BREZİLYA’DAN ŞOK DALGALAR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51370126
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BREZİLYA’DAN ŞOK DALGALAR


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/08/2008 05:56
  brazil BREZİLYA’DAN ŞOK DALGALAR...

  Bu başlık altında yayına sokacağımız yazı sizi şaşırtmasın. Kel alaka bizi neden ilgiledirir dedirtmesin. Çünki ülkemizdeki pekçok iri kıyım firma, et, et mamulleri ve jelatin gibi katkı maddelerini güya “HELAL” sertifikası ile bu ülkeden ithal etmektedir. Sitemizde daha önce bu konu üzerinde duran; endişe ve şüphelerimizi belirten yazılar yayınlanmıştı.

  Bugün sunacağımız yazı İngiltere Halal Monitorig Committee(HMC) tarafından yayınlanan bültenlerinden alınmıştır. Bu komitenin başındaki kardeşimiz Mohamed Benkhelifa, 24 Şubatta İstanbul Feshanede Allah’ın izni ile gerçekleştirmiş olduğumuz “Helal Gıda 2008” konferansına katılmış ve bir konuşma yapmış idi.

  Şimdi yazıyı okuyabiliriz.

  Et üretim ve tedarikçisi olan global bir firma, Eylül 2007’de HMC’ye, kendileri için Brezilya “Helal” pazarını araştırıp incelemesini teklif etti. Avustralya ve Yeni Zelanda ile birlikte Brezilya, global helal ürünler pazarında, dünyanın en büyük et ve işlenmiş et ürünleri ihracatçılarından biridir. Bu ürünlerin büyük kısmı başta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Umman, Katar gibi Orta Doğu ülkeleri ile Afrika ve Avrupa’ya ihraç edilmektedir.

  Bu ay, uzmanımızın, vahşi batı Brezilya’ya yaptığı yolculukta ortaya çıkarttığı, şok eden gizli bulguları, farklı bir kıtadaki uygulamaları sizlerle paylaşacağız. Bununla birlikte, kırmızı et ve kanatlı hayvan etleri, globalleşen dünyada sofralarımıza ulaşmanın yolunu kolayca bulmakta. Ümmet ise cahilce bir güven içinde bu ürünleri tüketmekte-Allah cehaletimizi ve kusurlarımızı bağışlasın.

  12 500 millik hava yolculuğundan sonra 1800 millik karayolunu kat eden uzmanımız Brezilyanın geniş arazilerinde geceden sabaha çalışmış, böylelikle istismarları ortaya çıkarmıştır – ki Brezilya dünya Helal gıda endüstrisinin en büyük tedarikçilerinden birisi olarak tanınmaktadır.

  Bu araştırmada Brezilyanın en büyük 18 kesim evinde inceleme girişiminde bulunuldu. Brezilya Kanatlı Hayvan İhracatçıları Birliği’ne göre 2007 yılının Ocak-Eylül döneminde 718 000 ton tavuk Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmiş. Aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerine ise 402 000 ton tavuk ihraç edilmiş.

  11 kesim evine giriş ve bu kesim evlerinde araştırma imkânı bulabildik. Ne yazık ki sonuçlar şok edici olmuştur:

  •Kesim yerlerinin çoğunda Müslüman kesim görevlisi bulunmuyor
  •Allah’ın ismi anılmıyor
  •Kesim yerlerinin çoğunda bayıltma yaygındır (ve kesim anında birçok hayvanın ölmüş olma riski söz konusudur)
  •Helal olmanın temel şartları hakkında bilgisizlik vardır
  •Kesim yerlerinin çoğunda mekanik kesim uygulanmaktadır

  Bir dereceye kadar bu durum, HMC olarak, bizi şaşırtmadı; çünki sürekli olarak Helal adına eksik ve yanlış uygulamalarla karşılaşmaktayız-dünyada en çok istismar edilen konudur çünki Helal mevzusu. Ne acıdır ki dünün Vejetaryen topluluğu, 1400 yıllık geçmişe sahip Müslüman topluluklardan daha çok korunmaktadır-Allah bizleri affetsin.

  Birçok nefsine uymuş uygulayıcılar tarafından.Helal kisvesi altında sertifikalandırılmış, güya “Helal” olan bu etler şehirlerimize mübarek etler olarak giriş yapmaktadır Durumun vahameti ortaya çıkınca hem bizi, hem de Ortadoğu’daki samimi organizasyonları harekete geçirdi.

  HMC gerçek Helal’i teşvik etmeye devam etmektedir. Ancak ve ancak sürekli ve tavizsiz izleme ve denetlemeye dayalı bir sistemin Ümmetin Helal ihtiyacını garanti altına alabileceği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

  Her türlü sahtekârlığı ortaya çıkarmada ve onunla mücadele etmede Allah bize güç versin. Ve Ümmete hak ettiği gerçek, saf Helal’i sunma imkânı versin ki hayatımızı devam ettirmenin tek dayanağı ve temelini ancak Helal oluşturmaktadır. Lütfen HMC’ye soluksuz çalışmalarında destek olun.

  Tercüme:Ali Değirmenci

  ***

  Lütfen siz de, Ülkemizde soluksuz çalışmalar yürütmeye çalışan GİMDES’e destek olun!


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.81
  Toplam Oy: 49


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.