GERÇEK BİR HELAL VE TAYYİB SERTİFİKAYI BİLSEK ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49124116
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GERÇEK BİR HELAL VE TAYYİB SERTİFİKAYI BİLSEK ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK


  Gönderen:huseyin Tarih: 22/04/2016 02:23
  konferans GERÇEK BİR HELAL VE TAYYİB SERTİFİKAYI BİLSEK ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

  Helal Gıda konusu uzun bir süredir gündemde olmakla birlikte tam anlamıyla konuşulmuyor. Bütün dünyada milyonlarca insanın bu sertifikayı görmeden satın alma yapmadığını düşünürsek Türkiye hala bu seçiciliğe tam olarak sahip değil. Helal Gıda dediğimiz zaman birçok insanın halâ tam olarak ne demek olduğunu bilmediğini birkaç yıl önce İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Antalya, Diyarbakır, Erzurum ve Zonguldak il merkezlerinde,1000 denek üzerinde, yapılan anket sorgulamalardan öğreniyoruz. Bu anket çalışmasına göre,

  HELAL GIDA’YI DOĞRU ANLAMAMIŞIZ
  Helal gıda nedir?


  Görüştüğümüz insanlarımıza, helal gıdanın ne olduğunu bilip bilmediklerini sorduğumuzda, %30’unun bu konu hakkında herhangi bir fikir beyan etmemesi hala bilgi eksikliği olduğunu gösteriyor. Bununla birlite %30’luk oran “Helal kazanç”, %30’u “Dine uygunluk” yanıtını veriyor ki bu da Helal Gıda’yı sadece hellalik kavramına ait bir şey olarak düşündüklerini gösteriyor.

  %82 ‘HELAL SERTİFİKA’DAN HABERSİZ
  Helal sertifika ifadesini duydunuz mu?


  Helal Sertifikasını duydunuz mu sorusunu sorduğumuz görüşmecilerin %70’i bu soruya “Hayır” yanıtı veriyor. Durum onu gösteriyor ki, yeterince gündemde yer bulamamış bir mesele. Helal Sertifikasını duyduğunu belirten görüşmecilere bunun ne olduğunu sorduğumuzda ise, %30’u “Dine uygun üretim”, %18’i “Sağlık/kalite standardına uygun üretim”, %16’sı “Helal olan ürün”, %8’i “Rahatlıkla yiyebileceği ürün” cevabını veriyor.
  Yine aynı şekilde Helal Sertifikasını duyduğunu belirten görüşmecilere daha önce üzerinde helal sertifika ifadesi olan ürünleri alıp almadığını sorduk. Cevap verenlerin yarısı daha önce böyle bir ürün almadığını da belirtiyor. %11’i birkaç defa satın aldığını, %5’i arasıra satın aldığını belirtirken, sadece helal sertifikaya sahip ürünleri aldığını belirtenlerin oranı %1,9 olarak görülmekte.

  SATIN ALMA TERCİHİMİ ETKİLER
  Aldığınız ürünlerin helal sertifikaya sahip olması satın alma tercihinizi etkiler mi?


  Görüşülen bireylere, satın aldıkları ürünün helal sertifikaya sahip olması satın alma tercihini etkileyip etkilemeyeceği sorulduğunda, görüşülen kişilerin %66’sı böyle bir sertifikanın mevcudiyeti satın alma tercihini etkileyeceğini belirtiyor. Bu da Helal Sertifika’nın doğru bir biçimde tüketiciye anlatılması ve bilgilendirilmesi durumunda bir talebin olacağını göstermekte.

  ÜRÜN ÜZERİNDE YETERİNCE BİLGİ YOK
  Aldığınız ürün üzerindeki bilgiler o ürünün helal gıda olup olmadığı konusunda yeterince bilgi veriyor mu?


  Görüşülen kişilere, satın aldıkları ürünün üzerindeki bilgilere bakarak helal gıda olup olmadığını anlayıp anlayamadıkları sorulduğunda, bireylerin %65’i ürün üzerindeki bilgilerin o ürünün helal gıda olup olmadığı hakkında yeterince bilgi vermediğini belirtiyor.

  İTHAL ETİN HELALLİĞİNE GÜVENSİZLİK %79
  İthal etlerin helal gıda yönünden güvenilir olduğunu düşünüyor musunuz?


  Görüşülen kişilere ithal edilen etlere helal gıda yönünden güvenip güvenmedikleri sorulduğunda, her 10 kişiden 8’i ithal etlere helal gıda yönünden güvenmediğini belirtmiştir. Bu da tüketicinin, %79 oranında ithal etleri gıda güvenliği açısından güvenilir bulmadığını gösteriyor.

  %35 ALACAĞI ÜRÜN HELAL Mİ? DİYE İNCELİYOR
  Aldığınız ürünün helal gıda olup olmadığını öğrenmek için ne yaparsınız?


  Araştırmaya katılan bireylerin %35’i ürünün helal gıda olup olmadığını öğrenmek için ürün üzerini incelediğini söylüyor. Daha önceki sormuş olduğumuz bir soruyu hatırlayacak olursak, ürün üzerindeki bilgilerin helal gıda olup olmadığı yönünde bilgi veriyor mu sorusuna katılımcıların %35’i evet yanıtı vermişti.

