Bayram Şekerine Dikkat!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  57447682
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Bayram Şekerine Dikkat!


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/10/2006 08:09
  Kaçak üretilen şeker bayramınızı zehir etmesin
  Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen kaçak şekerlemeciler, yine sokakları sahte şeker ve çikolatalarla doldurdu.
  Ramazan Bayramı'nda diğer dönemlere göre 10 kat artış gösteren şeker, çikolata ve kolonya satışları, sağlıksız ve ruhsatsız imal edilen ürünleri yeniden gündeme getirdi.  Market ve Pazar yerlerinde tüketiciler için satışa sunulmuş şekerleme, lokum ve çikolatalarda gördüğümüz anormal fiyat farkları, bizi ister istemez şüpheye sokmalıdır. Bir şekerleme türü pazarda 1.5 YTL den 10 YTLye kadar fiyatlandırılabiliyorsa, bir çikolata türü 5 YTLden 25 YTLye kadar çok farlı fiyatlarla satışa sunulabiliyorsa burada bir anormalliğin olduğunu düşünmeliyiz.

  Belediyeler ve Tarım Bakanlığı arasında patlak veren yetki kargaşası sebebi ile ruhsatlı firmaların dahi sağlıklı denetlenemediği bir ortamda merdiven altı ve kaçak yollarla üretilip piyasaya sürülen ürünler tüketiciler için başlıbaşına endişe kaynağı oluşturmaktadır.

  Sağlıksız ve haram şüphesi altındaki katkı maddelerinin kontrolsuz ve denetimsiz olarak kullanıldığı bilinen bu sektor ürünlerini satın alırken çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Ruhsatlı ve markalı ürünlerde dahi bu endişe varken asla fiyatı ucuz diye merdiven altı ve kaçak üretilen ürünleri satın almamalı, markalı ürünlerde de sitemizin diğer sayfalarında yayınlanmakta olan katkı maddeleri ile ilgili bilgilerin rehberliği ile etiketlerini okumadan, iyice emin olmadan satın alma kararı vermemelidir

  Uzmanlar, hijyenik olmayan şartlarda üretilen, kalitesiz ve bayat şeker ve çikolatanın vatandaşın sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulunuyorlar.

  Hacı Bekir Lokumları Genel Müdürü İlyas Tunaoğlu da Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğunun geçim sıkıntısı çektiğine dikkat çekerek, kalitesiz şekerleme üretenlerin bu durumu suiistimal ettiğini belirtiyor. Mağazalarından alışveriş yaptıktan sonra dışarı çıkan vatandaşların yarı fiyatına lokum gördüğünde rahatsız olduğunu ifade eden Tunaoğlu, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Bizim gibi üreticilerin kaliteli ve sağlıklı malzeme kullandığını bilenler o mallara itibar etmiyor. Ama dar gelirli vatandaşlar bayram geleneklerini yerine getirmek uğruna sağlıksız ürün almak zorunda kalıyor."
  Tüketici dernekleri de bayramın yaklaşmasıyla birlikte alışverişin yoğunlaştığına dikkat çekerek, bayram öncesi sahte ve kalitesiz ürünlerin arttığını vurguluyor. "Merdiven altında çalışan insan, denetimsiz insandır." diyen Tüm Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Barak, daha çok kazanma hırsı yüzünden halk sağlığının hiçe sayıldığını dile getiriyor. Barak, "Özellikle kolonyalarda etil alkol yerine daha ucuza mal edilen metil alkol kullanılıyor. Bu kolonyalar hastane önlerinde açıkta tezgahta satılıyor. Şişenin büyük kısmını su ile doldurup kolonya diye satanlar bile var." ifadelerini kullanıyor. Denetim eksikliği nedeniyle hem kayıt dışı hem de merdivenaltı üretimin devam ettiğini aktaran Barak, "Buraları ne zabıta ekipleri, ne Tarım Bakanlığı ne de Sağlık Bakanlığı ekipleri denetliyor. Denetlemenin olmadığı yerlerde her türlü sahtekârlığın yapılabildiğini önceki yıllarda yaşadığımız acı tecrübelerden biliyoruz." değerlendirmesini yapıyor. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran da düşük kaliteli şekerleme ürünlerine karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırıyor. Tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin tehlikeye atıldığını söyleyen Başaran, denetim mekanizmasının zayıflığına işaret ediyor.

