BOYKOTA DEVAM EDİYOR MUYUZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62656300
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BOYKOTA DEVAM EDİYOR MUYUZ?


  Gönderen:administrator Tarih: 23/03/2006 22:48
  boykotKarikatür krizi ile şiddetlenen “KÜRESEL BOYKOT” hareketi çok coşkulu ve kararlı başladı. Acaba aynı heyecan ve kararlılıkla devam ediyor mu? İlk günlerde sitemiz, onbinlerce ziyaretçinin gelmesine ve çeşitli mercilere protesto hareketlerine sahne oldu. Acaba bu eylem ve hareketler aynı hızda devam ediyor mu? Yoksa bir saman alevi gibi yanıp söndü mü? Bir yaz yağmuru gibi kuruyup bitiverdi mi? Eğer böyle olmuşsa Müslümanlar kendi hesaplarına yeni bir mağlubiyeti kaydetmiş olacaklardır. Aşağıdaki yazı Müslümanların bu derekeye düşmemeleri gerektiğini hatırlatmak için hazırlanmıştır. Birlikte dikkatle okuyalım ve okutalım inşallah. Allah yar ve yardımcımız olsun.
  GIDA RAPORU

  BOYKOTA DEVAM EDİYOR MUYUZ?
  Danimarka’da patlak veren ve kısa zamanda pekçok Avrupa ülkesine sıçrayan karikatür skandalı, Dünya Müslümanlarını birden ayağa kaldırdı ve küresel bir reaksiyona yönlendirdi. Belki de bu skandal Müslümanların kimliklerini hatırlamalarına ciddi boyutta vesile oldu. Bu tepkilerin sonucunda elle tutulur, etkileyici ve sonuçları itibari ile Müslümanlara çok yönlü getiriler kazandıracak “KÜRESEL BOYKOT” hareketi başlatıldı.

  BOYKOT iyi yönetilir ve kararlı durulursa iyi sonuç verebilen bir toplumsal harekettir. Ancak BOYKOT’un şartları doğru bir şekilde tesbit edilmelidir. Bu şartlar nelerdir?
  1. BOYKOT edilecek hedef ve BOYKOT’a dâhil olacak unsurlar net ve doğru bir şekilde tesbit edilmelidir.
  2. BOYKOT edilecek ürünler en geniş şekilde Müslümanların kolayca katılabileceği şekilde seçilmelidir.
  3. BOYKOT’a katılacak insanların BOYKOT’a katılma heyecanı ve yoğunluğu tam olmalıdır.
  4. BOYKOT’un hedefine ulaşmasına kadar sürekliliği sağlanmalıdır.
  Bu BOYKOT hareketinin istenen sonuçları sağlayabilmesi için yukarıda belirttiğimiz şartların yerine getirilmesi önemli olmaktadır. Bu sebeple, bu hareketi başlatan bütün ülkelerdeki sivil toplum kuruluşları sonuç alınıncaya kadar irtibat, dayanışma ve istişare çalışmalarını aralıksız sürdürmelidirler.

  BOYKOT’a tüketiciler yanında ülkede üretim yapan firmaların da katılmaları sağlanmalıdır. Katılmadıkları takdirde kendi ürünlerinin de BOYKOT’a dâhil edileceği tehditi yapılmalıdır. Bazı kardeşlerimiz BOYKOT’un yerli ürünlere de teşmil edilmesinde istihdam için sıkıntılar oluşturabileğini ifade etmektedirler. Ancak bu şekilde düşünen kardeşlerimize bize gönderilen mesajlardan iki tanesi ile cevap verebiliriz. Bu kardeşlerimiz diyor ki,  a-) “DEĞERLİ DOSTLAR
  BİZLER ÇOK CİDDİ OLARAK DİNİMİZCE HARAM SAYILAN GIDA MADDELERİNDEN UZAK DURALIM VE PROTESTO EDİLMESİ GEREKEN ÜRÜNLERİ ÇOK İYİ TANIYIP VE PROTESTOMUZUN SES GETİRMESİ İÇİN BU KONUYU DA ÇOK CİDDİYE ALALIM TAMAM..FAKAT BENİM AKLIMIN ALMADIĞI ŞU: BÜTÜN BU SAKINCALI GIDALARI VE PROTESTO EDİLMESİ GEREKEN MALLARI SATAN TOPTANCI VE PERAKENDECİ ESNAFIN (MÜSLÜMAN GEÇİNENLER DÂHİL.) BU KONUDA KILLARINI KIPIRDATMADIKLARINI ÜZÜLEREK MÜŞAHADE ETMEKTEYİZ. HİÇ BİR BAKKAL VEYA MARKET BEN ARTIK BU MALLARI SATMAYACAĞIM DEMİYOR. BEN İSTANBULDA BÖYLE BİR MARKET VARMI BİLMİYORUM, VARSA BANA NE KADAR UZAK OLURSA OLSUN GİDİP ORADAN ALIŞVERİŞ YAPACAĞIM. BÖYLE BİR MARKETİN VARLIĞINDAN HABERDAR OLAN VARSA LÜTFEN BANA YAZSIN. SELAM VE DUA İLE RAHMANA EMANET OLUN”