  GÜVENMİYORUZ AMA SATIN ALIYORUZ
  Salam-sucuk-sosis gibi ürünleri satın alır mısınız?


  Araştırmaya katılan her 10 kişiden 7’si salam, sucuk, sosis benzeri ürünleri satın aldığını belirtiyor. Bu sorunun akabinde kişilere bu tarz ürünleri helal gıda yönünden güvenilir bulup bulmadığı sorusuna, “bu tarz bazı ürünlerin güvenilir olduğunu” düşünen kişilerin oranı %55, “hiçbirinin helal gıda yönünden güvenilir olmadığını” belirtenlerin olarnı %37 olarak gerçekleşiyor. “Bu tarz ürünlerin hepsine helal gıda yönünden güvendiğini” belirtenlerin oranı ise %8 seviyesinde kalmıştır. “Salam, sucuk, sosis gibi ürünler alır mısınız?” sorusu ile “Bu tarz ürünlere helal gıda yönünden güvenir misiniz?” sorununun çapraz tablosu alındığında ise; salam, sucuk, sosis gibi ürünleri satın aldığını belirtenlerin %68’i bu gruptaki bazı ürünlerin helal gıda yönünden güvenilir olduğunu düşünüyor sonucu çıkıyor. Salam, sucuk gibi ürünleri satın aldığını belirtenlerin %22’si “Bu tarz ürünlerin hiçbirinin helal gıda yönünden güvenilir olmadığını” belirtmekte. Salam, sucuk, sosis gibi ürüleri almadığını belirtenlerin ise %71’i bu tarz ürünlerin hiçbirinin helal gıda yönünden güvenilir olmadığını söylüyor.

  KİMYEVİ ÜRÜNLERİN HELAL OLMASINI İSTİYORUZ
  Kozmetik temizlik ilaç gibi ürünlerin helal sertifikaya sahip olmasını ister misiniz?


  Görüşülen kişilerin %79’u “Kozmetik, temizlik, ilaç gibi ürünlerin helal sertifikaya sahip olmasını istermisiniz?” sorusuna “Evet” yanıtı veriyor. Kozmetik, temizlik, ilaç gibi ürünlerde “helal sertifikası yoksa yine de satın alır mısınız?” sorusuna ise görüşmecilerin %62’si “Evet yine de satın almak zorunda kalıyorum” yanıtını veriyor.

  ARAŞTIRMADAN ÇIKAN SONUÇLAR:

  -Her 10 kişiden 3’ü helal gıda hakkında herhangi bir fikre sahip değil. Bununla birlikte helal gıda deyince insanların aklına en çok “Alınteri ile kazanılmış olan” ve “Dine uygun” anlamları gelmekte.
  -Görüşmecilerin %82’si “Helal Sertifika” ibaresini duymamış. Bu ibareyi duyduğunu belirten erkek görüşmecilerin oranı, kadın görüşmecilerden daha fazla. Helal Sertifika ibaresini duyanlar ise yoğunluğu ise bu ibarenin “Dine uygun” anlamına geldiğini belirtiyor.
  -Helal Sertifika ibaresini duyduğunu belirten görüşmecilerin yarısı daha önce üzerinde Helal Sertifika ibaresi olan bir ürün satın almamış. Bununla birlikte bu ibareyi duyduğunu belirtenlerin %11’i daha önce birkaç defa bu tarz ürünleri satın almış.
  -Görüşülen kişilerin %66’sı ürünler üzerindeki helal sertifikası ifadesinin satın alma tercihini etkileyeceğini belirtiyor.
  -Görüşülen bireylerin %65’i ürünler üzerindeki bilgilerin o ürünün helal gıda olup olmadığı konusunda yeterince bilgi vermediğini dile getiriyor.
  -Her 10 kişiden 8’i ithal etleri helal gıda yönünden güvenilir bulmuyor.
  -Görüşmecilerin %35’i satın aldığı bir ürünün helal gıda olup olmadığını öğrenmek için ürün üzerindeki bilgileri okuduğunu belirtti. %28’lik bir oran ise bu konuyu öğrenmek için herhangi bir şey yapmadığını söylüyor.
  -Her 10 görüşmeciden 7’si salam, sucuk, sosis gibi ürünleri satın aldığını belirtti. Bu tarz ürünlerin hepsinin helal gıda yönünden güvenilir bulduğunu söyleyenlerin oranı %8 olarak gerçekleşti. Geri kalan kısımdan büyük çoğunluğu bazı ürünlerin bu yönden güvenilir olduğunu belirtirken, diğer kısım ise hiçbirinin güvenilir olmadığını söyledi.
  -Salam, sucuk, sosis gibi ürünleri satın aldığını belirtenlerin %22’si bu tarz ürünlerin hiçbirinin helal gıda yönünden güvenilir olmadığını belirtti. Salam, sucuk, sosis gibi ürün satın almayanların %71’i ise bu tarz ürünlerin hiçbirinin helal gıda yönünden güvenilir olmadığını söylüyor.
  -Her 10 görüşmeciden 8’i kozmetik, temizlik, ilaç gibi ürünlerin helal sertifikasına sahip olmasını ister misiniz sorusuna “Evet” yanıtı verdi. Bununla birlikte her 10 görüşmeciden 6’sı böyle bir sertifikaya sahip olmasa bile kozmetik, temizlik, ilaç gibi ürünleri satın aldığını söyledi.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.