ÇARŞIDA, PAZARDA ALIŞVERİŞ YAPARKEN HARAM-HELAL HESABI YAPABİLİYOR MUYUZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50226816
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÇARŞIDA, PAZARDA ALIŞVERİŞ YAPARKEN HARAM-HELAL HESABI YAPABİLİYOR MUYUZ?


  Gönderen:administrator Tarih: 07/10/2004 21:09

  Muhterem Ziyaretçilerimiz,

  Hazreti Ömer (r.a.)’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte “Ameller niyetlere göredir” şeklinde çok anlamlı ve günlük hayatımızda rehber olacak bir mesaj bulunmaktadır.

  Bu sebeple, sitemizin işlemeye çalıştığı konuda da, ülkemizde ne kadar zor olursa olsun, ailemizin ihtiyaçlarını temin etmeye çıktığımız zaman, niyetimiz daima helal ürünler satın almak olmalıdır. Bunun için, tükettiğimiz gıda ve diğer ihtiyaç maddelerinin temizlik ve helallik standardını bilmezlikten gelme, ya da boşverme tavrımızı değiştirmeye ihtiyacımız olacaktır. Favorimiz olan gıda maddesinde, çok küçük miktarda alkol olduğunu ya da satın aldığımız ekmekte çok küçük miktarda domuzun herhangi bir uzvundan elde edilmiş katkı maddesi bulunduğunu ya da doktorumuzun yazdığı ilacın kapsülünün veya tablet üzerindeki film tabakasının domuz jelatininden yapıldığını öğrendiğimiz zaman umursamaz bir tavır içerisine girmek yerine, niyetimizi, dikkatli olma ve haramdan kaçma istikametine yönlendirmeye çalışmalıyız.  Biz inanıyoruz ki, ne kadar çok müslüman, marketlerdeki ve eczanelerdeki şüpheli ürünleri satın almaya karşı sorgular ve direnç gösterirse, o kadar çok üretici ve satıcı, müslüman tüketiciye helal ürünler üretip, satmaya daha çok dikkat sarfedecektir. Tüketiciler olarak, satın alma gücümüzden dolayı marketlere ve eczanelere tesir etme gücüne sahip olduğumuzu unutmamalıyız.

  Sadece ürünlerin etiketlerini okumak yeterli midir? Üreticilerin, listelemek istemediği gizli katkı maddelerinin olabileceğini ya da ürünün içerisindeki katkı maddesi % 2'den daha az olursa, üreticinin bu maddeyi listelemekten kaçındığını düşünebilir misiniz? İşte size iki örnek:

  “Tetesept” isimli ilacın Almanya versiyonunun prospektüsünde aktif maddelerinin yanında kullanılan katkı maddelerini “gelatine, glycerol” olarak belirtmiş. Türkiye versiyonunun prospektüsünde bu ayrıntıyı göremiyoruz. Danone markası ile üretilen yoğurdun Kanada versiyonunda katkı maddesi olarak jelatin kullanıldığı belirtildiği halde, Türkiye versiyonunda aynı patentle üretim yaptığı halde etiketlerinde bu bilgi mevcut değil.

  Bazen de etikette yazılı olan kimyasal terimlerin ne manaya geldiğini bilemeiyebilirsiniz.

  O halde, lütfen, katkı maddelerinin tamamı hakkında tam emin olmadığınız şartlarda, şüpheli bir alanda bulunduğunuzu ve şüphelilerden kaçınmanız gerektiğini bildiren Peygamberimiz (sav)‘in mesajını hatırlamalısınız.

  “www.gidaraporu.com“ sitemiz, bu noktada sizlere yardımcı olmak istiyor. Bunun için sitemizi yakından takip etmelisiniz. Anlamadığınız noktalarda sormalısınız. Noksan gördüklerinizi tamamlaması için yardımcı olmalısınız.

  Bu site müslümanların anonim hizmet sitesi olmak istiyor. Müslümanın gözü, kulağı ve dili olmak istiyor. İlgisizliklerimiz, bilgisizliklerimiz bizi kendi ülkemizde, öyle inanılmaz bir kirliliğin batağına düşürmüş ki, Peygamberimiz (sav)’in bir hadis-i şerifinde işaret ettiği insanın durumuna düşebileceğimizi aklımızdan asla çıkarmamalıyız.

  “İnsan Allah yolunda uzun seferlere katlanır,saçları birbirine karışmış, yüzü gözü toza bulanmış bir durumda, iki ellerini gökyüzüne açar; “Ya Rab! Ya Rab!” diye göz yaşı döker. Halbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram. Haram ile beslenmiş. Böylesinin duası nasıl kabul edilir?”   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.93
  Toplam Oy: 16


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.