İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ KONFERANS SALONUNDA HELAL GIDA KONFERANSI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir." Ali İmran 139

Günün Hadisi
"Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir." Hz.Ebu Zer (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48551048
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ KONFERANS SALONUNDA HELAL GIDA KONFERANSI


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/12/2012 11:25
  ilaclar İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ KONFERANS SALONUNDA HELAL GIDA KONFERANSI

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gıda Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta, helal gıdaların ne olduğu, bunların İslam Dini'ndeki önemi ve dinimize göre yememiz yasak olan gıdalar hakkında bilgiler verildi. Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen, “Helal Gıda” konulu konferansa, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer konuşmacı olarak katıldı. Dr. Büyüközer, helal gıdanın sadece temizlik ve hijyene uygunlukla sınırlı olmadığını, aynı zamanda gıdaların Kur’an ve Hadisler çerçevesindeki İslami kurallara da uygunluğu içermesi gerektiğini anlattı.

  İzzet Baysal İniversitesi Gıda Mühendislik Fakültesi öğrecilerinin oluşturduğu Gıda Topluluğu sivil toplum kuruluşunun 18 Aralık Salı Saat 18 30-21 00 arasında organize ettiği Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZERİ’in konferansçı olarak davet edildiği HELAL GIDA konferansı 500’ü aşkın yoğun bir katlımcı huzurunda gerçekleştirildi.

  İstiklal Marşının topluca okunmasının ardından GİMDES’in Helal Marşı ve Helal Gıda Sinevizyonu dinlendikten sonra Açılış konuşmasını yapmak üzere Gıda Topluluğu başkanı Gıda Mühendisliği Fakültesi 4.sınıf öğrencisi Savaş FINDIK kürsüye geldi. Bilinçli bir üniversite gençliğinin adeta sözcülüğünü ve müjdesini veren bu konuşmayı aynen yayınlamayı uygun gördük.

  “Sayın dekanım, değerli akademisyen hocalarım, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, kıymetli öğrenci arkadaşlarım, Bolu halkı ve programımıza teşrif eden GİMDES in temsilcileri,

  Gıda topluluğu olarak düzenlemiş olduğumuz HELAL GIDA KONFERANSINA hoş geldiniz. Selamların kelamların en güzeli Allah’ın selamı ile sizleri GIDA TOPLULUĞU adına selamlıyorum.

  Gıda topluluğu 2007 yılında kurulmuştur. Topluluğumuzun amacı Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin donanımlı bir mühendis olarak yetişebilmeleri için mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak, üniversitemizin ve diğer üniversitelerin özellikle Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri arasında iletişim kurmak, bilimsel, kültürel, sosyal yönden etkileşim sağlamak ve bilinçli gıda tüketimine katkıda bulunmaktır.

  Şu anda topluluğumuz 145 üyeye sahiptir. Hedefimiz bu yıl içerisinde üye sayımızı beş yüz kişiye çıkarmak ve insanların tüketmiş oldukları gıdaları biraz daha iyi tanımalarını sağlamaktır.

  Bu seneki yönetimimizle birlikte biz de bu amaçlar doğrultusunda birçok faaliyet gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye İNŞAALLAH devam ediyoruz. Bu konferansımızı ise gıda tüketiminde oldukça önemli olan HELAL GIDA konusunda daha bilinçli olmamız amacıyla düzenledik.

  Hipokrat yiyeceklerinizin ilacınız olmasını sağlayınız diyor. Peki yaşadığımız dönemde yiyeceklerimiz bizim ilacımız mı oluyor, yoksa bizleri daha çok ilaçlara mı bağlıyor? Nasıl ki bir araca koyulacak yakıtın temiz olması aracın birçok fonksiyonu üzerinde etkili ise Müslüman birisinin vücuduna alacağı besin maddelerinin de helal olması imanını koruyabilmesi açısından o kadar önemlidir.

  Nitekim Rasülullah Efendimiz bir hadis-i şerifinde ‘Haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında(haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa dinini de şerefini de korumuş olur.’ buyurmuşlardır.

  İşte bu ve daha birçok nedenle yalnız kendimiz değil etrafımızda bulunan bütün müslümanların helal olarak beslenmesi ve hayatını daha istikrarlı yaşaması için günlük hayatımızda tüketmiş olduğumuz gıdaların helal mi değil mi diye sorgulanması gerekmektedir.

  İşte bu noktada HELAL SERTİFİKALAMA büyük öneme sahiptir. Biz de topluluk olarak helal sertifikalandırma işini titizlikle yapan GİMDES Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve sertifikalama kuruluşunu sizlerle buluşturduk.

  Ben topluluğumuz adına öncelikle yönetim kurulu başkanı sayın Dr. Müh. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER hocamıza ve GİMDES çalışanlarına bizleri kırmayarak buraya geldikleri için, ayrıca bizlere ürün bazında sponsor olarak konferansımızın sonunda ürün ikram edecek olan Afia gıda ve Abant suya teşekkürü bir borç biliyorum.

  Salonumuzun bu şekilde dolması bizlere daha fazla çalışmamız gerektiğini ve İNŞAALLAH ikinci dönem de daha geniş bir organizasyonlarla güzel programlar yapabileceğimizin sinyallerini vermektedir.

  Topluluğumuza destek vermek isteyen öğrenci arkadaşlarımız için dışarıda üye kayıt standımız bulunmaktadır. Ayrıca Gıda topluluğu 2012-2013 AİBÜ facebook grubumuzdan yapmış olduğumuz etkinlikleri de takip edebilirsiniz.

  Son olarak programımızın hayırlı olmasını ve buradan daha bilinçli bir tüketici olarak çıkmamızı temenni ediyorum. Gelecek programlarda daha güzel organizasyonlar gerçekleştirmek dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

  Açış konuşmasından sonra Dr.H.K.BÜYÜKÖZER sahneye davet edildi: Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, “Allah’ın haram kıldıklarından uzak durmalıyız. Herşeyin mihengi helalde saklıdır” dedi.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gıda Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta, helal gıdaların ne olduğu, bunların İslam Dini'ndeki önemi ve dinimize göre yememiz yasak olan gıdalar hakkında bilgiler verildi. Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen, “Helal Gıda” konulu konferansa, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kamil Büyüközer konuşmacı olarak katıldı. Dr. Büyüközer, helal gıdanın sadece temizlik ve hijyene uygunlukla sınırlı olmadığını, aynı zamanda gıdaların Kur’an ve Hadisler çerçevesindeki İslami kurallara da uygunluğu içermesi gerektiğini anlattı.

  “Allah’ın haram kıldıklarından uzak durmalıyız. Herşeyin mihengi helalde saklıdır” diyen Dr. Büyüközer, helal olmayan gıdalar ile gıdalardaki yasaklı maddelerle ilgili bilgi verdi. Müslümanların yemekten ve içmekten men edildiği en az altı yiyecek ve içecek sınıfı olduğunu kaydeden Dr. Büyüközer, domuz ve domuzdan elde edilen her türlü ürün ve katkı maddesi ile alkol ve uyuşturucu gibi sarhoşluk veren her türlü maddenin Müslümanlar için men edilen yiyecek ve içecek sınıfında yer aldığını ifade etti.

  Allah’ın istediğinin takva sahibi bireyler olduğunu, bunun için de haram gıdaların tüketilmesinden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Dr. Büyüközer’e konuşmasının sonunda teşekkür plaketi verildi.

  ilaclar ilaclar


  ilaclar ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 13


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.