DAYATILANI KABULLENİRSEK KAYBEDERİZ”
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51337959
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DAYATILANI KABULLENİRSEK KAYBEDERİZ”


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/03/2019 00:18
  konferans konferans “DAYATILANI KABULLENİRSEK KAYBEDERİZ”

  İstanbul'un Çatalca ilçesinde bulunan İlim Yayma Cemiyeti'ne bağlı Özel Mustafa Asım Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu Öğrencilerine helal gıda, helal beslenme ile ilgili seminer verildi.

  Seminere konuşmacı olarak Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Teknik Bilim kurulu üyesi Veteriner Hekim Muhammed Zeki AYGUR katıldı. Kritik katkı maddelerinin ve günümüz gençliğinin fazlaca tükettiği atıştırmalıkların bahsedildiği programa 100’ü aşkın öğrenci katıldı. Program Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Sunumuna başlamadan öğrencilere kantinden neler alıyorusunuz? sorusuna karşı en çok tüketilen yiyecek ve içeçeklerin tespitini yapan Muhammed Zeki AYGUR merak edilenler üzerinde öğrencileri bilgilendirdi.

  “İlk imtihandan ders almalıyız”

  Helal gıda nedir? Helal sertifika nedir? GİMDES ne zaman ve niçin kuruldu? gibi sorular üzerinde yoğunlaşan program da konuşma yapan AYGUR, “Rabbimiz kuranı kerimde tüm insanlığa hitaben ‘Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helal ve tayyib olanlarından yiyin.’ buyuruyor. Buradaki önemli husus tüm insanlığa hitap edilmiş olması helalin yanında sağlığın, hijyenin ve kalitenin de bizler için önemli birer unsur olduğudur. İmamı Azam hazretleri de, “mideye giren lokmanın helal yada haram olduğu bilinmedikçe, ibadet ne kadar çok yapılırsa yapılsın hükmü yoktur” dediği ifadelerine yer verdi.

  Araf suresinden ibret alınması gerektiğine vurgu yapan M. Zeki AYGUR, “Araf suresinde geçen ilk insan ve ilk peygamberimiz olan Hz. Âdem (a.s.)’ın ve eşi Havva anamızın, Allah tarafından kendilerine yasaklanmış ağacın meyvesini, şeytanın aldatması sonucu yemeleri, onların imtihanı kaybetmelerine ve cennetten çıkartılmalarına neden olduğu gerçeğini düşündüğümüz zaman, Helal Lokmanın bütün insanlar için ne kadar önemli olduğu anlaşılır.” dedi.

  “Fast Food yemeye zorlanıyoruz”

  Günümüzden en çok tüketilen ürünler olan hamburger, patates cipsi, pizza, kızartılmış tavuk, simit, döner, sandviç gibi ürünlere değinen AYGUR fast food yeme alışkanlıklarını şu şekilde sıraladı. “Medya, internet sitelerinde yer alan ilgi çekici reklamlar. Paketleme ve servislerdeki ilgi çekici sunum. Artan hayat temposu. Kadının iş hayatında aktif olması. Fastfood markalarının çoğalması. Abur cubur yiyecek kültürünü hayatımızda tutan en önemli etken televizyon! Bu tarz yiyeceklerin reklamlarının %80'i Cumartesi sabahlarına yani çocukların da izlediği yayın saatine konuluyor. İstenilen yaş grubunun dikkatini çekmek için abur cubur paketlerinin içine oyuncaklar konularak satışları arttırmayı hedefliyorlar!”

  “Kabullendiğimizde kaybediyoruz”

  Monosodyum Glutamat (MSG), Sodyum Nitrit, Jelatin, Sistein, Aspartam, Karmin gibi zararlı maddelere de değinen Aygur konuşmasının devamında şunları kaydetti. “Bir saattir tüm bu katkı maddelerini can kulağıyla dinlediniz. Bir çoğunuz da hocam o zaman aç mı kalalım? Biz ne yiyeceğiz? şeklinde sorular yöneltildi. Modernite bize hazıra konmayı ve bu şekilde yaşamayı dayatıyor. Bu sıralarda okuyan bizler en iyi alim, en iyi mühendis, doktor, işçi, öğretmen olmaz isek bu dayatma bizim ile kalmayıp çocuklarımıza devam edecektir. Bunu kabullenirsek kaybederiz. Fakat sorgulamaya başladığımızda üretim yapanlar da bizim için piyasaya arz etmek zorunda kalacaklar. Bu gidişatı biz değiştirebiliriz. Rabbimiz işimizi kolaylaştırsın, fikir ve gönül aydınlığı versin.”

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.