BU ZAMANDA EN ÖNEMLİ FARZ, HELAL LOKMAYI HAKİM KILMAKTIR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49775331
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BU ZAMANDA EN ÖNEMLİ FARZ, HELAL LOKMAYI HAKİM KILMAKTIR


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/06/2015 07:30
  kadir "BU ZAMANDA EN ÖNEMLİ FARZ, HELAL LOKMAYI HAKİM KILMAKTIR"

  Evet bu cümle uzun uzadıya üzerinde durulacak , çok önemli bir cümledir diyoruz. Nitekim Rabbimiz Kitabında buyurduki:
  “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve tayyib olanlarından yeyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.” (Bakara 168)
  "Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların tayyib olanlarından yiyin; eğer sadece O’na kulluk ediyorsanız, Allah’a şükredin.. “ ( Bakara 172)
  “Artık Allah'ın size verdiği rızıktan helal ve tayyib olarak yiyin. Allah'ın nimetine şükredin eğer gerçekten O'na ibadet edecekseniz. ”( Nahl 114)
  "Ey iman edenler! Allah’ın size helâl kıldığı tayyib şeyleri (kendinize) haram edip yasaklamayın ve sınırı da aşmayın. Çünkü Allah, sınırı aşanları sevmez." ( Maide 87)
  "Allah’ın size tayyib ve helal olarak verdiği rızıklardan yiyin. Kendisine iman ettiğiniz Allah’dan korkun helallerden kendinizi men etmeyin, yasaklarından da sakının!" (Maide 88)

  Dikkat edilirse Yüce Allah, önce helal ve tayyib yemeyi, arkasından da salih amelleri işlemeyi emretmektedir. Ayeti kerime, salih amelin kabulünün helal ve tayyib yiyeceklerle mümkün olacağını ifade etmektedir. Bu konuda Resûlullah (sav) şöyle buyurarak bizleri uyarmıştır: "Besleneceğin şeyleri helal ve tayyib yap ki duaların kabul olunsun."
  'Tayyib şeylerden yiyin.' emrinin 'Salih amellerde bulunun.' emrinden önce gelmesi de yenilen şeyler meşru (tayyib) olmadığı sürece salih amellerin anlamsızlığını ve imkânsızlığını vurgulamak içindir."
  Zira amel işleyebilmek için kişinin en azından amel yapabilecek kadar yiyip içmesi gerekir. İbadetin ihlas ve samimiyetiyle beraber kişiye manevi gıdanın temini açısından da yine kişinin helal olanlarla beslenmiş bir vücut ile ibadet etmesi gerekir. Haram ile beslenen bedenle yapılan ibadetler kişiye manevi bir haz ve gıda vermez. Salih amel yapmanın yolu, helal ve tayyib yiyeceklerden geçer."
  Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) (bir gün) şöyle hitap ettiler:
  “ Ey insanlar! ALLAH Teâla Hazretleri tayyibtir, tayyibten başka bir şey kabul etmez. ALLAH’ın mü’minlere emrettiği şeyler, peygambere emretmiş olduklarının aynısıdır. Nitekim ALLAH Teâla Hazretleri (peygaberlere):
  “ Ey peygamberler, tayyib olanlardan yiyin ve salih amel işleyin.”
  (Mü’minun 51) emretmiş; mü’minlere de:
  “ Ey iman edenler, size rızık olarak verdiklerimizin tayyiblerinden yiyin.
  ” (Bakara 172) diye emirde bulunmuştur.”
  Sonra seferi uzatıp, saçı başı dağınık, toz-toprak içinde kalan ve elini semaya kaldırıp: “Ya Rabb, Ya Rabb” diye dua eden bir yolcuyu zikredip, dedi ki:
  “ Bu yolcunun yediği haram, içtiği haram, giydiği haramdır ve (netice itibariyle) haramla beslenmektedir. Peki böyle bir kimsenin duasına nasıl icabet edilir?”
  (Müslim, Zekât 65)
  Resûlullah (sav) şöyle buyurdu: "Haramla beslenen hiçbir beden cennete giremez. Cehennem ona daha layıktır” (Sahih-i Buhari)
  -Resûlullah (asv) şöyle buyurdu: "Öyle devir gelecek ki insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak!" (Buhari, Büyü 7)

  İşte bugün Müslümanlar böyle bir tehlike ile burun burunadır. Çarşıdan pazardan aldığımız içeriğini bile bilemediğimiz gıdalarımızla mutfaklarımız , sofralarımız yangın yeri gibi.Yüz yıl öncesine kadar böyle bir tehlike söz konusu değildi. Batı güdümlü, gayrimüslim emperyalizmi ve materyalizmi ,bütün dünyaya hükmettiği gibi 2 milyarlık İslam ümmetine de hükmediyor. Gıda teknolojisi, makina ve techizati , 5000 çeşit katkı maddenin üreticiliği bu güçlerin elinde bulunuyor.

  Bu tahakkümden kurtulmak için adeta bir cihat hareketine muhtacız. Yukarıda belirtiğimiz ayet ve hadisler çerçevesinde, Helal ve tayyib şartlarını uygulamak bir Müslüman için farzdır diyoruz. Bu farz büyük bir tehdit altındadır diyoruz. Bu farzı kurtarmak en önemli bir keyfiyettir diyoruz. Bunu yerine getirmediğimiz taktirde diğer farzlarımız da tehlike altında bulunmaktadır diyoruz. Aksini iddia eden kardeşlerimiz varsa, bugünkü ahvalde, hangi farzın daha önemli olduğunu delilleri ile açıklamalıdır diyoruz.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.