HELAL BEREKETTİR İNANCI İLE ÜRETİYORUZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49123088
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL BEREKETTİR İNANCI İLE ÜRETİYORUZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/11/2015 02:31
  kadir "HELAL BEREKETTİR" İNANCI İLE ÜRETİYORUZ

  24-25 Ekim günlerinde GİMDES’in gerçekleştirdiği uluslararası “Fıkıh, Helal kozmetik, Helal ilaç, Helal turizm konularını kapsayan çalıştay faaliyetlerine Altın Sponsor olarak katkıda bulunan, 2016 yılı boyunca da Altın sponsorluğu devam eden ve 2011 yılından beri GİMDES helal serfikası sahibi BEREKET Döner San. ve Tic. A.Ş nin Genel Müdürü Sayın M. Nezif EMEK’in sorularımıza verdiği cevapları yayınlıyoruz.

  1- Bereket Döner olarak helal sektör ve dünya helal pazarına sunduğunuz helal üretim sisteminizden kısaca söz edebilir misiniz?


  Bereket Döner olarak Helalin sadece Domuz ürünleri içerip içermemeyle alakalı olmadığı daha kapsamlı ve önemli bir konu olduğunu vurgulamak isteriz. Helal gıda aynı zamanda güvenilir gıda tanımını da kapsamaktadır. Helal gıda Bereket Dönerin üretim alanı için Canlı hayvan sağlığından ve konforundan başlayan hijyenik ve sağlıklı ortamlarda Besmeleli kesim ile devam eden yine üretimin son aşamasına kadar tamamen helal içerikli yardımcı ürünler ile Gıda Güvenlik sistemini de kapsayacak şekilde üretim ile sonuçlanan bir süreçtir.

  Bereket döner olarak bu süreçleri sıkı bir şekilde takip etmekteyiz. Tüm kesimlerimizde ve alımlarımızda tek tek elde kesim yapılan ve her biri için besmele çekilen kesimhaneler tercih edilmekte ve kesimlerimizde müşahitler bulundurulmaktadır. Tüm yardımcı malzemelerimiz içinde ayını hassasiyet devam ettirilmekte olup, ana girdilerimizden olan yoğurt için sadece bu süreci kontrol edebilmek adına Süt ve süt ürünleri üreten bir tesis yatırımı da yapılmıştır. Yani helal hassasiyetimiz nedeniyle üretimini tam olarak kontrol edebilmek için üretim girdisi olan yoğurdu kendimiz üretmeye başladık.

  2- Ülkemizde tüketicilerin helal lokma konusunda bilincinin giderek arttığı görülmektedir. GİMDES sertifikalı ürünlerinizin sektörünüzde bulunan diğer firmalardan farklılıkları nelerdir?

  Diğer firmalar ile kıyas yapmak yerine kendi hassasiyetlerimizi vurgulamak isteriz. Yukarıda da bahsedildiği üzere çok sıkı bir süreç takibi yapılmaktadır. Tüm tedarik sürecinde sadece GİMDES tarafından onaylanan firmalardan tedarik yapılmaktadır. Ticari olarak birçok fırsatı kaçırmamıza sebep olsa bile kesimine şahitlik yapmadığımız hiçbir eti almamaktayız. En ücra bölgelerde yapılan kesimlerimize bile müşahitlerimizi göndermekteyiz ve huzurda yapılan kesimler sonucunda aldığımız etlerimiz; hem müşahitimiz hem de kesimhane yetkilileri tarafından imzalanmış şehadet nameler ile kabul edilmektedir. Bu hassasiyetimiz kesimde olduğu kadar diğer tüm üretim girdilerinde de aynı şekildedir.

  3- Helal lokma, helal ürün ve helal tüketim konusunda hassasiyet gösteren tüketicilerin helal ürün tercihleri için neler söylersiniz? Özellikle sektör grubunuzda nelere önem vermektesiniz?

