ANKARA’DA 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ KUTLANDI!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63067401
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ANKARA’DA 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ KUTLANDI!


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/04/2022 04:40
  ankaraiftar1 ANKARA’DA 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ KUTLANDI!

  GİMDES ve çatı kuruluşu olan World Halal Council (WHC) tarafından 2013 yılında ramazan ayının 17. günü Dünya Helal Günü olarak tespit ve ilan edilmiş olup, her ramazan çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Bu yılda Dünya Helâl Günü kutlamaları çerçevesinde, ramazan ayının 17. günü olan 18 Nisan 2022 pazartesi günü Ankara'da tertip edilen bir iftar programı ile kutlandı.

  Memur-Sen'e bağlı Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN)'in sponsorluğunu, Ahlâk Sevgi ve Maneviyat Köprüsü Derneği (ASMAKÖPRÜ)'nin ev sahipliğini yaptığı iftar programına 200'e yakın öğrenci ve misafirler katıldı. ASMAKÖPRÜ Derneği, Uluslararası öğrenci derneği olup 30 değişik ülkeden okumak için Ülkemize gelen binlerce öğrenciden Ankara'da olanlar ile irtibat halinde ve onlara hizmet etmektedir. Ramazan ayı boyunca her akşam değişik öğrenci gruplarına iftar verilmektedir, geleneksel olarak her ramazan ayının 17.günü de Dünya Helâl Günü vesilesi ile özel bir iftar programı yapılmaktadır.

  Dünya Helâl Günü iftar programına öğrenciler ile birlikte TOÇBİRSEN Genel Başkan Yardımcıları Fatih DOĞAN, Musa ŞEN, Harun SARIDOĞAN, Zekariya YAZICI ile Şube Başkanları Mustafa GÜRAN, Süleyman GÖK ve Kadir BİÇİCİ ASMAKÖPRÜ Derneği Genel Başkanı Hanefi Sinan ve yöneticileri Erkan Halıcı, Zeynel Abidin ÖZKAN Ankara'da ki GİMDES denetçilerinden Bakanlık Müşaviri Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Emin Şahin, Bakanlık Uzmanı Osman YAMAN, Bakanlık Uzmanı İmam Ali ÖZCAN, Vet. Hek.Bayram ÖZKAN ve diğer misafirler katıldılar.

  Dünya Helâl Günü iftar programında ASMAKÖPRÜ Genel Başkanı Hanefi SİNAN Bey’in açılış konuşmasını müteakip TOÇBİRSEN Genel Başkan Yardımcısı Fatih DOĞAN’ın selamlama konuşmasından sonra GİMDES Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat Sezer günün anlamıyla ilgili yaptığı kısa bir konuşmada selamlamadan sonra; "Öncelikle bize ev sahipliği yapan ASMAKÖPRÜ DERNEĞİ yöneticileri ve mensupları adına Genel Başkan Hanifi SİNAN Beye, GİMDES’in Ankarada ki bütün programlarına destek veren, sponsor olan TOÇBİRSEN Genel Merkezi ve üyeleri adına Hüseyin ÖZTÜRK Bey’e teşekkür ediyorum, katılımlarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize ve değişik coğrafyalardan ümmetin birer temsilcisi mesabesinde olan öğrenci kardeşlerime teşekkür ediyorum.

  Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemden kurtuluş olan, onbir ayın sultanı mübarek ramazan ayının içindeyiz. Allah cc hepimizi bu mübarek ayın kıymetini idrak etmeyi, gereği gibi ihya etmeyi ve sonunda da istifade ederek günahlardan arınmayı nasip buyursun.

  Bugün burada olan Dünya Helâl Günü kutlama programı vesilesiyle bir aradayız. Dünya Helal Günü beş yıl önce GİMDES tarafından ilan edilmiş ve her yıl çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. GİMDES nedir, hemen kısaca belirtelim; GİMDES 2005 yılında kurulmuş ve 2009 yılında helal sertifika vermeye başlayan gönüllü bir kuruluştur. GİMDES Türkiye de helal sertifika veren ilk ve verdiği sertifika bütün dünyada geçerli olan, kabul gören tek kuruluştur. Helâl gıdanın önemini ve helâl sertifikanın gerekliliğini anlatabilmek ve halkımızı bilinçlendirmek için mübah olan her yola başvuran GİMDES çeşitli istişarelerden sonra böyle bir gün belirlemeye karar vermiştir.

  Neden ramazan ayının 17.günü? Çünkü 17 ramazan BEDİR günüdür, yani Hakkın Batıla, Tevhidin Şirke, Mü'minlerin Müşriklere galip geldiği gündür, Müslümanların kafirlerle yaptığı ilk savaştır Bedir Savaşı. Bedir savaşından çıkarılması gereken çok dersler vardır. Bedir, hicretin ikinci yılından bu güne bir mektep gibi Müslümanlara çok şeyler öğretmektedir, benim burada vurgulamak istediğim ise Allah'ın (cc) yardımının ne zaman ve nasıl geldiğinin iyi bilinmesi gerektiğine dair derstir. Rasulullah (sav) komutasındaki İslâm ordusu oruçlu olarak ve yüzlerce km mesafeden takatlerinin sonuna kadar dayanarak ve sabrederek yapabilecekleri her şeyi ortaya koyarak gelmişlerdir Bedir'e.

  Efendimizin (sav) duasıylada Allah'ın cc yardımı gelmiş ve zafer kazanılmıştır. Tabi çok miktarda ganimetde kazanılmıştır. İşte bu ganimetlerle ilgili gelen ve aynı zamanda helâlle ilgili ilk ayet olan Enfal süresinin 69. ayeti de o gün, yani ramazan ayının 17.günü, Bedir günü nazil olmuştur. Allah (cc) bu ayette şöyle buyuruyor:"Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve hoş olarak yeyin ve Allah'tan korkun. Gerçekten Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhemetlidir."

  Buradan hareketle Dünya Helâl Günü olarak ramazan ayının 17. günü belirlenmiştir, bu günümüz hayırlara vesile olsun, Helâl Gıdanın bilgi ve bilinçten şuur boyutuna ulaşmasına vesile olsun, Allah (cc) helalinden kazanıp, helale harcamayı, her iş ve işlemimizde helal ile yetinmemiz nasip buyursun. Harama düşmekten, harama dalmaktan, hepimizi korusun." diyerek sözlerini tamamlamış ve iftar yemeğine geçilmiştir. İftar yemeği ve akşam namazından sonra teravih namazına kadar "İrfan Sohbetleri" köşesinde çay eşliğinde günün anlam ve önemi ile ilgili sohbet yapılmış, sorular cevaplandırılmıştır.

  ankaraiftar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 0
  Toplam Oy: 0

  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.