ANKARA’DADÜNYA HELAL GÜNÜ İFTARIDÜZENLENDİ…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar,kendi canları çekmesine rağmen, yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." İnsan 8

Günün Hadisi
"İnsanlara teşekkür etmeyen,iyiliklerini unutan kimse,Allah`ın verdiği nimeti de unutur.O`na karşı şükürde bulunmaz." İmam-ı Ahmed,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48659594
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ANKARA’DADÜNYA HELAL GÜNÜ İFTARIDÜZENLENDİ…


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/06/2017 07:45
  kapak ANKARA’DA DÜNYA HELAL GÜNÜ İFTARI DÜZENLENDİ…

  Dünya Helâl Günü kutlamaları çerçevesinde bu Ramazan ayının 17.günü olan 12 Haziran 2017 pazartesi günü Ankara'da tertip edilen bir iftar programı ile kutlandı.

  Memur-Sen'e bağlı Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN)'in ve Ankara HDM’nin sponsorluğunu, Ahlâk Sevgi ve Maneviyat Köprüsü Derneği (ASMAKÖPRÜ)'nin ev sahipliğini yaptığı iftar programına 200'e yakın öğrenci ve misafirler katıldı. ASMAKÖPRÜ Derneği, Uluslararası öğrenci derneği olup 30 değişik ülkeden okumak için Ülkemize gelen binlerce öğrenciden Ankara'da olanlar ile irtibat halinde ve onlara hizmet etmektedir. Ramazan ayı boyunca her akşam değişik öğrenci gruplarına iftar verilmektedir. Artık geleneksel olarak her ramazan ayının 17.günü de Dünya Helâl Günü vesilesi ile özel bir iftar programı yapılmaktadır.

  Dünya Helâl Günü iftar programına öğrenciler ile birlikte TOÇBİRSEN Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin ÖZTÜRK, Siyasallılar Vakfı Başkanı Ali KARABAY, ESAM ve IYFO Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz BALÇIN, MEB Talim ve Terbiye Kurumu Kitap İnceleme bölümünde görevli Ömer AKYÜREK, ASMAKÖPRÜ Derneği yöneticileri Hanefi Sinan ve Erkan HALICI, Ankara'da ki GİMDES denetçilerinden Bakanlık Müşaviri Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Emin ŞAHİN, Keçiören Belediyesi Şube Müdürü Veteriner Hekim Dr Ercan KURNAZ ve diğer misafirler katıldılar.

  Dünya Helâl Günü iftar programında Kur'an tilavetinden sonra GİMDES Bilim Kurulu üyesi Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER günün anlamıyla ilgili yaptığı kısa bir konuşmada selamlamadan sonra; "Öncelikle bize ev sahipliği yapan ASMAKÖPRÜ DERNEĞİ yöneticileri ve mensupları adına Hanifi SİNAN Beye, GİMDES’in Ankarada ki bütün programlarına destek veren, sponsor olan TOÇBİRSEN Genel Merkezi ve üyeleri adına Hüseyin ÖZTÜRK Beye teşekkür ediyorum, katılımlarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize ve değişik coğrafyalardan ümmetin birer temsilcisi mesabesinde olan öğrenci kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bugün burada olan Dünya Helâl Günü kutlama programı vesilesyle biraradayız. Dünya Helal Günü beş yıl önce GİMDES tarafından ilan edilmiş ve her yıl WHC eşliğinde, çeşitli etkinlikler ile bütün dünyada kutlanmaktadır. GİMDES nedir, hemen kısaca belirtelim; GİMDES 2005 yılında kurulmuş ve 2009 yılında helal sertifika vermeye başlayan gönüllü bir kuruluştur. GİMDES Türkiye de helal sertifika veren ilk ve verdiği sertifika bütün dünyada geçerli olan, kabul gören tek kuruluştur. Helâl gıdanın önemini ve helâl sertifikanın gerekliliğini anlatabilmek ve halkımızı bilinçlendirmek için mübah olan her yola başvuran GİMDES çeşitli istişarelerden sonra böyle bir gün belirlemeye karar vermiştir.

  Neden Ramazan ayının 17.günü. Çünkü 17 ramazan BEDİR günüdür, yani Hakkın Batıla, Tevhidin Şirke, Mü'minlerin Müşriklere galip geldiği gündür, Müslümanların kafirlerle yaptığı ilk savaştır Bedir Savaşı. Bedir savaşından çıkarılması gereken çok dersler vardır. Bedir, hicretin ikinci yılından bu güne bir mektep gibi müslümanlara çok şeyler öğretmektedir, benim burada vurgulamak istediğim ise Allah'ın cc yardımının ne zaman ve nasıl geldiğinin iyi bilinmesi gerektiğine dair dersdir. Rasulullah sav komutasındaki İslâm ordusu oruçlu olarak ve yüzlerce km mesafeden takatlerinin sonuna kadar dayanarak ve sabrederek yapabilecekleri her şeyi ortaya koyarak gelmişlerdir Bedir'e. Efendimizin sav duasıylada Allah'ın cc yardımı gelmiş ve zafer kazanılmıştır.

  Tabi çok miktarda ganimetde kazanılmıştır. İşte bu ganimetlerle ilgili gelen ve aynı zamanda helâlle ilgili ilk ayet olan Enfal süresinin 69. ayeti de o gün, yani ramazan ayının 17.günü, Bedir günü nazil olmuştur. Allah cc bu ayette şöyle buyuruyor: "Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve hoş olarak yeyin ve Allah'tan korkun. Gerçekten Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhemetlidir". Buradan hareketle Dünya Helâl Günü olarak ramazan ayının 17.günü belirlenmiştir, bu günümüz hayırlara vesile olsun, Helâl Gıdanın bilgi ve bilinçden şuur boyutuna ulaşmasına vesile olsun, Allah cc hepinizden razı olsun." diyerek sözlerini tamamlamış ve iftar yemeğine geçilmiştir. İftar yemeği ve akşam namazından sonra teravih namazına kadar "İrfan Sohbetleri" köşesinde Ankara Dünya Helal Marketlerinin ikramı olan çay ve afiacafeler eşliğinde günün anlam ve önemi ile ilgili sohbet yapılmış, sorular cevaplandırılmıştır. Son olarak, Arnavutluk'dan Fredinand Ebubekir HASMUCA'nın müezzinliğini yaptığı, Gana'dan Musa Muhammed'in yatsı namazı farzını, Somali'den Abdulnur ve Tahir kardeşlerimizin teravih namazını ise kıldırdığı namaz ile program sona ermiştir.

  kapak kapak  kapak kapak  kapak kapak


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.