  b-) “S.A.dün akşam bir toplantıda yaşadığım bir durumu sizlerle paylaşmak istedim. Arkadaşların ricası üzerine onlara boykot ürünlerini tanıtan bir dosya getirmiştim. Aramıza yeni katılan (ve art niyetsiz samimi bir insan olduğuna kanaat getirdiğim) bir kardeşimiz bu ürünleri gördükten sonra işin başka bir boyutuna dikkat çekti. Bu ürünlerin Türkiye'de üretildiğini ve boykotla bu fabriklarda çalışan insanların işlerinden olmalarına sebep olabileceğimizi söyledi. Aslında ilk etapta haklı gibi görünen bir iddia!..Fakat ben şöyle bir düşüncede bulundum. Bediüzzaman hz. Mektubat isimli eserinde 12. mektupta şöyle bir tespitte bulunuyor(özetle): "çok hayırlar için az şer kabul edilir."Mesela diyor “savaşa asker göndermekte bazı sıkıntı ve zararlar olabilir. Fakat bu sayede memleket düşman istilasından kurtulur. Aksi takdirde savaşın az sıkıntısından kurtulayım derken vatanın elden gitmesi, can, ırz ve namusun tehlikeye düşmesi gibi çok daha büyük sıkıntılara maruz kalınacağı kesindir.” Ben bu kaidenin boykot konusunda da geçerli olduğunu düşünüyorum. Bu gün Amerika ve İsrailin İslam âlemi hakkındaki planlarını bilmeyen yok. Ben, vatandaşım işsiz kalmasın diye onları paramla beslersem yarın ona harcadığım paralar benim tepeme bomba olup yağacak. Şimdi düşünüyorum da acaba hangisi daha büyük tehlike? Bunlar benim düşüncem tabii. Doğrusunu Allah bilir. Selametle...”   

  BOYKOT, muhatabı ciddî bir ekonomik ablukaya alma hareketidir ki, muhatap pes edinceye kadar sürdürülebildiği takdirde sonuç alınabilecektir. Bu sebeple BOYKOT’ta sabır ve kararlılık çok önemli unsurlardır. Bazen aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Bu durumlarda sabır ve sebat sonuna kadar aynı yoğunlukta sürdürülemezse sonuç alınamaz ve muhatabı daha saldırgan ve daha cüretkâr yapar. Bu sonuca düşmemek için Müslümanlar BOYKOT’u hergün birbirlerine hatırlatarak, teşvik ederek BOYKOT heyecanını taze tutmak zorundadırlar.

  Biz sitemizde BOYKOT’larımızla ilgili sizlerden gelecek mesajlar için bir link açıyoruz. Sizlerden gelecek mesajları günlük olarak burada yayınlayacağız. Sonuç alınıncaya kadar BOYKOT hareketini sonuna kadar çeşitli eylemlerle devam ettirmeye kararlıyız. Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarımızı da bu eylemleri devam ettirmeleri için çağrıda bulunuyoruz. BAŞLATTIĞIMIZ BU “KÜRESEL BOYKOT” HEDEFİNE ULAŞINCAYA KADAR DEVAM EDELİM. SONUÇTA ZAFER İNANANLARIN, İNANDIKLARI YOLDA YILMADAN ÇALIŞANLARIN OLACAKTIR.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.90
  Toplam Oy: 53


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.