Helal Gıda Sertifikası Ülkemizde de En Çok Aranan Belge Olacak
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51374076
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Helal Gıda Sertifikası Ülkemizde de En Çok Aranan Belge Olacak


  Gönderen:huseyin Tarih: 22/01/2010 15:22
  helal piliç "Helal Gıda Sertifikası Ülkemizde de En Çok Aranan Belge Olacak"

  Beyza Piliç Genel Müdürü Necmettin Çalışkan, Türkiye'nin Helal Gıda Sertifikasına Sahip İki Entegre Tavukçuluk Firmasından Biri Olduklarını Belirterek, İnsanlara Güvenli, Huzurlu Ürün Sunduklarını Söyledi. Çalışkan, Dünyanın Pek Çok Yerinde Büyük İlgi ile Karşılan Helal Gıda Kavramının Türkiye'de Yeterince Değerinin Bilinmediğini Kaydetti.


  Beyza Piliç Genel Müdürü Necmettin Çalışkan, Türkiye'nin helal gıda sertifikasına sahip iki entegre tavukçuluk firmasından biri olduklarını belirterek, insanlara güvenli, huzurlu ürün sunduklarını söyledi. Çalışkan, dünyanın pek çok yerinde büyük ilgi ile karşılan helal gıda kavramının Türkiye'de yeterince değerinin bilinmediğini kaydetti.

  Helal gıdanın her şeyden önce insan sağlığı anlamına geldiğini ifade eden Çalışkan, helalin sadece dini yönden değil, sağlık açısından da pek çok batılı tüketici tarafından önemsenen bir kavram olduğunu ifade etti. Helâlın özünün sağlık ve temizlik olduğunu aktaran Çalışkan, "Helal gıdada temel şart; sağlık, hijyen ve kesimin İslami ölçülere uyumudur. Sağlıksız koşullarda kesilen ve depolanan ürünler ile zararlı katkı maddeleri içeren ürünler, kansorejen maddeler içerdiğinden, helal belgesi verilmemektedir." dedi.

  Olumsuz propagandayla sanıldığı gibi, helal kesim için sadece besmele ve elle kesimin yeterli olmadığına dikkat çeken Çalışkan, dini bir terim olarak helal gıdanın, İslam dinince konan şartlara haiz üretilen mamuller olduğunu aktardı. Bu konuda Türkiye'de kanuni düzenlemenin henüz yapılmadığından, bu belgeyi şimdilik ihraç ettikleri ürünlerde kullandıklarına işaret eden Çalışkan, "Ama yakın bir gelecekte, ülkemizde de CE ve TSE belgeleri gibi bunun da en çok aranan belge olacağını biliyoruz. Beyza Piliç helal kesimin şartına uygun olarak tavukları bayıltmadan ve elle keser." diye konuştu.

  Tavuğu düzgün besleyip, usulüne uygun kestikten sonra, iyi şartlarda tüketiciye ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken Çalışkan, "Çok iyi şartlarda ürettiğiniz bir ürünü, sağlıksız şartlarda tüketiciye sunmuşsanız o ürün bozulur. Sağlıksız şartlarda sevkiyatı yapılan veya eski/bozuk buzdolabında satışa sunulan ürünler gibi." şeklinde konuştu.

  Adana merkezli olmak üzere, Konya'dan Van'a kadar doğu ve güneydoğuda günlük 30'a yakın ilde binlerce satış noktası ve bayi aracılığıyla insanlara ulaştıklarını aktaran Çalışkan şöyle devam etti: "Emin adımlarla ilerleyen ve hızla büyüyen Beyza, faaliyet gösterdiği alanlarda getirdiği kalite ve güvenle yoluna devam ediyor. Ülkemizin en büyük ikinci beş yüz firması arasında yer alıyoruz. Her gün on binlerce ailenin evine konuk olmanın sevincini ve sorumluluğunu yaşıyoruz. Tavukçuluk sektöründe çeyrek asırdır varız. Her zaman taze ve lezzetli piliçleri sofralarınıza sunabilmek için, gelişen yeni teknolojiyle birlikte her geçen gün tesislerimizi geliştiriyoruz."

  (CİHAN)


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.94
  Toplam Oy: 19


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.