BAYRAM ŞEKERLERİ, BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM PASTALARI, BAYRAM TATLILARINA DİKKAT
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar,kendi canları çekmesine rağmen, yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." İnsan 8

Günün Hadisi
"İnsanlara teşekkür etmeyen,iyiliklerini unutan kimse,Allah`ın verdiği nimeti de unutur.O`na karşı şükürde bulunmaz." İmam-ı Ahmed,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48658525
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BAYRAM ŞEKERLERİ, BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM PASTALARI, BAYRAM TATLILARINA DİKKAT


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/06/2017 03:10
  kapak BAYRAM ŞEKERLERİ, BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM PASTALARI, BAYRAM TATLILARINA DİKKAT…

  Bayrama yaklaştığımız şu günlerde bayram şekerlemeleri yine gündeme oturdu. Kaçak ve ruhsatsız olarak, sağlıksız şartlarda üretilen her türlü Bayram Şekerlemeleri Bayramınızı zehir etmesin.

  Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen kaçak şekerlemeciler, yine sokakları sahte şeker, lokum ve çikolatalarla doldurdu. Ramazan Bayramı'nda diğer dönemlere göre 10 kat artış gösteren şekerleme çeşitleri satışları, sağlıksız ve ruhsatsız imal edilen ürünleri yeniden gündeme getirdi.


  Market ve Pazar yerlerinde tüketiciler için satışa sunulmuş şekerleme, lokum ve çikolatalarda gördüğümüz anormal fiyat farkları, bizi ister istemez şüpheye sokmalıdır. Bir şekerleme türü pazarda 1.5 TL den 10 TLye kadar fiyatlandırılabiliyorsa, bir çikolata türü 10 TLden 25 TLye kadar çok farlı fiyatlarla satışa sunulabiliyorsa burada bir anormalliğin olduğunu düşünmeliyiz.

  Belediyeler ve Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlı firmaların dahi sağlıklı denetlenemediği bir ortamda merdiven altı ve kaçak yollarla üretilip piyasaya sürülen ürünler tüketiciler için başlıbaşına endişe kaynağı oluşturmaktadır. Sağlıksız ve haram şüphesi altındaki katkı maddelerinin kontrolsuz ve denetimsiz olarak kullanıldığı bilinen bu sektor ürünlerini satın alırken çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Ruhsatlı ve markalı ürünlerde dahi bu endişe varken asla fiyatı ucuz diye merdiven altı ve kaçak üretilen ürünleri satın almamalı, markalı ürünlerde de GİMDES’in diğer sayfalarında yayınlanmakta olan katkı maddeleri ile ilgili bilgilerin rehberliği ile etiketlerini okumadan, iyice emin olmadan satın alma kararı vermemelidir

  Uzmanlar, hijyenik olmayan şartlarda üretilen, daha da önemlisi dini açıdan endişe verici katkı maddeli, kalitesiz ve bayat şeker ve çikolatanın vatandaşın sağlığını ve inancını tehdit ettiği uyarısında bulunuyorlar. Uzmanlar,Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğunun geçim sıkıntısı çektiğine dikkat çekerek, kalitesiz şekerleme üretenlerin bu durumu suiistimal ettiğini belirtiyorlar. Dar gelirli vatandaşlar bayram geleneklerini yerine getirmek uğruna sağlıksız ürün almak zorunda kalıyorlar. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte alışverişin yoğunlaştığına dikkat çekerek, bayram öncesi sahte ve kalitesiz ürünlerin arttığını vurguluyorlar.

  Daha çok kazanma hırsı yüzünden halk sağlığının hiçe sayıldığını dile getiren Uzmanlar Vatandaşların seyyar tezgâhlarda açıkta satılan şekerleme ürünlerinden uzak durmalarını öneriyor. Ürünlerin son kullanma tarihinin iyi kontrol edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, rengi matlaşmış şekerlemelerin bayat olabileceğini belirtiyor. Lokum alacaklara ise şu ikazlarda bulunuyor: "Kaliteli, taze lokum, üzerine baskı uygulandığında yayılmaz ve baskı kalktığında eski halini alır. Elle iki kenarından çekildiğinde lastik gibi uzamaması ve ele yapışmaması lokumların taze olduğunu gösterir."

  Şeker ve çikolata alınırken renk, büyüklük, tat ve fiyatları önemli rol oynuyor. Uzmanlar bunların yanı sıra onlarca ürün arasından seçim yaparken, şekerlemelerin sağlıklı, taze ve yasal olmasına dikkat edilmesine dikkat çekiyor. Şekerlerin üzerinde yazan üretim ile son tüketim tarihleri de mutlaka kontrol edilmeli. Dışı kaplı olan şekerlemeler ve lokumlar oda sıcaklığında üstü kapalı olarak korunmalı. Yalnız akide şekerinin birbirine yapışmaması için buzdolabında saklanması gerekiyor. Baklavalar da 10-12 günden fazla tutulmamalı, tüketilmeli. Bu konudaki titizliğin sadece bayramlarda değil, yıl boyunca gösterilmesi gerektiği üzerinde duruluyor.

