PROPOLİS…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54508006
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  PROPOLİS…


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/10/2016 04:46
  konferans PROPOLİS…

  Propolis bal arıları tarafından kozalaklı ve diğer ağaçların tomurcuklarından toplanan doğal bir reçinedir. Kovan duvarlarını güçlendirmenin, kovandaki hava deliklerinin kapatılmasının, uçuş deliklerinin daraltılmasının yanı sıra kovandaki ölü işgalcileri mumyalamak için arılar tarafından kullanılır. Propolis hafif aromatik kokulu bir yapışkan ve yeşilimsi-kahverengi renkte olan bir kitledir.


  Propolis, antik çağlardan beri tıbbi bir ajan olarak kullanılmaktadır. MÖ.300 yıllarında eski Yunanda kozmetik amaçlı, inflamasyon ve yara tedavisi için halk hekimliğinde, eski Mısırda ise ölülerin mumyalanmasında kullanılmıştır. Daha sonraları dahili ve harici kullanılır olmuştur ve lokal anestezi, anti-ülser, ve anti-inflamatuar özelliklere sahip, ve kan basıncını düşürmek ve bağışıklık sistemini uyarmak için, bakteri, virüs ve mantarları öldürmek için kullanıla gelmiştir.

  Propolis, gram-pozitif bakteriler, maya, ve bazı virüslere karşı antimikrobik etki göstermektedir. Propolis genellikle ağız ve diş preparatları, diş çürümesi ve ağız ülserlerini tedavi etmede ve arızalı dişlerin sağlığını teşvikte bir rolü olabilir. Propolis ve kimyasal bileşenlerin Sitotoksisite özelliği hayvanlarda tümör hücresinin büyümesini durdurduğu bildirilmiştir; Ancak, insan kanserinde klinik çalışmalar henüz eksiktir. Kalp üzerine Bağışıklık sistemi etkileri, antioksidan eylemleri ve etkileri de tam tarif edilmemiştir. Çok yönlü biyolojik ve farmakolojik etkilerinden dolayı propolis ekstraktı kozmetik, besin maddeleri, diş hijyen maddeleri, kremler ve gıda takviyeleri gibi pek çok uygulama alanına sahiptir. Yan etkiler olarak, cilt ve mukoza tahrişi ile alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir.

  Propolis, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antioksidan, antiinflammatör, yara iyilestirici, doku yenileyici ve anestetik etkileri yanında pek çok biyolojik aktivitenin gerçeklesmesine neden olur. Propolis üzerinde yapılan çalışmalar, bu maddenin antimikrobiyel özellikler taşımasının yanı sıra insan sağlığı için çok önemli ve gerekli olan vitaminler, mineral ve elementleri de içerdiğini göstermiştir. Propolis aynı zamanda antioksidan, iltihap önleyici, tümör önleyici, anti kanser, karaciğer koruyucusu, lokal anestetik, anti mutajenik gibi pek çok faydalı biyolojik aktivitelere sahiptir

  Propolis superkritik akışkan ekstraksiyonu ile elde edilir. Sıklıkla kullanılan ürün % 96’lık etanol ekstraksiyondur. Etanol ile birlikte su, n-hekzan, koloroform ve etil asetat da çözücü olarak kullanılabilir. Propolis suda ve hidrokarbon çözücülerde az, alkollerde ise oldukça fazla çözünürlük göstermektedir. Etanol dışında eter, glikol, metanol, yağ gibi çözücülerde de çözünebilmektedir.

  Genellikle mumlar, reçineler, su, inorganik bileşenler, fenoller ve esansiyel asitleri içermektedir. Propolis, %50 reçine ve bitkisel balsam, %30 balmumu, %10 esansiyel ve aromatik yağlar, %5 polen ve %5 çeşitli organik bileşenleri ihtiva etmektedir. Balmumu ve organik bileşenler işleme sürecinde (genellikle etanol ekstraksiyonu) uzaklaştırılır. Polifenol, terpenoidler, steroidler, şeker ve aminoasitlerden oluşan 300'den fazla bileşen işlenmemiş propolisde tespit edilmiştir.

