BİR YAŞAM TARZI SEÇİMİ DEDİK...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51721072
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BİR YAŞAM TARZI SEÇİMİ DEDİK...


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/04/2010 06:16
  Bir yaşam tarzı seçimi dedik….

  Bu başlık altında bir yazıdan ve bir siteden söz edeceğiz. Helal kelimesini ihtiva eden siteler için internette dolaşırken “helalinden.net” isimli site dikkatimize takıldı. Tıklayınca, ana sayfa başlığında arapça ve latin harfle yazılmış halal logo ve devamında “bir yaşam tarzı seçimi” ibaresi yer almış. Sitenin kimliği hakkında bilgi almak için “hakkımızda” linkini tıkladık. Okumaya başladık, okudukça daha bir heyecanla okumaya devam ettik. Sitenin hiç bir yerinde ismi yoktu. Ama bu meçhul adam yürekten ve tatlı bir uslüple anlatıyordu.. Beraber okuyalım…


  “Bir yaşam tarzı seçimi dedik yeni yaşam tarzımıza uygun siteyi açarken… 4o ‘ından sonra tanıştık kendisi ile.
  Burası Türkiye burada haram mı olur kardeşim dedim ben de tam 40 yıl. Dile kolay tam 40 sene.

  Bir dostumuzun ikazı ile yanlış düşüncelerimizden arınma imkanı bulduk bir nevi. Allah razı olsun o dostumdan dışarıda yemek yememem gerektiğini bana ilk o öğretti.

  Daha sonra bir kitap, bir dernek, bir eğitim, bir kaç araştırma derken başladık biz de sorgulamaya.

  Girdiğim lokantada etin nasıl kesildiğinden yoğurdu nasıl yaptıklarına kadar bir sorgulama. Bazen aç kaldım iş seyahatlerimde. Bir bardak çay ve ekmek ile hallederiz dedim ama un fabrikalarından tiksindikten sonra fırınlarda gördüklerim karşısında ekmek de yiyemez olduk.

  Yoğurttun tadını unuttuk bir aralar. Kola çıktı önce hayatımızın en önemli köşesinden. Sonra sigara. Bilimum çikolatalar ve gofretler. Fast food ve hazır yiyecekler. Hadi canım diyenlere nasıl anlatsak acaba gördüklerimizi. Görünce yaşadığımız hayal kırıklıklarını diye düşünürken bir gün bu web sitesi fikri doğdu işte…….” diyerek devam etmiş hayat hikâyesine. Siz de merak ettiyseniz kendi sitesinden devam edebilirsiniz okumaya. HAKKINDA

  Biz tıklamaya devam ettik. Bu kez de “Temel İçeceğimiz Colamı?” diye bir başka güzel yazı çıktı önümüze… Okuyoruz…

  “Cola. Nam-ı diğer coca cola yada pepsi cola. Yıllardır sofralarımızın vazgeçilmez içeceği olmuş, annemizin yaptığı ayranı çoktan rafa kaldırdığı gibi ev yapımı meyve suları, şıraları ve bunun gibi ne kadar faydalı içecek var ise tamamen soframızdan kaldırmış ne olduğu belirsiz ve içeriği firma tarafından kesinlikle açıklanma zorunluluğu olmayan tek içecek.

  Ben şimdi gitsem bir meyve suyu çıkarsam ve bu iki firma gibi içeriğini beyan etmeden ürünü pazara sunmaya kalksam acaba neler olur. Dünyanın hemen hemen her yerinde (Mekkenin hemen yanın da bile) ki müslümanlar tarafından tamamen kanıksanmış ve olmazsa olmaz gıdalar dan biri olarak ramazan sofralarımız da ise büyük litreli olarak misafirlerimize şifa niyeti ile ikram ettiğimiz ulu içecek.

  Son zamanlarda yerli üretim olarak muhafazakar kesimi daha da iyi sömürebilmek amacı ile yıllar önce yeşil sermaye olarak lanse edilmiş ancak şimdi simsiyah sermaye haline gelmiş olan firmamız da buna benzer bir cola sürdü piyasaya…..” devamı için Temel İçeceğimiz COLA mı? linkini tıklayabilirsiniz

  Birbirinden etkili yazılardan son birinden daha söz ederek yazımızı sonladıracağız. Yazının başlığı ”Misafir sohbetleri”. Bu yazıdan da bir kaç paragraf aktaralım.

  ” Dün gece misafirlerimiz vardı. Ellerinde de bir takım misafirlik için aldıkları çok popüler ürünlerden bazıları. Biz onları yıllardır kullanmıyoruz. aslında bizi ziyaret edenler de bu konu hakkında ne kadar hassas olduğumuzu da biliyorlar.Fakat nedense damarlarında bu gıdaların katkılarının dolaşmasından mı bilinmez ancak bu gıdalar ve içeceklerden alıp yanlarında gelmişler. Ve genel olarak da bize ne olur ki ya bir kereden bir şey olmaz. Nasıl olsa siz bizim kadar kullanmıyorsunuz.

  Problem aslında bu kadar basit değil ki. Neyse aldık sazı elimize. Geçtik ekran başına.Misafirlerimiz okudu içecek ve gıdalar üzerinde ki içindekiler kısmında yazan maddeleri. Biz bulduk ve onlara okuttuk.

  Buzdağının en tepesi idi bizim onlara gösterdiğimiz konu.

  Alın elinize en basitinden bir çikolata ambalajı ve bakın bakalım dedik kendilerine. Sağolsunlar bizi dinlediler ve kırılmadan gıdaların ambalajın da sadece “Domuz ve Türevleri içermez” yada “Domuz yağı bulunmaz” ibaresi dışında bir ifadesi olduğunu farkettiler.

  Ve helallik ve sağlıklı anlayışının sadece domuz ile kısıtlı olmadığını kendileri ifade ettiler. Uzun zamandır duydukları ancak bu güne kadar nedense pek üzerinde kafa patlatmadıkları bu konu hakkında biraz daha düşünme ve çalışmaya karar verdik. Nasıl olsa misafirliğe gelmişlerdi….”

  Yazının tamamı için MİSAFİR SOHBETLERİ linkini tıklayabilirsiniz


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.93
  Toplam Oy: 31


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.