  Uzmanlar Vatandaşların seyyar tezgâhlarda açıkta satılan şekerleme ürünlerinden uzak durmalarını öneriyor. Ürünlerin son kullanma tarihinin iyi kontrol edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, rengi matlaşmış şekerlemelerin bayat olabileceğini belirtiyor. Lokum alacaklara ise şu ikazlarda bulunuyor: "Kaliteli, taze lokum, üzerine baskı uygulandığında yayılmaz ve baskı kalktığında eski halini alır. Elle iki kenarından çekildiğinde lastik gibi uzamaması ve ele yapışmaması lokumların taze olduğunu gösterir."

  Şeker alırken nelere dikkat edilmeli

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı mührü olan ürünleri alın.
  Aşırı sıcağa maruz kalmış ve beyazlaşmış üründen kaçının.
  Sokakta ve açık ortamda satılan şekerlerden uzak durun.
  Markasına yatırım yapan güvenilir ürünleri tercih edin.
  Dükkânın fizikî görünümüne ve temizliğine dikkat edin.
  Mamulün üretim ve son kullanma tarihini kontrol edin.
  Satış elemanlarının eldiven kullanmasına önem verin.
  Ambalajındaki içindekiler kısmını dikkatle okuyun ve sitemizde yayınlanan katkı maddeleri ile karşılaştırın. Şüpheli olan katkı maddeler içeren ürünleri almayın.

  Şeker ve çikolata alınırken renk, büyüklük, tat ve fiyatları önemli rol oynuyor. Uzmanlar bunların yanı sıra onlarca ürün arasından seçim yaparken, şekerlemelerin sağlıklı, taze ve yasal olmasına dikkat edilmesine dikkat çekiyor. Şekerlemelerin kaplarında ya da kutularında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın mührü bulunması gerekiyor. Bakanlık mührü olmayan ürünler satın alınmamalı. Şekerlerin üzerinde yazan üretim ile son tüketim tarihleri de mutlaka kontrol edilmeli. Dışı kaplı olan şekerlemeler ve lokumlar oda sıcaklığında üstü kapalı olarak korunmalı. Yalnız akide şekerinin birbirine yapışmaması için buzdolabında saklanması gerekiyor. Baklavalar da 10-12 günden fazla tutulmamalı, tüketilmeli. Bu konudaki titizliğin sadece bayramlarda değil, yıl boyunca gösterilmesi gerektiği üzerinde duruluyor.

  En çok sahtekârlık gıda ve deterjanda
  Son günlerde sahte Türk Standartları Enstitüsü (TSE) etiketli ürünlerde yoğun artış görüldüğü, en büyük sıkıntının da sürümü kolay, talebi yüksek gıda ve temizlik ürünlerinde yaşandığı bildirildi. TSE yetkilileri, tüketiciye güven imajı vermek isteyen bazı firmaların TSE etiketiyle satış yaptıklarını ifade etti. Üretimin yüzde 55'inin kayıt dışı olduğunu vurgulayan Tüm Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Barak, "Şişenin büyük kısmını su ile doldurup kolonya diye satanlar bile var." ifadelerini kullanıyor.

  Ağız tadıyla, huzurlu, birlik ve beraberlik duyguları içerisinde, tüm İslam Aleminin mutluluğuna vesile olacak bir BAYRAM geçirmemiz dileği ile…

  GIDA RAPORU


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.70
  Toplam Oy: 37


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.