BOLULULARA HELAL GIDA PANELİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59685841
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BOLULULARA HELAL GIDA PANELİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 26/02/2012 03:18
  konferans BOLULULARA HELAL GIDA PANELİ

  Panel Bolu İl Kültür Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda 24 Şubat 2012 Saat 18:30'da başladı. Tasavvuf Müziği Korosu'nun duygu yüklü performansı ile başlayan panel halka açık olarak gerçekleşti ve yaklaşık 400 kişi katıldı.


  Bolu Eğitimli İnsan Bilinçli Toplum Derneği Helal Gıda Paneli'ni Gerçekleştirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serkan Çakır'ın moderatörlüğü ile icra edilen Panel'de GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Mühendisi ve Baş Denetçi A.Hayreddin İşbilir, AİBÜ Öğretim Görevlisi Mehmet Şamil Kök ve GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serkan Çakır tebliğlerini sundular.

  Panel'de konuşan İşbilir, "Helal Gıda Helal Yaşam Tarzının bir parçasıdır" dedi. İşbilir, Helal Gıdanın ehemmiyetine kısaca değindikten sonra, böyle bir sistemin niçin kurulduğunu ve ihtiyacın nereden kaynaklandığını, sistemi kimlerin nerede ve ne zaman kurduğunu açıkladı. Sonra nasıl sertifikalandırılma yapıldığını ve sertifika verildikten sonra hangi yöntemlerle denetim ve takibini yaptıklarını ve bu Helal'i güvence altına aldıklarını ayrıntılı olarak anlattı. Ayrıca GDO'lu ürünler ile ilgili de ayrıntılı bilgi veren İşbilir GİMDES Standartlarında GDO'lu ürünlere Helal Sertifika'yı niçin vermediklerini açıkladı.

  Doç. Dr. Şamil Kök, İslami usullerle yapılan kesimin, Dünya'da uygulanan diğer kesim yöntemlerine göre ne kadar üstün, acısız ve sağlıklı olduğunu bilimsel olarak aktardı.

  Doç. Dr. Serkan Çakır ise, günümüz teknolojisinde gıdalarda kullanılan katkı maddelerine ve bu katkı maddelerinin neden ve hangi gıdalarda kullanıldığına ayrıntılı olarak temas etti. Sodyum Nitrit, Mono Sodyum Glutamat, yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler, Benzoil Peroksit, Potasyum Bromat ve daha başka kanserojen ve toksikolojik etki gösteren katkılar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Marketlere girip alış-veriş yaparken "Helal Sertifikalı ürünleri talep edelim" diyen Çakır, "zaruri olmayan ürünlerin Helal Sertifikalı olanlarını bulamıyorsak tüketmeyelim ve çocuklarımıza tükettirmeyelim" dedi. Ayrıca "çocuklarınız ağlıyorlarsa bırakın ağlasınlar, ağlamak helaldir. Fakat şüpheli olan bir çikolatada haram bir katkı bulunabilir" dedi.

  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 17


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.