ALKOLSÜZ ALDATMACASI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48591556
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ALKOLSÜZ ALDATMACASI


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/06/2015 06:14
  kadir ALKOLSÜZ ALDATMACASI
  ALKOLSÜZ BİRA, ALKOLSÜZ ŞARAP, ALKOLSÜZ ŞAMPANYA, ALKOLSÜZ VİSKİ

  GİMDES DERGİSİ 42.SAYISI ÇIKTI


  Gizli tehlike olarak adlandırabileceğimiz ’’Alkolsüz Bira, Alkolsüz Şarap, Alkolsüz Şampanya, Alkolsüz Viski’’ kısaca alkolsüz aldatmacası Müslümanlar için tehlikeli bir durum arz etmektedir. Müslümanlar olarak bu gibi aldatmalara karşı uyanık olmamız gerekmektedir. Özellikle son zamanlarda Ramazan iftar sofralarımızdan eksik etmediğimiz gazlı içecekler konusunda da dikkatli olmalıyız. Etiket bilgilerinin yetersiz ve kontrolsüz olması ürün içeriği hakkında yanıltıcı sonuçlar oluşturmaktadır.

  GİMDES dergisi olarak bu sayımızda Alkolsüz Aldatmacası kapak konusu ile Müslümanları alkolsüz tehlikesine karşı uyarmak istedik. Dergi içeriğinde tüketiciler için önemli görülen konularda;

  Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, ‘’Alkolsüz Meşrubatlar Aldatmacası Yetmedi, Alkolsüz Bira ve Alkolsüz Şarap Aldatmacaları Eklendi’’ başlığı ile ,bira ve alkol üreticilerinin satışlarını artırmak, helal pazardan pay almak için yeni aldatmacalara başvurarak insanların inançlarıyla ve sağlığıyla oynamaya devam ettiklerini üretici firmaların ’’Alkolsüz Bira’’ adı altında piyasaya sürülen alkol içermediğini iddia ettikleri bu içeceğe isim olarak “bira” adını verdiklerini, alkolsüz diye adlandırılan içecekler konusunda Müslümanlar olarak oyuna gelmememiz gerektiğini vurgulayarak uyarılarda bulunmaktadır.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Dr. Şerafeddin Kalay, ’’ Ticaret Nezih Bir Yoldur’’ konusu ile, ticareti meslek edinen kişilerin, nezahetine yakışır bir iş ve tarz seçmesei gerektiğini,başkasının malını elde etmek için batıl yollar icad edilmemesini belirterek.Ticaret karşılıklı rızaya dayanan, insanların birbirlerinin ihtiyacını karşıladığı nezih bir yol olduğunu bu yolun kirletilmemesi gerektiğinin ayet-i kerimeler ile anlatmaktadır.

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Yük.Kimyager, Murat Sayın yazısında ‘’Sabun Üretimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler’’ konusu ile sabun üretiminde kritik kontrol noktaları hakkında bilgi vermektedir.

  Prof.Dr.Mustafa Nutku, ’’Helal Gıda Hatıraları’’ sayfasında,alkollü içecekler konusunda bugüne kadar söylenenlerin tekrarının zaruret olduğunu çünkü, marketlerde ve bakkallarda en fazla satılanların, gazoz cinsinden içecekler olmakta devam ettiğini, Yaz aylarında ve hatta oruç ibadetinin yapıldığı Ramazan aylarında iftar sofralarında bu tür içeceklerin tüketiminin arttığı üzerinde durarak, gazoz üreticisi küresel sermaye sahipleri, Ramazan aylarını satışlarını arttırmak için büyük bir fırsat gibi görüyor ve yoğun reklamlarla kendi imal ettikleri gazozları “İftar sofralarının vazgeçilmez içeceği” (?) gibi reklamlarla daha fazla satmaya çalıştıklarını ve bu satıştan vazgeçmediklerini vurgulamaktadır.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Fatih Kalender, yazısında ‘’Kuru Temizleme Sistemiyle Yapılan Temizliğin Hükmü -2’’ konusunda bilgilendirmektedir.

  Dergi içeriğinde,Helal Tarifler sayfasında, ‘’Unuttuğumuz Lezzetler’’ F.Füsun Menteş, Araştırma Sayfasında, ’’Helal ve Tayyib Şartlarda Peynir Üretimi’’, Ahmet Tunç Cengiz, ‘’Günümüzde Hazır Yufka, Baklava ve Börekler’’, Nejla Baş, ‘’Gıda Katkıları Nasıl Düzenlenir’’ Süleyman Erdoğan, yazıları ile Helal ve Tayyib lokmamız için önemli olan hususlarda bilgi vermektedirler.

  DERGİMİZE ABONE OLMAYI İSTERMİSİNİZ?

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.