GAYRİMÜSLİMLERİN MÜSLÜMANLARIN HELALİNE MÜDAHALESİNE KARŞI YAPILAN TOPLANTIDAN (1)
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51125744
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GAYRİMÜSLİMLERİN MÜSLÜMANLARIN HELALİNE MÜDAHALESİNE KARŞI YAPILAN TOPLANTIDAN (1)


  Gönderen:huseyin Tarih: 15/06/2015 13:41
  kadir GAYRİMÜSLİMLERİN MÜSLÜMANLARIN HELALİNE MÜDAHALESİNE KARŞI YAPILAN TOPLANTIDAN (1)

  Birinci gün açılışta GİMDES Başkanının yaptığı konuşmayı sunuyoruz:

  “Alemlerin Rabbi olan Allaha Hamd

  O’nun son Peygamberi Muhammed Mustafaya da salat ve selam olsun.


  Bir zamanlar bütün İslam ümmetine şerefle payitahtlık yapmış olan İstanbulumuza hoş geldiniz. Hayırlı bir maksat için yaptığımız davetimize dünyanın çeşitli bölgelerinden icabet ederek bize şeref verdiniz, saadet bahşettiniz. Allah hepinizden razı olsun.

  Davet yazımızda da belirttiğimiz gibi AB’nin Müslüman ümmete Helal Standart yapmaya kalkışmasına karşı Müslüman ümmet olarak dik duruşumuzu bütün dünyaya göstermek için toplanmış bulunuyoruz. Iki gün boyunca konu üzerinde görüşlerimizi, istişarelerimizi ve ileriye dönük yapmamız gerekli çalışmalarımızı görüşerek oluşturacağımız ev ödevlerimizle bölgelerimize hayırlısı ile döneceğiz. Dileğim odur ki ümmet olarak Allah (subhanehü teala)nın razı olacağı hayırlı bir mesai geçirelim.

  “Henry Kissinger bir keresinde şöyle demiştir; “Petrolü kontrol ederseniz ülkeleri, gıdayı kontrol ederseniz insanları yönetirsiniz”

  Sizlerin de bildiği gibi CEN’in tüm düşüncesinin Müslümanları kontrol etmede Helal endüstrisini kontrol etmekdir. Amaçlarının Müslümanlara hizmet olmadığı ve yalnızca para kazancını düşündüğünü Müslümanlar anlamıştır. Biz Müslümanlar din olarak en iyisine sahibiz ve özellikle helal konularda diğer dinlerin idaresine ihtiyacımız yoktur.

  Kur’an’da Allah’ın belirttiği gibi “Şüphesiz ki bu Kur’ân, insanları en doğru ve en sağlam yola iletir.” Bundan dolayı biz en iyisine sahibiz.

  Bütün Müslümanlar birbirimizle, Allah’ın bizden istediği şekilde işbirliği yapmalıyız. O zaman bizler dikkate alınacak bir güç olabiliriz.

  Gayri Müslümlerin neyin helal neyin haram olduğunu söylemelerine ihtiyacımız yoktur. Böyle bir duruma sessiz kalırsak, Müslümanlar olarak dinimiz olan İslam’ın tam olmadığı gibi yanliş bir sonuç çıkartılır. Hâlbuki Kuran bizlere: “Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim.” diye bildirmektedir. Bu ayet Arafatta peygamberimiz Muhammad (SAV)’e inzal buyrulmuştur.

  Bu ayet için Allah’ın neden Arafatı seçtiğini sorgulamalıyız. Benim naçiz olarak anladığım, bütün âleme yapılan açık bir bildirgedir ki dini tamamladık ve en mükemmel yaptık emrini bütün bir aleme ilan etmektedir.

  Daha önemlisi, inanmayanların birbirlerine destek olacaklarını bildiren ayette: ” Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar.”

  Yukarıdaki ayetten hareketle, biz Müslümanlar gayri Müslümlerin neyin Helal neyin Haram olduğunu bildirmesine izin verebilir miyiz, tabii ki hayır.

  2013 yılında gerçekleştirdiğimiz 6. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımızın sonunda yayınlanan Sonuç Bildirgesinde gündemle alakalı olarak bir paragrafı sizlere arzetmek istiyorum:

  -Bugün Müslümanların, en az yüz yıldır tüketmekte olduğu ürünlerin büyük bir kısmında ekonomik, biyolojik ve kültürel içeriklerinin gayrimüslimlerin kontrolünde kalmasının Müslümanların helal ve tayyib yaşam için olmazsa olmazı olan helal ve tayyib lokma sorumluluğunu büyük ölçüde tehlikeye attığı bir gerçektir.

  -Helal Sertifikalandırma kurumları arasında güvenilir bir birlikteliğin ve bütün müslümanları kucaklayacak global bir standardın oluşturulması elzemdir.

  -Gayri Müslimler Müslümanların Helal Sertifikasına karışamazlar ve standartlarını oluşturamazlar.

  -Helal Sertifikalandırmanın İslam alemi ve dünya insanlığı için öneminin anlaşılması konusunda çalışmaların yapılması gerekmektedir.

  -Müslümanlar için son derece önemli olan Helal sertifikalı ürünlerde Helal logosunun yanlış ve kötüye kullanılması engellenmelidir.

  -Dünyadaki tüm Müslümanlar elbirliği ile bir enstitü kurmalıdır. Akademik çalışmalar ile ilgili yatırımların ve araştırmaların yapılması gerçekleştirilmelidir.

  Arzettiğim bu paragraf bize bir hedef de gösteriyor. AB’nin bu manasız müdahalesine karşı dik duruşumuz önemli, ama yeterli olamaz. Ümmet olarak Alt yapımızın eksikliklerini elbirliği ile gidermemiz elzemdir. Bir şairimizin mısraları ile sözlerimi bitirirken davetimize icabet eden kardeşlerime tekrar teşekkür eder, iki günlük çalışmaların ümmetimize hayırlara vesile olmasını Allah (subhanehi teala)dan niyaz ederim.

  Allah'a dayan, sa'ye sarıl, hikmete râm ol...
  Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol!”

  kadir


  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.