coca cola ve pepsi cola yasaklanıyor mu?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59245251
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  coca cola ve pepsi cola yasaklanıyor mu?


  Gönderen:huseyin Tarih: 09/08/2006 09:15
  coca cola yasaklaniyor

  'Formülü açıkla' kararı...
  Hindistan Yüksek Mahkemesi, Coca Cola ve Pepsi'den, ürünlerinde zehirli kimyasallar bulunduğu gerekçesiyle, devlet sırrı gibi sakladıkları üretim formüllerini 4 hafta içinde açıklamalarını istedi. Aksi halde yasak gündemde  Milliyet,Vakit,Zaman gibi birçok günlük gazetelerimizde yayınlanan Haydarabat kaynaklı haberde belirtildiğine göre:
  Hindistan Yüksek Mahkemesi, Amerikan meşrubat devleri Coca Cola ve Pepsi'ye büyük darbe vuracak bir karara imza atarak iki şirketten üretim formüllerini açıklamalarını istedi. Mahkeme, kararına gerekçe olarak, bu iki içeceğin içinde sağlığa zararlı oranda tarım ilacı kalıntısı bulunmasını gösterdi.
  Coca Cola, 120 yıldan beri dünyanın en sıkı muhafaza edilen ticari sırları arasında gösterilen formülünü Atlanta'daki bir bankanın kasasında saklıyor. Formülü yalnızca Coca Cola'nın 2 üst düzey yöneticisi biliyor. Firma, olası bir kaza ihtimalini göz önünde bulundurarak formülü bilen bu iki yöneticinin aynı uçakta seyahat etmesine izin vermiyor.

  Kolacılara 4 hafta süre

  Coca Cola ve Pepsi'den ürettikleri soğuk içeceklerin içerdiği kimyasalları ve öteki katkı maddelerinin açıklanmasını isteyen Yüksek Mahkeme yargıçları S.B. Sinha ve Dalveer Bhandari, firmalara formülü bildirmeleri için 4 hafta süre verdi. Firmaların kararın gereğini yerine getirmemeleri durumunda Yüksek Mahkeme'nin Coca Cola ve Pepsi satışlarını durdurma yetkisinin olduğu ifade edildi. Bu iki firma, 1 milyar 100 milyonluk dev Hint pazarının açık ara lideri konumunda. Hindistan'da sivil toplum kuruluşu niteliğindeki Bilim ve Çevre Merkezi adlı örgüt hazırladığı bir raporda Coca Cola ve Pepsi'nin Hindistan'da satılan 11 ürününde yüksek oranda tarım ilacı kalıntısı bulunduğunu belirtti. 12 eyaletten alınan örneklerde Pepsi ürünlerinde zararlı kalıntı miktarının 2003'te yapılan ölçümlere göre 30, Coca Cola ürünlerinde de 25 kat fazla olduğu kaydedildi.

  Satışı yasaklanabilir

  Kararla ilgili bir açıklama yapan Hindistan'ın en büyük hukuk müşavirliği firması "Fox Mandal Little" avukatlarından Shreyas Patel, "Cola şirketleri karara uymazlarsa mahkeme satışları durdurabilir. Ama kimse 120 yıllık sırrını kolayca açıklamaz, hele Hindistan gibi bir ülkede. Hemen birisi çıkar, bunu kendisi üretir" dedi. Önceki gün açıklanan karar Hindistan Meclisi'nde de yankı buldu. Her partiden milletvekilleri Bilim ve Çevre Merkezi'nce hazırlanan raporun Pepsi ve Coca Cola'nın yasaklanması için yeterli kanıt sunduğunu savundu. Ana muhalefet partisi "Bharatiya Janata" milletvekili Vijay Kumar Malhotra, "Bu iki Amerikan şirketi milyonların hayatıyla oynuyor. Bu gibi uyarıları daha fazla göz ardı edemeyiz" diye konuştu.

  GIDA RAPORUNUN NOTU:
  Sitemizde kolalı ve gazlı içeceklerle ilgili yoğun bir yayın yaptığımız bilinmektedir. Bu ve benzeri haberler bu yayınlarımızın haklılığını göstermektedir. Coca cola ve Pepsi colanın yasaklanma haberi Amerikan ve İsrail güdümlü olmaları sebebi ile bizi daha fazla sevindirirken, tüm kola ve gazlı içiceklerin sağlığımıza ve bazı katkı maddeleri sebebi ile de inançlarımıza karşı olmaları yüzünden bilinçli tüketiciler olarak tümünden uzak durmamız gerektiğini bir defa daha hatırlatmak isteriz.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.61
  Toplam Oy: 165


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.