MÜSİAD ANTALYA ŞUBESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ ''YEDİĞİMİZ HELAL OLSUN'' PANELİ GERÇEKLEŞ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59244844
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MÜSİAD ANTALYA ŞUBESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ ''YEDİĞİMİZ HELAL OLSUN'' PANELİ GERÇEKLEŞ


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/06/2012 00:47
  konferans MÜSİAD ANTALYA ŞUBESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ ''YEDİĞİMİZ HELAL OLSUN'' PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Antalya şubesinin düzenlediği, 1 Haziran Saat 20 30’da Antalya'da gerçekleşen ''Yediğimiz Helal Olsun'' panelinde, GİMDES Başkanı Dr.H.K.Büyüközar ve Başkan Yardımcısı Dr.Halim Aydın birer tebliğ sundular. Mahalli yazılı ve görsel medyada geniş yankı bulan paneldeki konuşmaları, medyadaki yayınlardan toparlayarak dikkatinize sunuyoruz.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, özel bir okulun konferans salonunda düzenlenen panelde, Büyüközer, "Globalleşen dünyamızda artık tüm dünya market raflarında aynı ürünleri görmekteyiz.Son teknoloji ile üretilen ürünlerin yüzde 70'inden fazlasının Müslüman toplumun inançları dikkate alınmadan üretilmektedir” dedi.

  Gıdaların Müslüman inancına göre üretilmesi gerektiğini ifade eden ve Kur'an-ı Kerim ile hadislerden örnekler veren Büyüközer, gıda ürünlerinde kullanılan katkı maddelerine de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  Ürünlerde bugüne kadar tespit edilebilen 7 kategoriye dağılmış 3500 farklı katkı maddesinin kullanıldığını bildiren Büyüközer, "Tüketilen gıdaların içindeki çoğu katkı maddeleri kanserojen özellikler barındırıyor. Üstelik ürünlerin içerisinde kullanılan birçok katkı maddesi inancımıza uygun değil. Bu katkı maddelerinin tamamına yakınını ithal yollardan tedarik ediyoruz" dedi. GİMDES Genel Başkanı, bugün tükettiğimiz gıda maddelerinin 100 yıl öncesinde bilinmeyen özellikleri taşıdığının altını çizerek, helal lokmanın insan üzerindeki etkisi ve önemine dikkat çekti.

  MÜSİAD Eğitim,Kültür ve Sanat Komisyon Başkanlığından sorumlu Yönetim Kurulu üyesi, aynı zamanda GİMDES Başkan Yardımcısı Dr.Halim Aydın da, gıda ve tarımla ilgili kriterleri belirleyen kurumların uluslararası kuruluşlar olduğunu, bu kurumların Müslümanlarla aynı hassasiyetleri paylaşmadığını söyledi.

  Bizim gibi Müslüman toplumların hassasiyetlerini içeren bir sertifikasyon olmadığının da altını çizen Aydın, küresel kriterlere göre %03’e kadar alkol barındıran içeceklerin alkolsüz olarak nitelendirilmesini örnek verdi.”Oysa bize göre azı da haram,çoğu da” dedi.

  Aydın, "Artık haram gıdanın sınırları, eskiden olduğu gibi alkol, domuz ve besmeleden ibaret değildir. Embriyo ve tohumla oynandığı için haram konusundaki hassasiyetin bu noktaya da taşınması gerekiyor. Embriyo ve tohum helal değilse, bunlardan oluşan gıdalar da helal değildir..." diye konuştu.

  MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Abdullah Aykut ise, insanların taşıdıkları inanca paralel olarak ne yediğini bilmek gibi bir hakkı olduğunu vurgulayarak, yaşanan küreselleşme sonunda sapla samanın karıştığını,insanların yedikleri gıdaların içinde ne olduğu konusunda sağlıklı bir fikrinin olmadığını ve üyelerini bilinçlendirmek amacıyla böyle bir organizasyon yaptıklarını söyledi.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.