  Bayram Şekerlemeleri alırken nelere dikkat edilmeli?

  Aşırı sıcağa maruz kalmış ve beyazlaşmış üründen kaçının. Sokakta ve açık ortamda satılan şekerlerden uzak durun. Dükkânın fizikî görünümüne ve temizliğine dikkat edin. Mamülün üretim ve son kullanma tarihilerini kontrol edin. Satış elemanlarının eldiven kullanmasına önem verin. Ambalajındaki içindekiler kısmını dikkatle okuyun ve GİMDES’in web sitesinde yayımlanan katkı maddeleri listesinden, mahiyetini araştırın; şüpheli katkı maddeleri içeren ürünleri almayın.

  Bilhassa,yılda 5000 ton civarında ithal edilen jelatinin büyük çoğunluğunun domuzdan ve helal kesilmemiş sığır ve benzeri hayvanlardan üretilmiş olduğu düşünülürse, şüpheden uzak durmak için jelatinli ürünlerden kaçınılmalıdır. Bazı yetkililerin bayram öncesi açıklalamalarında sığır jelatininin helal olduğunu iddia etmesine rağmen etiketinde E441 veya jelatin veya gelatin yazan ürünler için biz çok ihtiyatlı olunmasını ve uzak kalınmasını öneriyoruz.E120 Karmin (boya maddesi) ve E904 Şellak (parlatma ajanı ve şeker parlatıcı) ihtiva eden ürünler, hem bilhassa çocukların sağlığı için zararlı, hem de bir böcekten elde edilen katkı maddesi olduğu için dinen mahzurlu olduğu düşünülmelidir.

  E471, E472, E473, E474, E475, E476, E477 Mono ve Digliserit ve tuzlarını içeren ürünlerde, bu katkı maddesinin hem hayvani yağlardan, hem de bitkisel yağlardan üretildiği dikkate alınmalıdır. Etikette bunun açıkça belirtilmiş olması gerekir.

  E950, E951, E952 ve E954 suni tatlandırıcılar Asesulfam-K, Aspartam, Siklamik Asit ve Sakkarinleri ifade eder. Bunlar, dondurulmuş tatlılar, şekerlemeler, pastalarda kullanılmaktadır. Bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edilmiştir. İnsanlarda kanser riskini arttırabilir. Ayrıca çocuklarda ve ceninlerde beyin hasarı oluşturabilmektedir.

  Bilhassa baklava türü tatlılarda ilave olarak E920 L-Sistain, E921 Sistin kullanılması ihtimaline çok dikkat etmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız.

  Bu bayram, sahtelerini bir tarafa atalım, gerçek diğer kalite standartlarının çok üstünde kalite garantisi sağlayan “GİMDES HELAL ve TAYYİB SERTİFİKA” uygulamalarının önemli bir mesafe katettiği sevinci içerisinde GİMDES sertifikalı ürünleri bulmanız halinde kendinizi, ailenizi ve çocuklarınızı güvenli helal ve tayyib bayram şekerleri ile huzur bulabilirsiniz. Sizler için açılmış HALAL DUNYA MARKETLERİ’nin bir şubesine uğrayabilirseniz daha da huzurlu bayram alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

  Hazır Yufkalar ve Hazır Tatlılara Dikkat!

  Senelerdir konuyu gündemde tutmamıza ragmen fabrikasyon yufka üretiminde hamur geliştirmede (E 910-920)Sistain kullanılması engellenemedi. Hayvansal bir amino asid olan sistain maalesef ithal edilmekte ve maalesef ucuz olduğu için insan saçından ve domuz kılından üretilmektedir.Özenerek bezenerek, bayram için evde yapacağınız baklavalar, su börekleri ve benzeri ürünler farkında olmadan murdar oluyor. Ne hazır baklavaları, ne hazır yufkaları iyice souşturmadan, sorgulamadan satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Illa tatlı, börek yapacağım diyorsanız GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı ununuzu satın alın tatlılarınızı ve böreklerinizi evinizde kendiniz yapın. Üstelik hazır tatlılarınızda sağlığınızla ilgili daha başka tehditler de var. Yukarıda suni tatlandırcı maddeleri n tehlikelerini belirtmiştik, ayrıca kullanılan yağlar büyük sorun oluştumakta olduğu unutulmamalıdır.

  Bütün bu anlatılanlar, üreticilerin ve kontrol mekanizmalarının ne kadar ciddiyetten uzak olduklarını, insanın maddi ve manevi sağlıklarını asla dikkate almadıklarını göstermektedir.

  Bütün bu olumsuzluklara ek olarak bazı ürünlerde, tüketiciye güven imajı vermek için, sahte GİMDES Helal logolu anbalajların kullanıldığı da bilinmektedir. Bunlara da dikkat edilmelidir.

  “Gıda Terörü”nün bütün olumsuzluklarına rağmen, ağız tadıyla, huzurlu, birlik ve beraberlik duyguları içerisinde, tüm İslam aleminin mutluluğuna vesile olacak bir BAYRAM geçirmemiz dileği ile…

  kapak


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.