AVRUPA BİRLİĞİNİN BİBERONLARDAKİ BPA YASAĞI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51413953
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  AVRUPA BİRLİĞİNİN BİBERONLARDAKİ BPA YASAĞI


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/11/2010 16:12
  konferans AVRUPA BİRLİĞİNİN BİBERONLARDAKİ BPA YASAĞI

  Avrupa Birliği ,çocukların sağlığı açısından tehlikeli olduğu kabul edilen BPA ‘nın gelecek yıl biberonlarda kullanımının yasaklanacağını bildirmiştir.

  Bizi izleyen kardeşlerimiz hatırlayacaklar 27.05.2009 da ‘İşte Batı Modernitesinin Yeni bir Skandalı Daha’ başlığı ile yayına soktuğumuz yazımızda bu konunun insanlık için taşıdığı çok önemli riskleri gözler önüne serilmişti.

  Türkiye’de ise bu gelişmelere, maalesef sektörün aktörleri tarafından üç maymun mantığı ile bakılıyor ve mevcut düzeni aynen devam ettirmenin hırsı ile direniliyor.


  Avrupa Birliği üyesi ülkelerin toplantısından sonra bu karar alınmıştır.Ve karara göre 1 Mart 2011 den itibaren biberonlarda BPA kullanımının yasaklanacağını belirtmişlerdir. Piyasaya arzının ve bu maddenin kullanıldığı biberonların ithalatının tamamını kapsayan yasak 1 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girecektir.

  Önde gelen bir polikarbonat sanayi grubu kararı "rahatsız edici" olarak nitelendirdi ve Avrupa'da bu karar alma süreci üzerinde soru işaretleri olduğunu söyledi.

  Avrupa birliğinin tepkisi

  Karar İngiltere ile birlikte dört ülkenin çekimser oyuna karşılık, Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesinin nitelikli çoğunluğu ile kabul edilmiştir. Çekimser olanlar ise bu konuyu en kısa zamanda yeniden gözden geçireceklerini bildirmişlerdir.

  Karar Sağlık ve Tüketici Politikası ve Avrupa Komisyonu tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Daha önce EFSA’nın eylül sonunda bu madde hakkındaki görüşlerini söyledikten sonra da endişeler artmıştı.

  Kararın alınmasından sonra yapılan açıklamada, “Bugün alınan karar Avrupa ebeveynler için sevindirici bir haberdir. 2011 yılının ortalarında plastik bebek biberonların BPA içermediğinden emin olabilirsiniz.”

  Danimarka Hükümeti gıda bakanı Henrik Höegh bu karardan memnun kaldığını ve sürecin daha fazla uzatılmaması gerektiğini söylemiştir.

  Şaşırtıcı ve rahatsız edici

  PlasticsEurope Polikarbonat / Bisfenol A sanayi grubu sözcüsü Jasmin Bird,kararın bilimsel bir dayanağı olmadığını söyleyerek eleştirmiştir.ve Avrupa pazarında BPA içeren biberonların zaten ortadan kalktığını söylemiştir.

  Bizi izleyen kardeşlerimiz hatırlayacaklar 27.05.2009 da yayına soktuğumuz ‘İşte Batı Modernitesinin Yeni bir Skandalı Daha’ başlığı ile yayına soktuğumuz yazımızda bu konunun insanlık için taşıdığı çok önemli riskleri gözler önüne serilmişti. Ancak dış dünyada da sermaye gücünün baskısı ile gelişmeler yavaş seyretmektedir. Buna rağmen bugün Avrupa ve Amerikada önemli kararlar alınmaktadır. Türkiye’de ise gelişmelere, maalesef sektör aktörleri tarafından üç maymun mantığı ile bakılıyor ve mevcut düzeni aynen devam ettirmenin hırsı ile direniliyor.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 33


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.