GİMDES BAŞKANI’NIN ANADOLU AJANSINA YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705590
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES BAŞKANI’NIN ANADOLU AJANSINA YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI


  Gönderen:huseyin Tarih: 15/08/2010 05:54
  GİMDES BAŞKANI’NIN ANADOLU AJANSINA YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI..

  GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer’in Anadolu Ajansı muhabiri Fatma Metin Günaydın’a yaptığı basın açıklaması pekçok gazete ve internet haber sitelerinde yer aldı. Bu haberin tam metnini yayınlıyoruz:

  *Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, ürünlerin üzerine "Helal" logosu koyma iznine ilişkin, "Tarım Bakanlığı haksız rekabet maddesine dayanarak etiketlerde bu açılımı henüz gerçekleştirmedi" dedi.

  *Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıda ve kozmetik sahasında deneyimli denetçi ve danışman yetiştirmek üzere dernek olarak meslek yüksek okulu kuracaklarını söyledi.

  *30 Eylül-03 Ekim 2010 günleri arasında İstanbulda WHC’in Kongresi, HELAL GIDA Konferansı ve Uluslararası Helal Gıda Fuarı Yapılıyor.


  Büyüközer, Türkiye'de ürünlerin üzerine helal logosu koyma izni bulunmadığını, müracaatları olmasına karşın bu konuda etiket yönetmeliğinde bir değişiklik yapılmadığını ifade etti. Hüseyin Kami Büyüközer, şunları kaydetti: "Firmalar bu konuda yanlış uygulamalar yapıyor. Birçok firma 'domuzdan yapılmış katkı maddesi yoktur' diye ürünlerine yazılar yazıyor. Bunlar inanç sistemi ile alakalı ancak firmalar bunu hiçbir zaman bağımsız bir kurumun kontrolünden geçirerek etiketlerine yansıtmıyorlar.

  Tarım Bakanlığı maalesef bu yanlışı görmüyor, bizim bağımsız vereceğimiz sertifikaya dayalı helal logonun kullanılmasına henüz yeşil ışık yakmıyor. Tarım Bakanlığı haksız rekabet maddesine dayanarak etiketlerde bu açılımı henüz gerçekleştirmedi." Haksız rekabetin yanında insanların inançlarının da dikkate alınması gerektiğine işaret eden Büyüközer, "Haksız rekabetin de önünde, temel insan hakkı olarak bu konuda önemli bir açılımın yapılması gerekiyor.

  Biz sadece helal logo üzerinde durmuyoruz, Musevi vatandaşlarımız varsa onların da 'koşer' (Musevi kurallarına göre hazırlanmış yiyecekler) logolu ürünleri olsun, vejeteryenlerin da olsun, onlar da sıkıntı çekiyorlar. Tüketiciler kesinlikle bu logoyu görmek istiyorlar" dedi.

  Helal Denetçi Eğitim Meslek Yüksek Okulu

  Helal gıda ve kozmetik sahasında deneyimli denetçi ve danışman yetiştirmek üzere GİMDES olarak okul kuracaklarını, denetçi yetiştirmek için verdikleri kısa süreli eğitimlerin yeterli olmadığını ifade eden Büyüközer, "Helal denetçi meslek yüksek okulu için çalışmaları sürdürüyoruz. 2 yıllık bir eğitim programı olacak. Okul için Tekstilkent çevresinde boş binaları tespit ettik, onlar üzerinde görüşmelerimizi devam ettiriyoruz" şeklinde konuştu. Büyüközer, şunları kaydetti: "Dernek olarak satın alma gücümüz yok. Bunun için bir vakıf kurulacak.

  Müteşebbis heyet oluşturmayı düşünüyoruz. Yardımsever vatandaşların katkısıyla, bina satın alma yöntemiyle okul kurulacak, eğitim kadrosu oluşturulacak. Müteşebbis vakfın tüzüğünü hazırladık. Kuracağımız meslek yüksek okulunun bir devlet üniversitesinin denetiminde olması gerekiyor. Bize bu desteği taahhüt edecek bir devlet üniversitesi ile de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz." Büyüközer, GİMDES'in verdiği helal sertifikaların geçerli hale gelebilmesi için firmaların kendi bünyelerinde helal güvence sistemini ve bu işi bilen ekibi oluşturmaları gerektiğini, belki birçok firmanın bu okuldan mezun olan elemanları istihdam edeceğini söyledi.

  Çocuk şurubu firması da bize müracaat etti

  Büyüközer, şu anda helal sertifika almak için GİMDES'e 170'e yakın firmanın başvurusunun bulunduğunu, 70'e yakın sertifika verdiklerini, 30-40'a yakınının da denetimlerinin yapıldığını, eksikliklerin tamamlanma aşamasında olduğunu bildirdi.

  Hüseyin Kami Büyüközer, 'Zor şartlarda bile 170 müracaat alabiliyorsak önümüzdeki yıl 500-1.000 firma sertifika almak için müracaat edecek demektir' dedi.

  Özellikle Endonezya, Malezya ve Ortadoğu'ya ihracat yapmak isteyen firmaların başvuruda bulunduğunu ifade eden Büyüközer, '"Şu anda çikolata firmaları var, onların katkı maddelerinden dolayı süreci biraz uzuyor. Hatta bir çocuk şurubu firması da bize müracaat etti, onun çalışmalarını yürütüyoruz. Ağırlıklı olarak gıda olmak üzere kozmetik ve ilaç sektöründe müracaatlar var. İleriye dönük olarak programımızda tekstil ve oyuncaklar bulunuyor" diye konuştu.

  Günde kesilen 3 milyon tavuğun 700 bini bizim kontrolümüzden geçiyor

  Bu sertifikalar şu anda ihracata dönük olmasına karşın yurt içinde de bundan faydalanıldığını belirten Büyüközer, firmaların sadece ihracata yönelik ürünlerini değil tüm ürünlerini incelediklerini söyledi. Büyüközer, "Örneğin Türkiye'de günde 3 milyon tavuk kesiliyormuş, bunun 700 bini bizim kontrolümüzden geçiyor.

  Süt ürünlerinde peynir çeşitleri konusunda da yüzde 20-30'u bizim sertifika verdiğimiz kurumlarla sağlanıyor" dedi.

  30 Eylül-03 Ekim Arasında İstanbulda WHC’in Kongresi, HELAL GIDA Konferansı ve Uluslararası Helal Gıda Fuarı Yapılıyor.

  30 Eylül-03 Ekim arasında İstanbul'da uluslararası boyutta helal ve sağlıklı ürün konusunda kongre, konferans ve fuar düzenleneceğini ifade eden Büyüközer, burada bütün dünyada tek bir helal standardı uygulanır duruma getirilmesi konusunun görüşüleceğini, GİMDES olarak burada Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) standardın içinde olmamasıyla ilgili bir çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 20


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.