GIDA AROMALARINDA ALKOL
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar,kendi canları çekmesine rağmen, yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." İnsan 8

Günün Hadisi
"İnsanlara teşekkür etmeyen,iyiliklerini unutan kimse,Allah`ın verdiği nimeti de unutur.O`na karşı şükürde bulunmaz." İmam-ı Ahmed,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48658770
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GIDA AROMALARINDA ALKOL


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/01/2017 07:23
  konferans GIDA AROMALARINDA ALKOL

  Bugün, gıda sanayiinde kullanılan koku verici aromalar, ekseriyetle alkolde eritilmiş, tabii veya sentetik esanslardan oluşmaktadır. Büyük çoğunluktaki İslam düşünürü, alkol içinde eritilmiş aroma ihtiva eden gıda maddesinin de helâl olmadığı görüşündedir. Çünkü, çoğu içildiği zaman sarhoşluk veren alkol, çok az da olsa bu gıda maddesine karışmıştır.

  KATKI MADDELERİNDEKİ ŞÜPHELER

  Gıda ürünlerinde kullanılan tüm katkı maddeleri için şüphe söz konusudur. Çünki, hepsi de haram veya helâl kökenli olabilirler. Meselâ pek çok gıda ürününde kullanılan Mono ve Digliserid’lerin kökeni bitkisel yağlar olduğu takdirde helâl olduğu halde, domuz ve helâl kesim olmayan hayvanların yağları olduğu takdirde de haram söz konusudur. Yine, gliserin, lesitin, peynir üretiminde kullanılan enzimler, mayalar kökenleri itibari ile helâl de olabilir, haram da olabilir. Maalesef, market raflarını dolduran gıda ürünlerinin üzerindeki etiketlerde bu katkı maddeleri için ayrıntılı bilgi ekseriyetle mevcut değildir. İster ecnebi ülkelerde, ister İslâm ülkelerinde olsun Müslüman’ın işi zor gözükmektedir. Danimarka’dan bir kardeşimizin bu konularla ilgili gönderdiği mesajını birlikte okuyalım. Bu kardeşimiz bulunduğu ülkedeki bazı firmalara mektup göndermiş. Kısaca özetlersek: Almanca ve İngilizce olarak firmalara yazdığı mektuplarda, kardeşimiz Firmanın ürünlerinde kullandığı vanilyanın sıvı olarak mı, katı olarak mı kullanıldığını, bazı ürünlerde alkollü katkıların kullanılıp kullanılmadığını, vanilyanın alkol kullanılarak ekstrakte edildiğini, sentetiklerinin %100 alkolsüz olabildiklerini, kullandıkları vanilya, vanillin ve etil vanillin hakkında araştırmacı ve bir tüketici olarak cevap aradığını, ayrıca ürünlerinde domuz ve domuz yağından yapılmış katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığını sorguluyor. Birlikte okuyalım:

  “Geçenlerde tevafuken rastladığım bir mesele üzerine yoğunlaşmam beni derin bir araştırmaya yöneltti. Ben yurt dışında yaşıyorum ve elimden geldiğince gıdalardaki helal-haram'a dikkat etmeye çalışıyorum, hatta o kadar ki bu hususta dini hassasiyeti olan arkadaslar dahi artık abartıyorsun diyorlar, nitekim bu son meselede yine böyle oldu.

  Mevzu neredeyse bütün çikolata, bisküvi ve dondurmalarda bulunan vanillin, vanillya aromasi veya etilvanilin ile ilgili. Normalde çikolatanın üzerinde "vanilin" veya "aroma" yazdığında bir şey olabileceği aklıma gelmezdi. Fakat öğrendim ki her nekadar ürünlere direkt alkol konulmasa da, içine konulan aroma veya vanillin öncesinden ethanol(etil alkol) ile bir işlem görüryormuş. Hepsi böyle olmasa da böyle olma ihtimali var. Bir çok üreticiye mail attım : unilever, kraftfoods, masterfoods, nestle, bahlsen, vs. Kiminden tamamen sentetik, toz halinde vanillin, ethonalla islem görmüyor diye cevap geldi, kiminden ise muğlak ifadelerle açıklama yapan mailler geldi

  Artık üzerinde Aroma, vanilliin, vanillearoma, ya da herhangi bir aroma yazan birşey almıyorum, önce araştırıyorum, fakat bu çok zor oluyor. Hadi ben neyse, dikkat ederim, çok sevdiğim halde yemem, çünkü burada sizin bahsettiğiniz helal hassasiyeti olan üreticiler maalesef yok veya yaygın değil. Fakat çocuğu olan arkadaşlar için bu mevzu çok zor. Diğer arkadaşları dondurma yerken onlar yiyemeyecek, çikolata yerken onlar yiyemeyecek vs.

  En son kraftfoods’un mars,snickers ve twix gibi çikolatalarında sığır midesinden bir madde kullanmaları üzerine İngileteredeki vejetaryanlar protesto ediyor. bir haftada 6000 şikayet mektubu aliyorlar ve şirket üretimi durdurup o maddeyi çıkarıyor. Demek istediğim şu ki, 6000 vejetaryan şikayet edip istediklerine ulaşabiliyor ise, neden biz Müslümanlar bir araya gelip büyük üreticilere toplu halde seslenemiyoruz? Çünkü bu maddeleri ethanol ile işlem gördürmeden de üretmek mümkün.

  Garip, uzun, soru içermiyen bir mail oldu ama, sanki insan derdini bilen birileri ile paylaşmak istiyor... Ayrıca bu aroma meselesini neredeyse hiç kimse bilmiyor, belki siteniz aracılığı ile hassaten yurt dışındaki vatandaşlarımız haberdar olur. “

  Bütün dünyadaki tüketicilerin bu zorluğu aşabilmesi için çok yönlü çalışmalar yapmalıdır. Bunları sıralarsak:
  1.Öncelikle gıda katkı maddeleri konusunda bilgilenmelidir.
  2.Marketlerden alışveriş yaparken gıda maddelerinin paketleri üzerindeki etiketi dikkatle incelemelidir. Şüphe duyduğu gıda maddesini satın almamalıdır.
  3.Örgütlenmelidir. Dernek veya vakıf çatısı altında bir araya gelmelidir. Dergi, gazete, broşür, internet sayfaları ile uyarıcı yayın faaliyetleri yapmalıdır,
  4.Bulunduğu ülkenin resmi makamlarından dinî inanç haklarının korunması için talepte bulunmalıdır.
  5.Birçok ülkede ve ülkemizde söz konusu olduğu gibi, tüketiciler üreticilerin, ithalatçıların, Müslüman’ların güvendiği bir kuruluştan helal sertifika almış olmaları şartını aramalıdır.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.