Domuzlu botoks haram mı?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63497009
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Domuzlu botoks haram mı?


  Gönderen:administrator Tarih: 13/08/2006 13:56

  botoks

  'Domuzlu' botoks  haram mı?

  Malezya'da, estetik amaçlarla botoks yaptırmanın haram olduğuna dair bir fetva yayımlandı.
  "Milli Fetva Konseyi" tarafından yayımlanan fetvada, Botulik A (Botoks) zehrinde domuzdan elde edilmiş bazı maddelerin bulunduğu belirtilirken, botoksa sadece tıbbi tedavilerin ileri aşamalarında, uzmanların yetkisi dahilinde izin verileceği vurgulandı. Botoks, ağır gıda zehirlenmesine yol açan bir çeşit bakteriden elde ediliyor. Bu maddenin felç etme özelliğinin yanında ciltteki kırışıklıkların kaybolmasında ve bazı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmekte.(Milliyet gazetesi)  BOTOKS(BOTOX) NEDİR?

  Botox (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir(zehirdir). Botox, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botox’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

  Botoks, injeksiyon şeklinde uygulanır. İnjeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine injeksiyon yapılır. Botox’un etkisi injeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır. Botox, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. 2 yıl boyunca düzenli olarak botox uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır. Ayrıca hamile ve emzikli hanımlarda ne gibi yan etkilerin oluştuğu konusunda henüz yeterli kanıtlar oluşmadığından bu hanımlar botoks yaptırmaktan kaçınmalıdır. (http://www.tip2000.com/abone/konular/botox.asp)

  Botoks yaptığını bildiren bir kliniğin web sitesinden alıntıladığımız yukarıdaki bilgiye ek olarak yabancı bir siteden alıntıladığımız bilgi de şöyledir:

  Çok Önemli Güvenlik Bilgisi

  Az da olsa ciddi kalp problemleri ve ciddi allerjik reaksiyonlar rapor edilmiştir. Eğer bir allerjik reaksiyona veya yutma, konuşma ve nefes alma güçlüğü gibi bir başka olağan olmayan semptoma düçar olduğunuzu düşünüyorsanız derhal doktorunuza müracaat etmelisiniz. Enjeksiyonu takiben ortaya çıkan en yaygın yan etkiler geçici gözkapağı düşmesi ve mide bulantısıdır. Enjeksiyonla birlikte local ağrı,enfeksiyon, ateş, hassaslaşma, şişlik, kızarma, morarma ve kanama, berelenme oluşabilir. ALS, miyasteni ve Lambert-Eaton sendromu gibi sinir-kas sistemine ait rahatsızlıkları olanlarda ciddi yan etki riskleri oluşabilir. (www.botoxcosmetic.com )

  GIDA RAPORUNUN NOTU:
  Bu açıklamalardan sonra kadın-erkek hala botoks yaptırmanın pek akıl işi olmadığı anlaşılmaktadır. Bizden söylemesi.

  Important Safety Information

  Serious heart problems and serious allergic reactions have been reported rarely. If you think you’re having an allergic reaction or other unusual symptoms, such as difficulty swallowing, speaking or breathing, call your doctor immediately. The most common side effects following injection include temporary eyelid droop and nausea. Localized pain, infection, inflammation, tenderness, swelling, redness, and/or bleeding/bruising may be associated with the injection. Patients with certain neuromuscular disorders such as ALS, myasthenia gravis, or Lambert-Eaton syndrome may be at increased risk of serious side effects.

  http://www.botoxcosmetic.com/   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.78
  Toplam Oy: 28


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.