HELAL VE TAYYİB EXPO’DA; HELAL İLAÇ, HELAL KOZMETİK, HELAL TURİZM VE FIKIH ÇALIŞTAYLARININ SONUÇ BİL
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49093339
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL VE TAYYİB EXPO’DA; HELAL İLAÇ, HELAL KOZMETİK, HELAL TURİZM VE FIKIH ÇALIŞTAYLARININ SONUÇ BİL


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/11/2015 01:19
  kadir HELAL VE TAYYİB EXPO’DA; HELAL İLAÇ, HELAL KOZMETİK, HELAL TURİZM VE FIKIH ÇALIŞTAYLARININ SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI...

  Tıp, Eczacılık ve Kozmetikler: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı :


  Müslüman bilim adamları ve üreticiler Helal ve Tayyib şartlara uygun aşıların üretimi için çalışmalar yapmalıdırlar. Aşılar, jelatin, idrar ve dışkı, domuz bileşenleri, cenin parçaları, alkol, hayvan parçaları (domuz, köpek, eşek vs) gibi pekçok haram/yasak katkı maddelerini içerebilir. Ayrıca civa ve aluminyum gibi pekçok zararlı zehirli kimyasallar aşıların üretiminde kullanılır. Bazı aşıların, otoimmün hastalıkları, astım, ani bebek ölümü sendromu, otizm ve kanser gibi pekçok hastalıkla ilişkili olduğu bilinmektedir.

  Helal ve tayyib ilaç standardı projesi, gıda, tıp ve kozmetik endüstrilerinde kullanılan pekçok ürünün helal ve tayyib olma şartlarının belirlenerek listelenmesi çok önemlidir. Helal ve tayyib şartları taşımayan ilaç üretiminden dolayı Müslümanlar büyük bir tehdit ile karşı karşıyadır. Müslüman bilim adamları ve ilaç üreticileri helal ve tayyib ilaç sektörüne yatırım yapmaya öncelik vermelidirler. Çünkü İslam ümmeti için tehlikeli ve üzücü olan bu durumun başka çözümü bulunmamaktadır.

  İslam Fıkhı ve Bilim Bakış Açısı ile İstihale” Çalıştayı:

  İstihale, maddenin fiziksel ve kimyasal olarak tamamen doğal bir dönüşümüdür. Istihale kavramı Islam uleması tarafından kabul edilen bir görüştür ancak zaruret durumundaki kişiler tarafından uygulanabilir. Mutad ve sürdürülebilir bir üretimde kabul edilemez. Bundan dolayı, jelatin, kan plazması, peynir mayası, sabunda kullanılan yağın ham madde kaynağı olarak haram kaynaklardan gelmesi durumunda istihale olduğu kabul edilemeyeceğinden Helal sertifikalama çalışması yapılamaz.

  Helal Turizm Uygulamaları Çalıştayı:

  İslamiyet insanın tüm hayatını kapsayan bir dindir. İslamı salt günde beş vakit namaza indirgeyemeyiz. Helal ürün dediğimizde bunu sadece gıdaya indirgeyemeyiz. Helal tüm hayatı kapsar. Bir insan seyahate çıktığında dini vecibelerinden arınmamaktadır.

  Bugün turizm sektöründe karşılaştığımız ana sorun İslami düşünce olmamasıdır. Bu iki yönlüdür. Hem seyahate çıkan hem de hizmet veren (otel, lokanta, tur operatörü vb) İslami düşünerek sunulan hizmetler İslami kurallara göre düzenlenmelidir.

  Güncel Veriler Işığında Kesim ve Sersemletme Çalıştay:

  Mekanik kesim İslam'da kabul edilir bir metod olarak kabul edilmemektedir. Tesmiye kesim yapan kişi tarafından bizzat söylenmelidir.(Kayıttan olmamalıdır). Kesimden önce hayvanların sersemletilmesi, ölümlere neden olabilmektedir. Ölüm oranı frekans, elektrik akımı ve süre gibi pekçok faktörlere bağlıdır. 50 Hz frekansda 60 mA-148 mA akımda ölüm oranı %22-%99 arasında değişmektedir.Bu nedenle sersemletme eti şüpheli hale getirmektedir. Sersemletme metodları, hayvan canlı olmasına rağmen iç & dış hasarları meydana getirebilir ve bu durum hayvanların ölümlerine neden olmaktadır. Sersemletmesiz helal kesimde, hayvan saniyeler içinde şuurunu kaybedecek hale gelmektedir. Bu kesim metodu hayvan refahı ve et güvenliği & hijyeni için çok önemlidir.

  Geleneksel İlaçlar ile Yeni Teknoloji İlaçların Karşılaştırılması Çalıştayı:

  Genetik modifiyeli ürünler insan sağlığına bilinen ve bilinmeyen pekçok yan etkilere neden olabilmektedir. Genetik Modifiyeli ürünler Helal ve Tayyib kavramı ile ilişkilendirilemez.

  Tıbbı Nebevi günümüzde giderek daha iyi anlaşılan, her zaman ve mekanda uygulanabilecek bir sistemdir.

  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.75
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.