Aloe Vera tartışmasında son nokta!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63374523
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Aloe Vera tartışmasında son nokta!


  Gönderen:administrator Tarih: 01/09/2005 08:16
  aloe veraKÜSTAH AMERİKALI!!!

  ADAMIN YEDİĞİ HERZEYE BAKIN :Türk Makamlarınca Sağlık Kurulu Raporuna dayalı olarak ithali ve satışı yasaklanan Aloe Veralı ürünlerin Amerikalı patronu Rex Maughan, davet ettiği bir gurup Türk gazetecinin önünde: "Raporu hazırlayan Dr.Erkan Topuz'un ilaç firmalarından 'avanta' aldığını düşünüyorum. Kendisine milyar dolarlık dava açıp bürokratlardan da hesap soracağım. Verilen zararlara ilişkin raporlar bakanlıklara dağıtıldı. ABD hükümeti nezdinde Türkiye'den gelen ürünlere kota uygulanması için girişim başlattık. Böyle bir karara devletin destek vermesi inanılmaz bir çılgınlık. Aptalca bir karar. Bu karara imza atanlar hesabını verecek, hapse bile girebilirler"

  Çirkin Amerikalıyı yakından tanıyın. Şu edaya bakın. Sanırsınız adam Türkiye’nin işgal kuvvetleri komutanı. Aylar önce, ehliyetsiz insanlardan saadet zincirleri oluşturularak dağıtımı yapılan ve mucizevî bir ilaç gibi takdim edilerek satışı yapılan bu ürünlerin hem İslamî, hem sağlık, hem ekonomik ve hem de ideolojik bakımdan mahzur ve tehlikelerini çeşitli yazılarımızla kamu oyuna duyurmuştuk. Olaylar ne kadar haklı olduğumuzu ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Beyaz operasyon bununla kalmamalı. Aynı sistemle herbal ve benzeri ürün portföyü ile piyasada insanlarımızı sömüren diğer Amerikan kökenli ürünler de mercek altına alınmalıdır.

  Olayı bir gazeticinin gözlüğü ile aşağıda dikkatlerinize sunuyoruz:

  Aloe Vera tartışmasında son nokta

  Sağlık Bakanlığı, Aloe Vera ürününü pazarlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunurken, aynı ürünü ABD'de "kanser ilacı" diye satan bir kişi ise mahkum edildi. 26 Ağustos 2005 10:45 Aloe Vera üreticisi Forever Living Products Şirketi'nin Başkanı Rex Maughan'ın, bu ürünün Türkiye'de yasaklanmasına ilişkin olarak, "Çılgınlık, aptalca bir karar, bu karara imza atanlar hesabını verecek" şeklindeki sözleri, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'nın sert tepkisine neden oldu. Sağlık Bakanlığı, Aloe Vera ürününü pazarlayanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunurken, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Uzm.Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Aloe Vera'nın bileşiklerinin karsinojenik özellikleri olduğu, komisyon tarafından ifade edilmiştir" dedi. 'Kanser'e neden oluyor Geçtiğimiz günlerde Aloe Vera üreticisi Forever Living Products Şirketi tarafından ABD'ye davet edilen bir grup gazeteciye, bu ürünün Türkiye'de yasaklanmasıyla ilgili olarak şirketin başkanı Rex Maughan'ın eleştirilerini sert bir dille aktarması tepkiye yol açtı. Sağlık Bakanlığı'nın uyarısı üzerine, Tarım Bakanlığı'nın Aloe Vera jel ürünlerinin satışını yasaklaması ile başlayan tartışmalar, şirket yöneticisi Rex Maughan'ın sözleri ile doruğa çıktı. Sağlık Bakanlığı, Maughan'a sert tepki gösterirken, "Aloe Vera bileşiklerinin karsinojenik özellikler içerdiği"ne dikkat çekerek, tartışmalara son noktayı koydu. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,"Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 'nün Aloe Vera jel ile ilgili monografında, 'jelin dahilen kullanımının kabul edilmediği, buna gerekçe olarak da bu konuda hiç bir klinik çalışmanın bulunmaması gösterilmektedir . Ayrıca, Aloe Vera jel içerisindeki birçok bileşikle birlikte lâksatif etkili antranoid yapıdaki bileşiklerin uzun süreli ve yanlış kullanıma bağlı olarak karsinojenik etki gösterdiği ifade edilmiştir. Kararın dayanağını oluşturan Dünya Sağlık Örgütü'nün Aloe Vera Jel Monografına ilişkin her hangi bir değişiklik bulunmadığından halen bu monograf yürürlüktedir" dedi.

