GİMDES’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE 5.HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER FUARINA
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49751586
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE 5.HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER FUARINA


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/06/2014 07:33
  ilaclar GİMDES’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE 5.HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER FUARINA 59 GÜN KALDI…

  Türkiye'de alanının tek fuar organizasyonu olan Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın besincisi 04-07 Eylül 2014 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul'da düzenlenecek. 2010 yılında ilk defa düzenlenmesine rağmen büyük ses getiren fuarın ardından, sertifikalı firma sayılarında artışı da göz önüne alındığında bu yıl fuarın çok daha büyük olacağı ve daha çok firma ve alıcıyı bir araya getirmesi bekleniyor.. Organizasyonun gıda sektörünün yerli yabancı yaklaşık 150 firmasını bir araya getirmesi bekleniyor. Bununla birlikte fuar ile eş zamanlı yapılacak olan konferansın bu yıl da fuar alanının konferans salonlarında gerçekleştirilecek olmasının ilgiyi artırması bekleniyor. Fuar süresince devam edecek olan konferanslara dünyanın pek çok yerinden gelecek olan alım heyetleri, akademisyenler, helal sertifika veren kurumların yetkilileri ve bu pazarda olup alım sorumlusu olarak görev yapanlar, fuar alanından geçerek konferansa katılabilecek.

  Bugün tüm dünyada Helal gıda potansiyel talebinin 850 milyar doları aştığı biliniyor, “Türkiye bu konuda dünya liderliğine namzet olan ülkelerin başında başında yer alıyor. “Dünyada Müslüman nüfusu 2 milyarı aşmış olmasına rağmen, özellikle gıda sektörü başta olmak üzere İslami usullere uygun standartta ürün üretmek ve farklı coğrafyalarda pazara sunmak konusunda belli bir standart maalesef bugün hâlâ sağlanamamaktadır. Farklı coğrafyalarda bile olsa İslam inancını kabul etmiş nüfusun bilinçlenmesi ile birlikte helal üretim standartlarının belirlenmesi ve helal ürün sertifikasyonu ihtiyacı kendiliğinden doğmuştur. Bu ihtiyaç elbette paralelinde bir pazar doğmasını sağlamıştır.

  Eğer pazara çıkacak ürün/hizmet varsa, normal olarak bununla ilgili fuar gereksinimi de doğmaktadır. Müslüman ülkelerde üretilen çok sayıda ürünün kötü paketleme, istikrarsızlık yüzünden talep görmemesi, Helal ürünlerde kalite, güvenilir paketleme ve etiketleme açısından evrensel standartlara sahip olmaması, çok hassas değerler üzerine kurulu olan Helal sektöründe uyumluluk ve bütünlük sağlanamamasından dolayı bu pazarın en çok hareket ettiği coğrafyada Türkiye'nin lider konuma gelmesi ve ülkenin pek çok pazarda olduğu gibi Helal pazarı için de rahatlıkla lojistik bir üs olabileceği için Helal Gıda pazarına hızlıca girmek adına organizasyonun İstanbul'da düzenlenmesi önem arzetmektedir.

  Bugüne kadar Kimler Fuara Katılımlarını Onayladı?

  Erpilç, Beyza piliç, Dr.Tavuk, Kaanlar, Kervan süt, Nafia gıda, Gelka et, İksat gıda, AD kimya, Natural yaşam, Nurçay, Nurcevher, Galetaş, Rumeli maya, 7K Dağıtım, Vitamin dondurma, GİMDES, HDM, WHC, Also soğutma, Sunar grup, Agrovita, Atiye Laçin tatlıları, Birben kahve, Güven Asa zeytinyağları, Has tavuk, Rotem Kimya, Selahattin Kemerli konserveleri, Tatlan gıda, Ünlüer restoran ve gıda, Dae Duc cozmetik, Acıcık çiğ köfte, Alpedo dondurma, Seyidler gıda, Kartal gıda, Faber kimya, Marmara Birlik, Mikro Kim. Lab., Seçkin Peynir, Sultan et, Akdu süt, Ünal süt, Nano Lab, Felda ifko, Cristian Hansen, Çobançeşme kaynak suları, Meysu,


  Onayları Beklenen Firmalar

  4 Mevsim, Adaderya süt, Bereket döner, Paşa döner, Tatşen gıda, Balkan süt, Gündoğdu süt, Of çay, Yörsan, elita naturel, Şifa nur, Aspek, Seyid oğlu, Çamlıdağ süt, Gölcük süt, Kristal yağ, Cevat Eriş yumurta, Simit sarayı, Tadella, Çiftçiler yağ, Karin gıda. Enka, Akova, Dosu maya , Puro gıda. Akyüz süt ürünleri, İkizler süt, Anako, Balarısı, Konfurt, Penkon, Özışık, Gemmar, Alp hindi, Hamidiye, Abant, Selva, Golda, Tatlıses, Aluçdağı, İpek yolu baharat, Doy doy, Henüz ulaşılamamış firmalarımızın muhterem yetklilileri ile görüşmeler devam etmektedir.

  Türkiye Dışından Katılım

  25 firma ile Tayland, Endonezya, Suudi Arabistan, Fransa, Almanya, Taivan, Güney Kore

  Fuarda ne gibi etkinlikler olacak?

  Yurt içi ve yurtdışı satın almacı firma temsilcileri ile birebir görüşmelerin yanında Fuarda, GİMDES tarafından “Helal Ürün Ticaretini Artırmada Küresel Tek Bir Standardın Önemi” teması ile ‘7.Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Konferansı gerçekleştirilecek ve helal ürün standardı masaya yatırılacak. Konferansta kamu temsilcileri, tüketici örgütleri, gıda sektörü profesyonelleri ile akademisyenlerin yanı sıra ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve meslek mensupları bir araya gelecek.

  Etkinlikte, küresel helal olma istekleri, helal sertifikalama programları, İslami sertifika kuruluşlarının müşterek bir standartta buluşma imkanları, bu programlardan küresel ortamdaki ulusal ve uluslararası pazarlarda nasıl faydalanılacağı ve helal kavramına üretici-tüketici yaklaşımları da konuşulacak. Ayrıca 5. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı Helal Gıda konusunda farklı coğrafyalarda oluşan pazarlarda akredite olan, bu pazarlarda ticaret yapma imkanı veren tek sertifika kurumu WHC ( World Halal Council ) de bir stand açacaktır.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.