GİMDES’İN BURSA MERKEZ VE İNEGÖL KONFERANSLARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50188381
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES’İN BURSA MERKEZ VE İNEGÖL KONFERANSLARI


  Gönderen:huseyin Tarih: 01/12/2011 06:49
  konferans konferans GİMDES’İN BURSA MERKEZ VE İNEGÖL KONFERANSLARI…

  26 Kasımda İnegöl’de Rehberder’in organizasyonunda düzenlenen Sani Konukoğlu Konferans salonundaki “Ürettiğiniz, Yediğiniz, İçtiğiniz, Kullandığınız Helal mi?” konulu konferans İnegöl halkından yoğun ilgi gördü. GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, Araştırmacı yazar Said YAVUZ, GİMDES Başdenetçisi Hayreddin İşbilir İnegöl’de yaptıkları konferansın ardından Bursa’ya geçerek 27 Kasımda da Osmanlı Eğitim ve Kültür Derneği tarafından organize edilen aynı konulu konferansa katıldılar.


  İnegöl’de Rehberder başkanı Metin Tahirler yaptığı açılış konuşmasında helal gıdanın önemine dikkat çekerek “Helal olmayan gıda Ana Babaya isyan olarak, evde huzursuzluk, namazda huşûsuzluk olarak karşımıza çıkar.” dedi. Bursa’da Osmanlı Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mustafa Topöz’de hayatımızın her yerinde karşılaşabileceğimiz ve dikkat edilmesi üzerimize farz olan bu ehemmiyetli konuyu ilerleyen günlerde de gündeme getireceklerini belirten açıklamasının ardından konferansın açılışı yapıldı.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER Helal gıdanın hayatımızdaki önemine dair şu açıklamalarda bulundu. “’Helal Gıda’nın yalnızca müslümanlar için değil tüm insanlık için önemli olduğunu belirten Büyüközer, Türkiye’nin gıda rejiminin değişmesi gerektiğini savundu. “Modernite ile değişen gıda anlayışımızdan biran önce vazgeçmeli, gıda rejimimizde yeniliklere gitmeliyiz.. Uygun olmayan gıdalar gerek hammaddelerden gerekse nihai ürünlerden çıkarılmalı. Sağlıklı bir gıda sistemi gerek. Bunlar bizim için olmazsa olmazlarımızdır. Çünkü sağlıksız gıdalar, insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.” dedi. Ayrıca tüketicinin helal gıda alanında bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Büyüközer, nihai tüketicinin çok seçici davranması ve tüm ürünlerde helal gıda sertifikası araması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Araştırmacı Yazar Said Yavuz ise Helal gıdanın manevi hayata etkisi hususunda şunları söyledi. “Manevi hayatımızı etkileyen haramlar ve bunun cezası sadece ahirette değil bu dünyada da karşımıza çıkıyor. Yani cezayı bu dünyada yemeğe başlıyoruz. Efendimiz bir hadisinde; ‘Öyle bir devir gelecek ki insanoğlu aldığı şeyin helalden mi haramdan mı olduğuna aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.’ demiştir. Cenab-ı Hak Kuran’ı Kerim’de mealen; ‘duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var’ diyor. İnsanın dünyada bulunmasının ne anlamı kaldı? Ben kazanıyorum ama haram mı helal mi bilmiyorum. Önemsemiyorum. Böyle olunca duamız da kabul olmuyor. O zaman hayvandan ne farkımız kalıyor? Dua müminin silahıdır. Ama yediğimiz haramlar duamızın önüne set çekiyor. Hal böyle olunca da insanın bu dünyada bir önemi kalmıyor.”dedi.

  Yavuz açıklamasını şöyle sürdürdü:“Bugün Müslüman bir kimse doğrudan doğruya gidip bir domuz keserek yemez. Ama Efendimizin dikkat çektiği bir konu var; şüpheliler. İyi mi kötü mü ne olduğunu bilemediğimiz şeyler var. İşte bu noktada Efendimiz ‘haram belli, helal belli, sen şüpheliden kaçın’ diyor. Önemli olan bu şüphelilerin farkına varmak. Haramın farkındayız ve uzak duruyoruz. Ama dolaylı olan haramlar var ve birçoğunun farkında değiliz. Örneğin süt helaldir. Ama içerisinde jelâtin veya domuz yağı katarsan haramdır. Şüpheliye dikkat etmeyenin harama girmemesi mümkün değildir. İşte bizim bir hassasiyetimiz de bu olması lazım. Şüpheliden kaçınmalıyız. Efendimiz 1400 yıl öncesinden buna dikkat çekiyor. İnşallah bu farkındalık artacak.”

  GİMDES Başdenetçisi Gıda mühendisi Hayreddin İŞBİLİR de sertifikalandırma sürecinde dikkat edilen hususların başında temizliğin geldiğini belirterek, “Helal gıdada üzerinde durduğumuz en önemli konu temizliktir. Temizlik ve helal ayrı olarak düşünülemez” diye konuştu. Sertifikalama süreci sadece denetimden ibaret olmadığını, ürünlerin içindeki katkı maddelerinin de ayrıntılı bir analiz sürecinden geçirilerek sağlımıza olumlu yada olumsuz etkilerini öğrenmemiz gerektiğini de belirten İşbilir, “Kefil olduğumuz ürünün içeriğine tüm ayrıntısıyla tam anlamıyla vâkıf olmalıyız” dedi.

  Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda ki konferansta Şener Gıda, Helal gıda sertifikası aldı. Sertifikasını GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer’in elinden alan Şener Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan, 5 aylık bir çalışmanın ardından söz konusu sertifikayı almaya hak kazandıklarından dolayı mutlu olduklarını, güvenilir bir Helal gıda ailesine katılmanın aslında Müslümanlığın ve insanlığın bir vecibesi olduğunu söyledi.

  Daha sonra Bursa Merkezdeki programa katılmak için teşrif eden, Dr.H.K.BÜYÜKÖZER’in üniversiteden öğrencileri olan Bursa Belediye Başkanı Recep ALTEPE ve Genel Sekreter Seyfeddin AVŞAR konferans binasındaki çalışma ofisinde ziyaret edilerek GİMDES’in çalışmaları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 11


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.