6. HELAL ÜRÜN FUARI İSTANBUL'DA BAŞLADI VE 4.GÜNÜN SONUNDA NİHAYETLENDİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49093023
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  6. HELAL ÜRÜN FUARI İSTANBUL'DA BAŞLADI VE 4.GÜNÜN SONUNDA NİHAYETLENDİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/10/2015 23:41
  kadir 6. HELAL ÜRÜN FUARI İSTANBUL'DA BAŞLADI VE 4.GÜNÜN SONUNDA NİHAYETLENDİ…

  Bu etkinliklerimizin akışını medyamızda yayınlanan haberlerden alıntılar yaparak bilgilendirmeye çalışacağız.
  İlk olarak açılış haberi:
  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) öncülüğünde bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen 'Helal EXPO Fuarı Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı.

  İstanbul'da GİMDES öncülüğünde bu sene 6'ncısı düzenlen Helal Expo Fuarı Birçok yenilikle 4. gününde nihayetlendi.


  GIDA ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) öncülüğünde bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen "Helal EXPO Fuarı Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı.

  GİMDES Başkanı Hüseyin Kani Büyüközer'in evsahipliğinde düzenlenen fuarın açılış törenine eski bakanlardan Ali Talip Özdemir yerli ve yabancı çok sayıda helal sertifikalı firmanın temsilcisi katıldı.

  Açılışta Kuran ı Kerim tilavetinden sonra bir konuşma yapan GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, fuarın faydalı ve bereketli olması temennisinde bulunarak, "GİMDES çerçevesinde bütün dünyaya helal ve tayyib şartlarını yaşamayı öğretmeye çalışacak bir insan kitlesini oluşturmaya çalışıyoruz. Böylece bütün dünyanın hasret duyduğu helal ve tayyib bir yaşam stiline kavuşturulmasının elzem olduğu bir dönemde bu tür çalışmalar büyük önem arz ediyor. Dünya helal market örneğini burada tekrar canlı bir şekilde göstermeye çalışacağız" diye konuştu.

  Ardından konuşan Ali Talip Özdemir ise bu yıl hem konuşmacı hem de firma olarak katıldıklarını belirterek, fuarın hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ziyaretçiler helal ürünlerin sergilendiği standları gezdi. 25 Ekim'e kadar sürecek olan fuara başta gıda olmak üzere çeşitli sektörlerde helal sertifikası alan 100'e yakın firma katıldığı öğrenildi.

  4.cü günün sonunda ise yayınlanan haber şöyle:

  İstanbul'da GİMDES öncülüğünde bu sene 6'ncısı düzenlen Helal Expo Fuarı 4. gününde nihayetlendi.

  GİMDES öncülüğünde bu sene 6.sı düzenlen Helal Expo Fuarı 4. Gününde Helal ve Tayyip ürünler çalıştayları yine önemli konuları görüşerek nihayetlendi.

  Kongre, çalıştay ve şuralarla birlikte gıda profesyonellerini ve devletin zirvesini bir araya getiren 6.Helal Expo Fuarı 4. günde helal kesim ve sersemletme ile ilgili konular işledi.

  Helal ve sağlıklı (Tayyib) ürünlerin tüketilmesi noktasında bilinç oluşturulması amacıyla GİMDES'in desteği ile projelendirilen 6. Helal Expo Fuarı, sektör aktörlerinin bu dev pazarda hak ettiği yeri almasını hedefliyor.

  4 gündür devam eden fuarda çeşitli ülkelerden gıda, içecek, ilaç, lojistik, katering, kozmetik, medikal ürün, temizlik ve hijyen malzemeleri, İslami tekstil, tesettür giyim ve hac malzemeleri alanında 200'den fazla marka bulunuyor. Gıda giyim ilaç ve turizm gibi geniş bir sektörü barındıran helal pazarı dünyadaki büyüklüğü 2.5 trilyon doları aşıyor.

  İki gündür devam eden Helal ve Tayyip ürünler çalıştayında Tıp ilaç ve kozmetik ürünlerde sorun ve çözümler konuşuluyor. Çeşitli ülkelerden konuşmacıların katıldığı çalıştayda yurt içinden ve yurt dışından birçok katılımcı bulunuyor.

  Çalıştay Dr. Abdülmecid Katme ‘nin sunumu ile başladı. Aşılar hakkında bilgi veren Katme, İslami ve tıbbi analizler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca Dr. Muhammed Wace, Dr. Hun Jhun, Doç. Dr. İker Alat ve Atilla Yılmaz birer sunum yaptı.

  Tıp İlaç ve Kozmetik ürünlerde sorun ve çözümlerin konuşulduğu çalıştayda fıkıhta ve bilimde istihale konularının yanında Helal Turizm de konuşuldu.

  Yeni saat uygulaması ile bazı katılımcıların çalıştaya geç katıldığı görüldü. Kesimde ve bayıltmada yeni gelişmelerin sunulduğu çalıştayın 2. Gününde bayıltmada bazı gerçekler tartışıldı. Avrupa parametrelerine göre şoklama yapıldığını ifade eden Dr. Albarazi, şoklanmış hayvanların ölmüş olduğunu bundan dolayı ölen hayvanların da haram olduğunu söyledi.

  kadir  halal dunya  halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.