AYTAÇ FİRMASI DA BEYAZ ET VE KIRMIZI ET KESİMİNDE HELAL SERTİFİKA ALDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705277
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  AYTAÇ FİRMASI DA BEYAZ ET VE KIRMIZI ET KESİMİNDE HELAL SERTİFİKA ALDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/07/2010 02:44
  konferans AYTAÇ FİRMASI DA BEYAZ ET VE KIRMIZI ET KESİMİNDE HELAL SERTİFİKA ALDI…

  Dünya Helal sertifikalama standartlarında Et ürünlerinde sağlanan mutabakat ,Türkiye’de GİMDES tarafından gerçekleştiriliyor.


  Beyaz ette Beyzapiliç, Erpiliç, Kandazlar ve Yumta’dan sonra; Kırmızı ette Danet’ten sonra Aytaç Firması da kesim şartları itibari ile ihracata dönük Helal Sertifikası almış bulunmaktadır. Bu firmaların ileri et ürünleri ile ilgili Helal Sertifika çalışmaları ise devam etmektedir.

  Dünya Helal sertifikalama standartlarında Et ürünlerinde sağlanan mutabakat ,Türkiye’de GİMDES tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Uluslar arası Halal Sertifikalamada çatı kuruluşu WHC, Endonezya’da MUI ve Malezya’da JAKİM, dünya Helal sertifikalama standartlarında ağırlığı olan kurumlardır. Bu kurumlar eti helal hayvanların kesiminde de Helal şartların uygulanması konusunda hassasiyet göstermektedir.

  Bu kurumların standardlarında, eti helal kılınmış hayvanların kesimlerinin, dinini ve kesim şartlarını bilen ve bu konuda sertifikalandırılmış Müslüman kasaplar tarafından elle ve tesmiye(bismillahi allahuekber) söyleyerek yapılması şarttır.

  GİMDES de, geçtiğimiz 4 yıl boyunca farklı kesimde ve farklı görüşte 40’ın üzerinde fıkıh ve bilim adamımızın görüşlerini alarak, ekser ulemanın mutabakatını sağlayan bir standart metnini sonuçlandırmış , ihracata dönük Helal Sertifikalama çalışmalarına bir yıl önce başlamıştı. Memnuniyetle görüyoruz ki GİMDES’in uygulamakta olduğu standartla yukarıda isimlerini saydığımız uluslar arası akreditasyonda ağırlıkları olan kurumların standartları arasında tam bir mutabakat sağlanmaktadır.

  Beyaz ette ülkemizde yapılan günlük 3 milyon adet kesimin yaklaşık 700 bininin yukarıda belirtilen Helal şartlarda kesildiği GİMDES tarafından onaylanmış durumdadır. Süreç devam etmektedir. En kısa zamanda bu sayının daha büyük rakkamlara çıkacağını ümid ediyoruz.

  Modernitenin dayatma ile önümüze getirdiği giyotinle kesme sisteminin fıkıh kaidelerini aşırı zorlayarak malum fetvalarla temize çıkartmanın, milyarlarca Müslümanın inanç sistemine zarar vermesi pahasına, bizim olmayan, moderniteyi ödüllendirmekten başka bir şey sağlamadığı anlaşılmıştır.

  Yaklaşık 50 ülkenin Helal sertifika kurumları olarak, genellikle devletleri ve çoğunluk üretici firmaları tarafından, modernitenin karşısında, yalnız bırakılmış 2 milyar mağdur ve mazlum Müslüman tüketicinin imani haklarını öncelikle korumak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.

  Biz bu noktada,Tüm dünya devletlerine ve üreticilerine, kıyamete kadar eskimeden devam edecek İslamın Modernitesi’ne dönmeleri çağrısını yapmak istiyoruz.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.65
  Toplam Oy: 29


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.