  Yüksek oranda Epicatechin, Naringenin, Catechin, Genistein, Kaempferol, Chlorogenic acid, Quercetin, Apigenine, o-Coumaric acid, Protocatechuic acid, Syringic acid, p-Coumaric acid, Gallic acid, Ferulic acid, Caffeic acid gibi bitki kimyasallarını içerdiğinden sağlık açısından faydalı özellikleri bulunmaktadır.

  Propolis yanlış olarak helal olduğu bilinir. Ancak üretimde çözücü veya taşıyıcı olarak çoğunlukla etanol ekstraksiyonu kullanılmaktadır. Etanol fıkıhta çoğunluk ulemamız tarafından necis olarak kabul edilen bir katkı maddesidir. Bundan dolayı, eğer üretimlerde veya ekstraksiyon işlemlerinde etanol kullanılmışsa, son ürün şüpheli olarak kabul edilmektedir. Mutlaka güvenilir bir Helal ve Tayyib sertifikalama kurumunun kontrolundan geçmiş ürün tercih edilmelidir.

  REFERENCES

  Amoros, M., Simoes, C. M. O., Girre, L., Sauvager, F., and Cormier (1994). Comparison of the anti-Herpes simplex virus activities ofpropolis and 3-methyl-2-butenyl caffeate. Journal of Natural Products, 57, 644–647.
  Banskota, A. H., Tezuka, Y., & Kadota, S. (2001). Recent progress in pharmacological research of propolis. Phytotherapy Research, 15, 561–571.
  Biscaia D., Sandra R.S. Ferreira. 2009. Propolis extracts obtained by low pressure methods and supercritical fluid extraction. J. of Supercritical Fluids. 51, 17–23
  Bonvehi, J. S., Coll, F. V., & Jorda, R. E. (1994). The composition, active components and bacteriostatic activity of propolis in dietetics. Journal of the American Oil Chemists Society, 71, 529–532.
  Burdock, G. A. (1998). Review of the biological properties and toxicity of bee propolis (propolis). Food Chemistry and Toxicology, 36, 347–363.
  Burdock, G. A. (1998). Review of the biological properties and toxicity of bee propolis (propolis). Food Chemistry and Toxicology, 36, 347–363.
  Catchpole O.J., J.B. Grey, K.A. Mitchell, J.S. Lan. 2004. Supercritical antisolvent fractionation of propolis tincture, J. Supercrit. Fluids 29, 97–106.
  Frenkel, K., Wei, H., Bhimani, R., Ye, J., Zadunaisky, J. A., Huang, M. T., et al. (1993). Inhibition of tumor promoter mediated processes in mouse skin and bovine lens by caffeic acid phenethyl ester. Cancer Research, 53, 1255–1261.
  Grange, J. M., & Davey, R. W. (1990). Antibacterial properties of propolis (bee glue). Journal of Royal Society of Medicine, 83, 159–160.
  Kalogeropoulos N., S.J. Konteles, E. Troullidou, I. Mourtzinos, V. T. Karathanos. (2009). Chemical composition, antioxidant activity and antimicrobial properties of propolis extracts from Greece and Cyprus. Food Chemistry 116, 452–461
  Kim, D.-M., Lee, G.-D., Aum, S.-H., & Kim, H.-J. (2008). Preparation of propolis Nano food and application to human cancer. Biological and Pharmaceutical Bulletin, 31, 1704–1710.
  Marcucci, M. C. (1995). Propolis: chemical composition, biological properties and therapeutic activity. Apidologie, 26, 83–99.
  Mohammadzadeh S., Shariatpanahi M., Hamedi M., Ahmadkhaniha R., Samadi N. and Ostad S. N. (2007). Chemical composition, oral toxicity and antimicrobial activity of Iranian propolis. Food Chemistry 103 1097–1103.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.