YOĞURTTA DOMUZ JELATİNİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  60936459
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  YOĞURTTA DOMUZ JELATİNİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 16/03/2009 05:35
  yogurt YOĞURTTA DOMUZ JELATİNİ

  “MD-Domuz jelatinini pazarlayan 3-4 tane firma var bunlar araştırıldığı zaman nerede ve kimler olduğu meydana çıkacaktır. Bu ürünler menşei belirsiz şekilde piyasaya çıkarılıyor…Alan üretici de üzerinde ne yazdığı belli olmayan…şeker çuvallarına doldurulmuş bu ürünleri alıyor. Satıcı, bu yoğurt katkısı diyor; bundan 1 ton süte 4 kilo attığın zaman kaymak gibi yoğurt elde edeceksin ve çok para kazanacaksın diyor…Ne kadar maliyeti, 4 kilosu 40 TL. Diğer yönde maliyeti % 40 etkiliyor. Bir kilo yoğurdun fiyatı 2 TL olduğunu düşünelim. 1 ton sütte 800 TL menfaat sağlıyor.”


  Deşifre Muhabirinin,
  “Piyasada satılan bazı hazır yoğurtların nasıl insan sağlığını tehdit ettiği gözler önüne serildi. Gıda kodeksine göre sadece süt ve mayadan oluşması gereken yoğurdun içine, bazı uyanık üreticiler maliyetleri düşürmek için insan sağlığına zararlı katkı maddeleri katıyor. İşte dürüst bir yoğurt üreticisinin insanı şok eden itirafları “

  anonsu ile internet sitesinde yayınlanan reportaj, GIDA RAPORU olarak tam 25 yıldır dile getirmeye çalıştığımız gerçeği delillendiren çok önemli bir belge niteliğindedir.

  Gerçi, bu konuda sitemizde pek çok yazımız yayınlandı. Yayınlanan yazılarımızdan birinde Kayseri’den bir yoğurt üreticisinin bize gönderdiği itiraftan da bahsetmiştik. O üretici de artık rekabet edemez duruma geldiği için jelatin kullanmak zorunda kaldığını acı bir şekilde açıklıyordu.

  “mesaj: sayın gıda raporu yöneticisi ben küçük çapta yoğurt imalatı yapıyorum ve son zaman jelatin kullanmaya başladım. Bunu herkes kullanıyor uzun bir müddet kullanmadım ama piyasada kalmak için mecbur kaldım. Bunda bir sakınca varmı? Ya da ne yapmalıyım?”

  Yine, bize geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde Trakya bölgemizden gelen bir ihbar metubunda da:

  “Ben bildiğim bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Silivrinin meşhur yoğurdunu üreten ............Süt Mamulleri Firması EUROKİM ve YILMAZ KİMYA’dan aldıkları jelatini ve ÜNİLEVER’den aldıkları TRİO isimli yağı ürünlerinde kullanmaktadır. Bu konuda Müslüman kardeşlerimizi bilgilendirmek vazifemizdir. “

  Bu dehşet verici açıklamalardan sonra Deşifre’de yayınlanan MD isimli yoğurt üreticisinin itiraflarını okumaya devam edelim:

  “MD: 6 yıldır bu sektör içerisindeyim, çok aktif bir şekilde çalışıyorum..

  Muhabir: Vijdanınız rahatsız oldu ve bunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorsunuz..

  MD: Tabiiki, 5 tane de benim çocuğum var ,yani rahatsızlığım genel olarak bütün Türkiye’deki çocukların sağlığıyla oynandığını biliyorum onun için burdayım…

  Yılların yoğurt üreticisi olan MD şok edici itiraflarda bulunuyor. İddiasına göre bazı yoğurt üreticileri, üç kuruş daha fazla kazanmak için, insan sağlığını hiçe sayarak akıl almaz hilelere baş vuruyor. Yoğurt üreticisi MD, sütün kaynatılması esnasında %40’ının su olarak buharlaştığını, bunun da maliyetleri artırdığını söylüyor... İşte yoğurt yapımındaki hileler de tam bu noktada başlıyor... Bazı uyanık üreticiler, gıda kodeksine göre yasak olmasına rağmen, sütün içerisine katkı maddeleri katarak, bu kaybı önleme yoluna gidiyor.

  MD: Maliyeti düşürmek için yapılan hileler var. Nedir bu maliyeti düşürmek için yapılan hileler?..Güzel bir yogurt yapmak için % 40 suyunu uçurursunuz vakum vasıtasıyla maliyet % 40 daha üzerine biner. Ama benim bu bahsettiğim katkı maddelerini katttıgınız zaman % 40 uçurmanıza gerek kalmıyor. Aynı yogunlukta, aynı yapıda, aynı tüketicinin beğendiği şekilde yoğurt elde edebiliyorsunuz..