  Tüm tüketicilerimiz tükettikleri her ürünün kaynağı sorgulamalıdırlar. Maalesef ülkemizde üretilen her ürünü helal kabul etmek gibi bir yanlış algımız var. Bu durum son dönemlerde yapılan çalışmalar ile değişmeye başladı. Talep arzı doğuruyor. Bu noktada vatandaşlarımızın helal hassasiyetinin artması ile hizmet ve ürün üreticileri bu konuya yatırım yapmaya başladılar, öyleki turizm hizmetlerinin bile helali ortaya çıktı,

  4- Son yıllarda güvenilir bir kurumun helal logolu ürünlerini tercih eden ülke sayısı artmıştır. GİMDES sertifikası ile gerçekleştirmiş olduğunuz İhracatınızda durum nedir?

  Düne kadar Dünyada Helal pazarının da oluşan talepleri maalesef koşer ürünler karşılamakta idi. Kefalet bilinci ile hareket eden güvenirliği yüksek Helal Belgelendirme kuruluşlarının oluşması ile dünya da oluşan bu boşluğu Helal Sertifikalı ürünler ile doldurmaya başladık. Bereket Döner olarak hem iç pazarda hem de dış pazarda Helal Sertifikasının faydalarını görüyoruz. Son iki yıl içinde ihracatımız önemli ölçüde sıçrama kat etti, bu süreçte Helal sertifikalarımızın katkısı yadsınamaz. Her şey den öte helale verdiğiniz kıymet işlerinize Bereket olarak geri dönüyor.

  5- Helal ürünleriniz ile sektöre kattığınız değerler nelerdir?

  Helal ürün üretme sürecinde yaptığımız çalışmalarımız ile Elhamdülillah bu bilincin yükselmesini sağladık. Bu konuda yaptığımız çalışmalar neticesinde gördük ki doğru bilinen bir çok yanlışımız var. Helalin geniş bir kapsamı olduğunu sadece Domuz içerikli olmadığını anlatmaya çalıştık. Kesimhanelerde kasaplardan başlayıp son nihai tüketiciye ulaşan kadar birçok platformda eğitimlerimizi ve eğitim içerikli çalışmalarımız oldu. Bunun neticesini çok kısa bir sürede aldık, Hem büyük baş kesimhanelerin de hem de bir çok piliç entegre tesislerinden bu gün tek tek el ile besmeleli kesim yapılarak, tüm helal koşullarına azami dikkat edilmektedir.

  6- Helal sertifikalı ürünleriniz tüketicilere ne gibi faydalar sağlamaktadır?

  Helal Sertifikalı ürünlerimiz sadece helal olmanın yanında aynı zamanda sağlıklı ve güvenilir gıdaya da karşılık gelmektedir. Allah-u Teâla’nın Helal ve temiz olanı yiyiniz emrine binaen tüm süreçler titizlikle yönetilmektedir. Bu gün helal sertifikası kapsamında içeriği helal olan ürünlerin yanında kullanımının uzun vadede sağlık ile ilgili riskler oluşturacağı yönünde tespitler olan tüm ürünlere de dikkat edilmektedir. Kanserojen riski taşıyan katkı maddeleri, GDO lu gıdalar belgeleme kapsamı dışında tutulmaktadır. Sonuç olarak Helal Sertifikalı ürünler hem tamamen helal hem de sağlık açısından kanıtlanmış bir riski bulunmayan tamamen güvenilir gıda anlamına gelmektedir.

  7- Sizce dünyada helal Pazar piyasası nasıl bir seyir izlemektedir?

  Toplumların Helal ve sağlıklı gıda bilinci yükseldikçe helal ürünlere olan talep her geçen gün artacaktır. Sadece Müslüman toplumlarda değil, gayri Müslim kesimde de günümüzde tükettikleri birçok gıda sorgulanmaya başlamıştır. Çok belirgin bir örnek olarak bu gün Hıristiyan birçok toplumda da Domuzun sağlık üzerine zararları çok ciddi olarak tartışılmaya başlamıştır. Helal dini bir vecibe olmanın yanında Dünyada ticari olarak ta yükselen bir değerdir.

  8- Helal ürün sektörüne iletmek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

  Helal Berekettir.

  Teşekkürler,

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.