerle gizlerler. Daha korkuncunu söylemem gerekirse bu madde çocuk mamalarinda ve ekolojik ve diyet ürünlerinde de kullaniliyor.

  E102 Tartrazine

  Tartrazin, çok güçlü allerjan olarak gözükmektedir. Özellikle aspirine karsi asiri duyarli ve astmatik bünyeler için tehlikelidir. Diger reaksiyonlar olarak, migren, bulanik görme, kasinti, morarmis deri benekleri, Özellikle Benzoit asit (E210)la birlikte bulundugunda tartrazin çocuklarda asiri aktiviteye sebeb oldugu görülmektedir.

  Tartrazin, sentetik azo boya maddesi olarak meyve ezmelerinde, boyali gazli içeceklerde, hazir puddinglerde, kek karisimlarinda, toz kremalarda, çorbalarda, soslarda, dondurmalarda, tatlilarda, sakizlarda, jellerde, marmelatlarda, meyveli yogurtlarda, reçellerde, hardallarda ve gliserinli, limonlu ve balli ürünlerle birlikte pekçok modern gida maddesinde ve ilaç kapsüllerinde kullanilmaktadir. Hiperaktiv Çocuklari Koruma Gurubu(HCSG. The Hyperactive Childrens Support Group) bu katkı maddesi ile çocuklardaki hiperaktiv davranis bozukluklari arasinda bir iliskinin bulunduguna inanmaktadir.

  E951 Aspartam

  Hafiza kaybindan, beyin tümörüne kadar kaygi verici semptomlara neden olan Aspartam seker yerine tatlandirici olarak kullanilmaktadir.

  En fazla kullanim alani toz ve sivi içecekler olmasina karsin ilaç sanayiinde, sekerleme ve pasta ürünlerinde aspartam, asesülfam ve sakkarinin kombinasyonu kullanilmaktadir. Seker hastalarinin kullanimi oldukça düsük olmasi ve kullanan insanlarin yas seviyelerinin yüksek olmasina ragmen alzaymer riski olusturdugu bildirilmektedir. Fakat içeceklerde kullanimi, özellikle aspartamin içinde bulunan fenil alalin isimli amino asitin çocuklarin zeka gelisimlerini olumsuz yönde etkiledigi klinik deneylerle kanitlanmistir. ABD’ de FDA’nin güvenli bir katkı maddesi olarak öne sürmesine karsin aspartam en tehlikeli maddelerden biri oldugu halde bu durumdan habersiz insanlara dayatilmaktadir.

  FDA‘nin Aspartamli ürünler için yaptigi açiklama ise söyle:
  “Dikkatle kontrol edilmis klinik çalismalar aspartamin allerjan olmadigini göstermektedir. Ancak, fenyl alalin’i vucutta yok edecek enzimi üretemeyen ve kalitim yolu ile geçen genetik hastalik Phenylketanuria(PKU)’lu insanlar ve kaninda yüksek seviyede fenyl alalin bulunan hamile kadinlar aspartam konusunda probleme sahiptirler..Çünkü, onlar aspartamin bilesenlerinden biri olan amino asit fenyl alalin’i effektif olarak metabolize edemezler.Vücut sivilarindaki bu amino asitin yüksek miktarlari, Annede ve ceninde beyin tahribine sebep olabilir.Bu sebeple,FDA aspartam ihtiva eden bütün ürünlerin etiketlerinde fenyl alalin ihtiva ettiginin açikça yazilmasinin gerektigini hükme baglamistir”

  E120 Karmin(Kokonial)

  Karmin, Coccus cacti veya Dactylopius coccus costa böceginin disilerinden veye yumurtalarindan çikartilan bir boya pigmentidir. Bu böcekler Meksika, Bolivya, Sili, Kanarya Adalari ve Peru’da dikenli bir kaktüste yasarlar.

  Bir kilogram boya elde etmek için birkaç milyonun üzerinde böcek kullanilir. Yumurtlama zamanlarinda bu böcekler parlak kirmizi renge dönerler. Disi böceklerin kabuklari kurutulur ve sonra bir eriticide(solventte) eritilir ve böceklerin parçalari filitre edilerek disariya atilir. Su ile muameleden çikartilan Karmin, karminik asit, proteinler ve az miktarlarda çesitli tuzlardan olusur.

  Karmin(veya Kokonial) gida renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacilikta kullanilmaktadir. Etleri, soslari, kirmizi deniz ve islenmis kanatli ürünleri de içine alan genis bir gida ürününde kullanilan Karmin meyve preperatlarinda, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, gelatinli tatlilarda, meyve sularinda,kolalarda, pasta ve firin ürünlerinde, dondurmalarda, sekerlemelerde, toppinglerde ve süt ürünlerinde bulunmaktadir.

  Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakim ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarinda, alliklarda kullanilmaktadir.

  Hassas ve asmatik bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebeb olabilir.

  Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadigi için ticari olarak önemli bir engelle karsikarsiya bulunmaktadir.

  Müslümanlarda da Hanefi fikih alimlerince haram olarak degerlendirilmektedir.

  Ancak Müslümanlar bu bilgilerden yoksun oldugu, ögrenmek için de gayret sarfetmedigi için Islam ülkelerinde ve bilhassa ülkemizde Hanefi olsun olmasin bütün firmalar bu boya maddesini ürünlerinde kullaniyor ve müslüman tüketiciler de pasa pasa bu ürünleri kursagina indiriyor. Bir Musevi kadar dahi kursaginin emniyetine sahip olamiyor.

  Kaynak: www.truthinlabeling.org www.hacsg.org.uk www.ukfoodguide.net

  http://www.safekids.co.uk/ENumbersToAvoid.cfm
  http://www.chemsoc.org/ExemplarChem/entries/2001/anderson/colourings.htm
  http://www.authorsden.com/visit/viewarticle.asp?AuthorID=27589&id=23170


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.65
  Toplam Oy: 75


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.