BEBEK MAMASINDA GDO TESBİT EDİLDİ.TOPLATILMASI GÜNDEMDE...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62652597
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BEBEK MAMASINDA GDO TESBİT EDİLDİ.TOPLATILMASI GÜNDEMDE...


  Gönderen:huseyin Tarih: 26/05/2014 12:28
  ilaclar BEBEK MAMASINDA GDO TESBİT EDİLDİ.TOPLATILMASI GÜNDEMDE...

  Bebek mamalarında sadece GDO tehlikesi mi var?


  İstanbul Valiliği İl Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 80 Valiliğe gönderdiği bir yazıda; “Mulipa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı Bebe Mamasının laboratuar analizinde GDO tesbit edildiği bu durumun da mevzuata uygun olmadığı tesbit edilmiştir” ifadesine yer verilmiştir.

  GDO’nun varlığından emin olmak için Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı’na ait şahit numuneleri Ankara Kontrol Laboratuarı’nda gönderildi. Ankara Kontrol Laboratuarı’nın yaptığı analizlerde Milupa’nın GDO içerdiği kesinleşti. 80 Valiliğe yazılan yazı ile de ürünün toplatılması istendi.

  Bebe Mamaları, Bebe Biskuvileri konusunda geçtiğimiz yıllarda yayınladığımız yazılarımızda daha başka önemli noktalara da değinmiştik. Olay sadece bir markanın teşhir edilmesi ile kapanabilecek bir olay değildir. Bebe Maması ve Bebe Bisküvisi üreten bazı firmaların bazı çocuk doktorlarını da yanlarına alarak bu ürünlerin anne sütünden daha besleyici oldukları yalanı ile anneleri ifsat ederek bebeklerin en sağlıklı anne sütü ile beslenmelerini engellemektedirler.

  Halbuki piyasaya sürülmüş bebeklere dönük gıdaların formulasyonlarında kullandıkları pekçok katkı maddesi ileriye dönük olarak çocukların obez olmalarına, alarjik yapılı oluşmalarına, beyinsel özürlü büyümelerine ve diyabetik olmalarına sebeb olmaktadırlar. Çocuklarını böyle bir akibete sürükleyecek bu mama furyasına sebep oldukları için pekçok anneler yolun sonunda pişman oluyorlar ama işişten geçmiş oluyor.

  Anneler, babalar “firma-doktor işbirliği” ile çocuklarına uygun gördükleri mamayı satın alıp eve getirirken, ekseriya etiketinde neler var neler yok merak kabilinden, dahi okumuyorlar. Böyle bir mamanın ortalama olarak etiketinde üç aşağı beş yukarı neler var neler yok şöyle bir bakalım:

  Burada öyle maddeler var ki bir müslüman olarak çok dikkat etmek zorundadır.

  Whey(peynir altı suyu tozu): Peynir altı suyu. Peynir üretilirken sütten arta kalan sıvı. Kullanılan mayanın haram veya helal oluşuna göre bu sıvı ve tozu da helal veya haram olur.

  Yağsız Süt: Süt veya toz kullanımına göre farklı durumlar söz konusudur. Süt tozu kullanılmış ise katkı maddelerinin incelenmesi gerekir.

  Bitkisel Yağlar: Doğal veya margarin olarak kullanılması farklı sonuçlar verir. Soyayağı,ayçiçek yağı gibi yağlar GDO’olma ihtimali yoğun.

  Glukoz şurub: Genetik yapısı değiştirilmiş mısırdan veya doğal mısırdan yapılmış olmasına göre karar verilmelidir

  Laktoz: süt şekeri, Probiyotik Lifler, Kolin klorid, L-arginin, Kolkalsiferol,

  Hayvansal Yağlar: Hangi hayvanın yağı kullanıldığı açık değil.

  emülgatör: monodigliserit ( E471), soya lestini (E322),

  Kalsiyum karbonat: Kireç taşı. Ekseriya hayvan kemiklerinden elde edilir. Tripotasyumsitrat,

  Potasyum klorid: Mineral. Vucutta aşırı dozda bulunursa çarpıntı, ritim bozukluğu, siklerotik etkiler meydana getirebilir.

  Sodyum klorid: Doğal yemeklik tuz, Kalsiyum klorid, Magnezyum klorid,

  L-askorbik asit: C vitamin, Taurin(Taurine): Pankreas salgılarından elde edilen bir maddedir, Sodyum L-askorbit: E301. CVitamininin tuzudur, potasyum hdroksit (E525),

  Demir sülfat: İnorganik. Mineral, ksantan zamkı (E415), Folik asit: B9 vitaminidir, DL-alfa tokoferilasetat, Retinil asetat, Retinil palmitat, Manganez sülfat, Çinko sülfat: İnorganik,

  Nikotinamid: Nicotinamide. B3 vitamini. Hayvan ve bitki kökenli olabilir. Kübrik sülfat: Cupric sulphate. İnorganik. Mineral

  Siyanokobalamin: B12 vitamini. Bakteriyel enzim-ler kullanılarak yapılan bir biosentetik.

  D-biotin: B-kompleks vitamin. Hayvan ve bitki kökenli olabilir. Açıklama yoksa, en azından şüpheli olur.

  DL-alfa tokoferol: E307. Bitki ve hayvan kökenli olabilir. Genetik yapısı değiştirilmiş olabilir.

  Kalsiyum D-pantotenat: B5 vitamini. Hayvan ve bitki kökenli olabilir. Hayvan kökenli ise haram olma riski yüksektir. Açıklama yapılmamışsa en azından şüpheli olur.

  Beta karoten: Avitamini, Tiamin hidroklorid: B1 vitaminidir.

  Piridoksin hidroklorid: B6 vitaminidir. Hayvan ve bitki kökenli olabilir. Hayvan kökenlisi haram olma riski olabilir. Açıklama yapılmamışsa, en azından şüpheli olur.Kolkalsiferol Manganez sülfat, Potasyum dihidrojen fosfat, İnositol:

  L-karnitin: Carnitine ve creatine hayvan kasla-rından izole edilerek elde edilen maddelerdir.

  Bakır sülfat: Cupric sulphate. Riboflavin: 'B2 vitamini' ve renklendirici; doğal olarak sebzelerde bulunur; yumurta, süt, karaciğer ve böbrekten de elde edilir; margarin ve peynirde kullanılır. Hayvani veya bitkisel kökeni belirtilmemişse en azından şüpheli olur.

  Potasyum iyodür, Sodyum selenit, Kalsiyum sitrat: Kalsiyum fosfat: Antioksidan. Mineral tuz; kaya ve kemikte bulunur. Ekseriya kemik külünden elde edilir. Şüphenin ötesinde, haram olma riski yüksektir.

  Maltodekstrin, Sodyum askorbat, Fitomenadyon, Malt ekstrat: Niasin: Niacin. B3 vitamini. Hayvan ve bitki kökenli olabilir.

  Pantotenik asit, B2 Vitamin, B6 Vitamin, B1 Vitamin, D Vitamin, K1 Vitamin: B12 Vitamin: Doğala Özdeş Vanilya: Toz olarak ya da solvent olarak alkolde eritilmiş halde kullanılmış olmasına göre helal veya haram olabilir. Allah(cc) en iyisini bilir.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.6
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.