  Eczacılıktan habersizler

  Gümrükçüoğlu, Aloe Vera satan şirket yetkililerinin, "Sağlık Bakanlığı Aloe Vera'yı eczanelerde sattırmak istiyor" şeklindeki iddialarıyla ilgili olarak ise, "Aloe Vera ürünlerinin Bakanlığımızca eczanelerde satılmasının sağlanması koşuluyla kansere yol açtığına dair uyarılardan vaz geçileceğine ilişkin iddiaların mesnedi bulunmamaktadır. Varsa bilim dışı bu tür iddialar, bu iddiada bulunanların son derece bilgisiz ve eczacılık konularından habersiz olduklarını ortaya koymaktadır. Kaldı ki; Aloe Vera jel formunun belirtilen potansiyel risklerinin söz konusu ürünlerin sırf eczanelerde satılıyor olması ile bertaraf edilebileceği, ancak çok basit bir mantığın ürünü olabilir. Ayrıca Aloe Vera içeren ürünlerin üretim, ithalat, ihracat ve denetimine ilişkin usul ve esaslar Tarım Bakanlığı'nca yapılmakta olduğundan, bu ürünün satışına ilişkin düzenlemeler ilgili bakanlığın görev alanında yer almaktadır" diye konuştu.

  Aloe Vera satıcısı mahkum edildi

  Aloe Vera üreticisi Forever Living Products Şirketi'nin Başkanı Rex Maughan'ın geziye katılan Türk gazetecilere söylediği, "Geçen yılki ciromuz 2.1 milyar dolar.Türkiye'de geçen yıl 30 milyon dolar ciroya ulaştık. Ancak, Türkiye'deki gibi bir sorunu hiç bir ülkede yaşamadık" şeklindeki sözleri Tarım Bakanlığı'nın da tepkisini çekti. Tarım Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Türk insanımızın sağlığı, başkalarının milyon dolar kazanmasından daha önemlidir. Kaldı ki, ABD Baltimore Bölge Mahkemesi, Alan Hoffman adındaki Aloe Vera satıcısını mahkûm etti. ABD Bölge Mahkemesi Hakimi William M.Nickerson, Hofman'ı Fedaral Gıda, İlâç ve Kozmetik Kanunu'nu ihlal etmekten dolayı 45 ay hapis ve 222 bin 506 ABD Doları tazminata mahkum etti. Türk insasına çağrıda bulunuyorum: Kapı kapı dolaşarak bu ürünü satanları Tarım Bakanlığımıza bildirsinler, biz gereğini yapacağız" şeklinde konuştu.

  Bürokratlardan hesap soracağım

  Geçtiğimiz günlerde, Aloe Vera üreticisi Forever Living Products firmasının ABD'ye davet ettiği bir grup Türk gazeteciye şirketin başkanı Rex Maughan,"Raporu hazırlayan Dr.Erkan Topuz'un ilaç firmalarından 'avanta' aldığını düşünüyorum. Kendisine milyar dolarlık dava açıp bürokratlardan da hesap soracağım. Verilen zararlara ilişkin raporlar bakanlıklara dağıtıldı. ABD hükümeti nezdinde Türkiye'den gelen ürünlere kota uygulanması için girişim başlattık. Böyle bir karara devletin destek vermesi inanılmaz bir çılgınlık. Aptalca bir karar. Bu karara imza atanlar hesabını verecek, hapse bile girebilirler" demişti. Geziye katılan gazetecilerin yazdıklarına göre, Maughan, ayrıca Türk gazetecilerin önünde Başkan Bush olduğunu söylediği biriyle konuşmuş ve toplantıya katılanlardan birine telefonu uzatması ile telefon birden kesilmişti.
  Aydın Demir   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.61
  Toplam Oy: 222


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.