  MD: Jelatinin muhteviyatını incelediğiniz zaman karşınıza enterasan şeyler çıkıyor…Ben öğrendiğim zaman şok oldum…Örneğin dini açıdan kesinlikle mahsurlu domuzla ilgili ürünü bizim yememiz kullanmamız. % 99u müslüman olan bizim ülkemizde böyle birşeyin yapılması…bana göre çok büyük bir hakaret…Öyle telakki ediyorum..Tabiiki sıgırdan elde edilen var bunu da yine tasvip etmiyorum… savunmuyorum kesinlikle ve kesinlikle…ee domuzdan üretileni zaten dini açıdan sakıncası oldugu gibi ayrıca ilmen ve tıbben de sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Belki çok az miktarda bir takım insanlar çikolata pasta ve şekerleme sanayiinde jelatinin kullanıldıgını biliyorum..Ama bu sektörde çok fazla kullanıyorsunuz. Ne yapacak vücudunuz bunu atamayacak. Damarlarınız kabul etmeyecek tıkayacak daha sonra da ölümlerin artma sebebi %10, %20 bilemiyorum artık..o oranlarını tıbben araştırıldıgında bu ortaya çıkacak.

  Domuz jelatinini pazarlayan 3-4 tane firma var bunlar araştırıldığı zaman nerede ve kimler olduğu meydana çıkacaktır. Bu ürünler menşei belirsiz şekilde piyasaya çıkarılıyor…Alan üretici de üzerinde ne yazdığı belli olmayan…şeker çuvallarına doldurulmuş bu ürünleri alıyor. Satıcı, bu yoğurt katkısı diyor; bundan 1 ton süte 4 kilo attığın zaman kaymak gibi yogurt elde edeceksin ve çok para kazanacaksın diyor…Ne kadar maliyeti, 4 kilosu 40 TL. Diğer yönde maliyeti % 40 etkiliyor. Bir kilo yogurdun 2 TL olduğunu düşünelim. 1 ton sütte 800 TL menfaat sağlıyor. Yani 800 TL bir tarafta, 40 TL bir tarafta hangisini tercih edersiniz?;yani aslında 40 TL lik domuz jelatinini süte katttığınız zaman 800 TL. menfaat sağlıyorsunuz. Günde 10 ton süt çalışan bir firmayı dikkate aldığınızda 8 000TL gibi bir rant ortaya çıkıyor günlük…Bunu aya vurduğunuz zaman 240 000 TL gibi büyük bir rakam çıkıyor…

  MD: Tabiiki domuz jelatinini siz heryerde ulu orta bulamazsınız. ama bunu satan firmalar var sizin adresinize kadar getirip teslim ediyor gizli biçimde ve bunu satan insanlar da eroin satan insanlar kadar para kazanıyor.çünkü bu üretici olan kişi yani jelatini alan kişi ne oldugunu bilmiyor..sadece şunu biliyor.. Ben bu kadar miktarda içine katacağım, bunun karşılığında bu kadar da menfaat saglayacağım, bunu biliyor.

  MD: Ayrıca, yoğurdu katılaştırmak niyetiyle, evlerimizde aydınlatmak amacıyla kullandıgımız mumun yapımında kullanılan parafin denen yagı da tüketici, bilmeden sağlık için yediği yoğurdun içinde yiyor.

  MD: Tabii bunların yapılmaması gerektiğine inanıyorum. Yaklaşık 2 senedir ikilem içerisindeyim. Bu konuda belki biraz önce de bahsettiğim gibi 150 kişi tarafından ihanetle suçlanacağım ama diğer tarafta çok büyük kitlenin yani bütün insanların bana şükran duyacağına inanıyorum. “

  İtirafname burada bitiyor. Görüldüğü gibi artık mızrak çuvala sığmıyor. Yetkililer, sorumlular üreticiler, satıcılar ve bu çirkin muameleye muhatab olan tüketiciler ne yapmaları gerekiyorsa yapmak zorundadırlar.

  Biz 25 yıldır bu gerçekleri haykırıyoruz. Biz görevimizi yapmaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.
  Göz göre göre bu Müslüman millete Allah’ın haram kıldığı maddeleri haberi olmadan hergün yedirmeye kimsenin hakkı yoktur.
  Bu Müslüman millete hizmet yapmak için yola çıktığını söyleyen bütün Sivil Toplum Kuruluşlarını göreve davet ediyoruz.
  Bu ürünlerin şuursuzca müşteriliğini yapan ve kursağının emniyetinden sorumlu olan Müslümanları da ferdî hak ve sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.


  Yeniden Gıda Raporu Kitabı 7.Baskı, sayfa 184-188
  http://www.gidaraporu.com/yogurt_g.htm
  http://www.gidaraporu.com/kaymakli-yogurt_g.htm
  http://www.gidaraporu.com/sut-urunlari-endustriyel_g.htm


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.58
  Toplam Oy: 84


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.