''Alkol, antidepresan değil, bir depresandır''
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48544169
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ''Alkol, antidepresan değil, bir depresandır''


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/12/2006 14:28
  Alkol depresan "Alkol, antidepresan değil, bir depresandır"
  Son yapılan anketler ve ortaya çıkan polisiye verilerine göre gençliğin büyük bir sigara, alkol ve uyuşturucu batağında kıvrandığını göstermektedir. Geçenlerde Hacettepe Üniversitesinin katkısı ile ‘Gençlikte Madde Bağımlılığı’ üzerinde verilen bir konferansta,

  Madde Bağımlılığı konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Jeff Mc Whirter en çok bağımlılık yaratan maddelerden birinin nikotin olduğuna dikkati çekerek, erken yaşlarda sigara ve alkol kullanımına başlanması önlenebilirse daha zararlı maddelerin kullanımının da azaltılacağını veya ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

  Prof. Dr. Whirter, gençlerin çoğunun arkadaşlarını model alarak madde kullanımına başladığını, ailelerinden ilgi görmeyen, yaptıkları gözlemlenmeyen ve anne babaları ayrı olan çocuklarla akademik yönden başarısız, okul kurallarını reddeden çocukların da genellikle madde bağımlısı olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Whirter, ''Genç içkiyi eğlence için mi yoksa depresyonda olduğu için mi kullanıyor? Yapılan araştırmalar, genellikle depresyonda olan gençlerin daha çok içki bağımlılığı olduğunu ortaya koyuyor. Oysa alkol de bir depresandır. İlk başta rahatlama duygusu verse de daha sonra depresyonu arttırıcı bir etki gösterir'' şeklinde konuştu.

  Eğitmenlere ve ailelere, madde kullanan gençlerin tüm sorularını doğru olarak yanıtlamalarını, tamamıyla dürüst olmalarını tavsiye eden Whirter, ''Alkol ve tütün kullanıyorsanız bunu itiraf edin ve sizin üzerinizdeki olumsuz etkilerini onlara anlatın. Ancak bunu ders verir gibi yapmayın'' dedi.

  GIDA RAPORU’nun notu: Gençliğin her geçen gün daha yoğun bir bataklığa saplanmasının temelinde her şeyden once manevi boşluğun olduğu da gözardı edilmemelidir. Manevi ihtiyacın ana kaynağı olan dini eğitimin gerek ailede, gerek okulda usulüne uygun ve yeteri miktarda verilememesi gençliği bu kötü alışkanlıklarda mutluluk aramaya sevketmekte ve kötü niyetli insanların eline düşmektedirler.

  Gözgöre göre, gözlerinin önünde her geçen gün madde bağımlılığı batağına yuvarlanan gençlerin aileleri en büyük ızdırabı yaşamaktadırlar. Ateş düştüğü yeri yakar. O halde anne babalar bu ızdırabı yaşamak istemiyorlarsa vakit geç olmadan çocukları ile yakından ilgilenmeleri ve manevi eğitimlerine önem vermeleri gerektiğini artık idrak etmelidirler.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.78
  Toplam Oy: 33


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.