BAŞTA ALMANYA OLMAK ÜZERE BÜTÜN AVRUPALI MÜSLÜMANLAR HELAL SERTİFİKALI ÜRÜN İSTİYOR… </b><br><br>
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735421
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BAŞTA ALMANYA OLMAK ÜZERE BÜTÜN AVRUPALI MÜSLÜMANLAR HELAL SERTİFİKALI ÜRÜN İSTİYOR…


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/07/2014 06:00
  halal dunya BAŞTA ALMANYA OLMAK ÜZERE BÜTÜN AVRUPALI MÜSLÜMANLAR HELAL SERTİFİKALI ÜRÜN İSTİYOR…

  Almanya'da Müslümanlar helal sertifikalı ürün istiyor. Almanya Müslümanlar Konseyi, ülke genelinde ortak bir helal sertifikasının geçerli olmasını taleb ediyor Ramazan ayının yaklaşmasından dolayı gerçekleştirilen çeşitli toplantılarda yapılan açıklamalarda, “Alman gıda sektörünün Müslüman yemek kültürüne daha fazla yer vermesi gerektiği belirtildi. Helal kavramının İslam geleneğinin izin verdiği yiyecekleri tarif ettiği, kan, leş , domuz eti, şarhoş edici maddeler bu kavram kapsamında yasaklandığı, bu yüzden hayvanların kesilmeden once uyuşturulmasının İslama aykırı olduğu,kesimin de İslami usule uygun elle yapılması gerektiği söylendi.Almanyada yaşayan Müslümanların helal gıda ihtiyacının giderilmesi konusunda büyük bir ekonomik potansiyel bulunduğuna da işaret ediliyor. Piyasa araştırma şirketlerinin verilerine göre Almanyada yaklaşık 4 milyon, Avrupanın tamamında ise 30 milyon Müslüman yaşıyor ve gıda maddeleri için Almanyada yılda toplam 18 milyar Avro, tüm Avrupada ise120 milyar Avro harcama yapıyor. Almanyadaki Türk ve Arap dükkanları sayısı ise yaklaşık 4 bin500 ve sayıları giderek artıyor.

  Tabiri caizse gelişi güzel verilen helal sertifika enflasyonu sebebi ile Almanya’da hatta tüm AB ülkelerinde dinlerinin emirlerini yerine getirmek isteyen, milyonlarca şuurlu Müslümanlar tedirgin. Bütün Müslümanları bileştirecek GİMDES gibi dirayetli, kararlı, bağımsız ve fi sebilillah çalışan bir kurum oluşturulamadığı için bu sıkıntı daha bir müddet devam edecek. Bu konuda GİMDES’e çeşitli kurum ve şahıslardan müracaatlar yapılmaktadır. Bu konuda beraber çalışma talepleri yapılıyor. Son gelen bir müracaatın uzun yazılmış yazısından kısa bir kısmı aktaralım

  “biz sizin tüzüklerinizi ve iceriklerini inceledik ve tamamiyle katiliyoruz. Bizim acimizdan ortak bir calisma icin su konular uygun:

  Web sitemizde GIMDES ile yapilan isbirligi ve sebeplerini türkce, almanca ve ingilizce yayinlayabiliriz.

  Biz GIMDES tarafindan akredite edilip Almanya, Isvicre ve Avusturya basta olmak üzere ve Avrupa piyasasinda GIMDES temsilcisi olarak calismak istiyoruz.”

  Bu müracaatlara GİMDES’in verdiği cevap şöyle oluyor:

  “Müşterek çalışma yapma teklifinize karşılık neyi , nasıl yapabiliriz konusunda GİMDES’in bugün uygulamak zorunda gördüğü hususları açıklamalıyız.

  GİMDES, merkez bürosunun dışındaki helal ürün çalışmalarında sadece temsilcilik izni vermektedir. Bu temsilcilikler GİMDES merkezinin verdiği Helal Sertifikalar çerçevesinde firmalar ile iletişim içerisinde olabilmekte, yeni sertifika almak isteyen firmalara bilgilendirme yapabilmekte, denetimlerde merkezden gelecek başdenetçi ile denetimlere katılabilmekte, bulundukları bölgede halkın bilinçlendirilmesi yolunda seminer ve konferans vb.gibi faaliyetlerde bulunabilmektedirlar.

  Bu temsilcilerin en önemli fonksiyonu tüketicileri GİMDES helal sertifikalı ürün almaları, üretici çevreleri ise GİMDES helal sertifikası almaları hususunda teşvik etmektir. Bu görevi yürütürken temsilci kurum veya şahıs, GİMDES’le birlikte bir başka kurumun standart ve sertifikalama çalışmalarını yürütemez. Böyle bir çalışma halen Azebeycanla da yürütülmektedir

  Avrupada özellikle Almanyada helal sertifikalandırma çalışmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu önemli vazifenin istismar edildiğinin yaygın örneklerini görmekteyiz.Bu istismarların yaygın olduğu bir ortamda GİMDES olarak çok dikkatli olmak zorundayız. Bu sebepten dolayı merkezimiz dışında hiçbir şahıs veya kurumun GİMDES Helal sertifikalandırma hizmetinde bulunmasına izin vermemekteyiz. Bu şartlar altında işbirliğimizde neler yapılabiliri heran görüşebiliriz. Bizi anlayışla karşılayacağınızı ümid ediyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun”

  Bazı kuruluşların, Müslümanların bu taleplerini karşılamak adına, bir takım seküler sistem içinde olan veya hristiyan kurumları ile işbirliği yapan, güya helal sertifika kuruluşlarını öne çıkartmaya çalışmalarını toplum tasvip etmiyor.

  Avrupada Müslümanların ihtiyacını karşılamada GİMDES’in geliştirdiği HALAL DUNYA MARKET projesine uygun Şubelerin açılması önemli bir fonksinyon ifa edebilecektir. GİMDES’in Helal ve Tayyib standartlarına uymayı düşünen müteşebislerle bu yol da hem hayırlı, hem kazançlı ,hem bereketli bir market misyonu üzerinde çalışılabilir.

  Unutmayalım! Yarının Müslüman Avrupası Helal Ve Tayyib Lokmadan başlar

  halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.