ÇAMLICA SOHBETLERİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51721477
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÇAMLICA SOHBETLERİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 08/11/2010 23:35
  konferans ÇAMLICA SOHBETLERİ…

  Eyupsultan, tarihi Halidpaşa Konağında yıllardır sürdürülmekte olan ‘Çamlıca Sohbetleri’nde, geçtiğimiz Ekim ayının konuğu GİMDES Başkanı Dr.H.K.Büyüközer’di. Sohbet konusu ise doğal olarak ‘Helal Gıda ve Helal Sertifika’ üzerine kuruldu. Sohbet tanışma faslı ile başladı. Sohbete teşrif edenler, muhterem ve maruf zevattan oluşmuştu ki bu zevatın içerisinde; Prof.Dr.Yavuz Önol, Prof.dr.İsmail Özsoy, Prof.Dr.Ulvi Avcıata, Doç.Dr.Mustafa Said Yazgan, Gazeteci yazar Bilal Eren, Sosyolog Cafer Vayni, Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım, Gazeteci yazar Ali Erkan Kavaklı, Gazeteci yazar Ahmet Şahin, Eğitimci yazar Ahmet Maraşlı, Gazeteci yazar Hasan Candan, Gazeteci yazar Mehmed Dikmen, Gazeteci yazar Mustafa Yazgan, Gazeteci yazar Ahmet Altun, Gazeteci Yazar ve Çinili Camii İmam Hatibi Ahmet Yuter,..teşrif etmişlerdi.


  Sohbet ‘Modern Yaşam, Gıdalarımız ve İslam’ konulu bir sinevizyon gösterimi ile başladı.

  GİMDES tanıtım sinevizyonun gösteriminden sonra, sohbetin kafalarda oluşmuş sorular üzerinde devam etmesi benimsendi. Gelen ilk sorular kesim üzerine idi. Sohbete katılan dinleyiciler,Türkiye’de yapılan hayvan kesiminin İslami kurallara göre yapılıp yapılmadığını sordular. GİMDES Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer’in açıklamaları karşısında şaşıran hazirun, bundan sonra daha dikkatli davranacaklarını belirttiler. İslam fıkhındaki hayvan kesimi ile ilgili inceliklerin de anlatılması üzerine, vurdum duymaz bir yapıda olan toplumun aydınlatılması için çaba sarfedilmesi gerekliliği üstünde birleşildi.

  Bundan sonra jelatin katkı maddesi gündeme geldi. Jelatinin çok geniş bir yelpazede kullanıldığını ve piyasada satılan jelatinin yurtdışı menşeli ve domuz ve helal kesim olmayan eti helal hayvanların ağırlıklı olduğunu anlatan Hüseyin Büyüközer’in sunumundan sonra , piyasadaki ürünlerin hangilerinde jelatinin kullanıldığı soruları peşpeşe geldi. Market raflarında saklanan bu tür ürünlerin etikette belirtilmemesi ve saklanması nasıl mümkün oluyor sorularını da peşinden getirdi.

  Bir çok üründe kullanılan katkı maddeleri konusu anlatılmaya başlandığında ise, ekmekten, çikolataya, peynire, meşrubata kadar giren katkı maddelerinin hem haramlığı hem de sağlıksız ve kanserojen içerikli olduğu bildirildikten sonra, özellikle cola ve yağlar üzerine gelen soruları GİMDES Başkanı Hüseyin Büyüközer cevaplandırdı.

  Eski yıllardaki sağlıklı, doğal ürünlerin teknolojinin gelişmesi üzerine nasıl bir değişime uğradığı GDO‘lu ürünler anlatılırken gündeme geldi. Gelecek nesiller için endişe duyan dinleyiciler, bu gıda sisteminin değişmesi için GİMDES’e desteklerini ve dualarını ilettiler.

  Hazirun adına kapanış konuşması için söz alan Zaman Gazetesi yazarlarından Ahmed Şahin Hoca ezcümle; ‘Bu akşam çok mühim bir mevzuda yapılmakta olan çalışmaları dnledik. Anlaşılan bu çok mühim konuda bugüne kadar verilen fetvaların yeniden gözden geçirilmesi gerekecektir. Bu çalışmalar devam ettikçe günlük hayatımıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bugün fulü gibi gözüken bazı konular daha net hale gelecektir.’

  konferans konferans

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 23


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.