SAKIZ BELASINDAN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63191979
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SAKIZ BELASINDAN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/03/2017 09:06
  konferans SAKIZ BELASINDAN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN

  Günümüzde sakız birçok insan için vazgeçilmez bir hal almıştır. En önemlisi de çocukların dikkatini çeken renkli kutularıyla daha fazla albenisi olan sakızların zararları konusunda aileler yeterince bilinçli olmaması

  Bugün,dünya sakız piyasasında yıllık üretim 560 000 tonu bulmaktadır.Endüstriyel sakız üretimine 55 yıl önce başlanan Türkiye’de ise yıllık 500 milyon TL(140 milyon dolarlık) dev bir pazar söz konusudur. Ve bu dev pazarın hedef kitlesi gençler ve çocuklar!

  Günlük hayatımızda elimizin altından, arabamızın torpido gözünden, çantamızdan, çocuklarımızın beslenme çantasından eksik etmediğimiz bu sakızlar ne kadar masum, gelin hep birlikte madalyonun öbür yüzünü inceleyelim. İşte küçücük sakızın içine sığdırılan katkı maddeleri ve zararları;

  Eğer devamlı sakız çiğneyici iseniz Ancak, bu olmadan kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız bu bir alışkanlık olduğunu kanıtlar. şüpheli katkı maddeli bu ürünlerin diş ve sindirim üzerindeki kötü etkisi de gözönüne alındığında, bu sakızlar ağzınıza değil çöpe layik olmalıdır.

  Sakız Çiğnemenin Yan Etkileri

  Sakızı ağzınıza almadan önce, sakız çiğnemenin oldukça rahatsız edici yan etkilerini göz önüne almalısınız.

  1.Birçok kişi teorik olarak, gıda isteğini azaltmak ve sakızla meşgul ederek sağlıksız gıdalar yemekten kendini önlemek maksadı için sakız kullanıyor. Ancak araştırmalar aksine sakız, açlık hissini artırarak yemek için motivasyon sağlamaktadır.

  2. Alt çene Eklem Bozukluğunu tetikler
  Acı veren kronik bir durum olabilir, çene ve hatta eklem bozukluğu (eğer bir tarafı diğerinden daha fazla çiğnemede kullanıyorsak) sakız çene kas dengesizliğine neden olabilir. Ne zaman kas belirli bir dizi aşırı derecede kullanıldığında, zamanla baş ağrısı, ve diş ağrısı dahil kas ağrılarına yol açabilir.

  3. Gastrointestinal Sorunlar
  Sakız karın ağrısına katkıda bulunabilir ve sinirsel bağırsak sendromu (IBS) ile görülen şişkinlik ve fazla hava yutmaya neden olur. Bundan başka sakız çiğnemekle, vücudunuza bir gıdanın girmek üzere olduğunu beyninize fiziksel sinyalleri göndermiş oluyor. Bu zaman enzimler ve asitler devreye girer, dolayısıyla serbest bırakılırlar, ancak gıda olmadan onlar sindirim için tasarlanmış oluyorlar. Bu da şişkinliğe, mide asitinin aşırı çıkışına neden olabilir ve neticede yemek yemek istediği zaman yeterli sindirim salgıları üretme yeteneğini bozabilir. Piyasada yaygın olan çoğu sakızlarda bulunan yapay tatlandırıcılar bazı insanlarda ishal gibi olumsuz gastrointestinal semptomlar, oluşturabilmektedir..

  4. Hatta Şekersiz denilen sakızlardan gelen Diş Hasarı
  Sakız şeker içeriyorsa, çiğnemekle, aslında şekerle dişlerinize "banyo" yaptırıyorsunuz. Bu ise diş çürümesine katkıda bulunabilir. Eğer şekersiz sakız çiğniyorsanız bile, şekersiz sakız ksilitol içerir, aslında bu da diş erozyonuna yol açabilir. Asidik tatlandırıcılar ve koruyucu içerdiğinden hala dişlerinize riskler vardır. Diş erozyonu zamanla tam anlamıyla dişlerinizi eritir, bu bir süreçtir.

  5. Koyun yününden katkı maddesi.
  Sakızlar genellikle yumuşak kalmasına yardımcı olmak için, koyun yününden elde edilen, lanolin denilen, bir mumsu madde içerir. sağlık için mutlaka tehlikeli olmasa da, lanolin çiğneme tam iştah açıcı bir şey değil.

  6. Cıva amalgamlı Diş dolgularınızı ağzınızdan uzaklaştırın
  Eğer civa dolgularınız varsa, sakız, bu bilinen nörotoksinlerin vücudun içine yayılmasına dolguların neden olabileceğini bilmelisiniz.

  Sakız çiğneme ile bağlantılı gençlerde Baş ağrısı

  Gençler sakız çiğneme ve uyuşturucu için kötü üne sahip. Çocuğunuz sık sakız çiğneyici ise ve baş ağrısından muzdarip ise,her iki konu ile de yakın bir bağlantı olabileceği bilinmeli.

  Araştırmacılar sakız çiğneme baş ağrılarına neden olabilir. Geçmişteki araştırmalarda sakızdaki yapay tatlandırıcı aspartamın baş ağrılarına neden olabileceği bildirilmişti.

  Çoğu Sakızlar, Yapay Tatlandırıcı içerir

  sakızda en yaygın olarak kullanılan yapay tatlandırıcılarından biri aspartamdır. Aspartam, odun alkolü (bir zehir) ve formaldehiti vücudunuzun içinde metabolize eder. Bu, doğum kusurları, kanser, beyin tümörleri, ve kilo alma olaylarına sebep olur.

  Aspartam bugün maalesef sadece sakızlarda değil birçok gıdanın içerisinde kullanılmaktadır; Meyveli içecekler, Meyveli yoğurtlar, Dondurulmuş tatlılar, Sofralık tatlandırıcılar, İlaçlar, Çocuk şurupları ve antibiyotikler, Düşük kalorili gıdalar, Sporcu içecekleri, Çikolatalar, Nane şekerleri, Dondurmalar, Kahvaltılık gevrekler, Konserve meyveler…

  Sakız Katkı maddelerinden kaçın

  Yapay tatlandırıcılar sakızdan kaçmak için tek bir neden olarak yeterlidir. Çoğu markalar da vücudunuzda size ait olmayan ek kimyasal maddeler içerir. İşte bu şüpheli maddeler içermeyen piyasada doğal sakız markalar varsa, onları çiğneyebilirsiniz. Ancak, doğal sakızları da aşırı çiğneme, çene kemik ve kas rahatsızlıkları ile sindirim sorunları riskini teşkil edeceğini unutmayın.

  1. BHT zaten birçok ülkede yasaklandı. ABD'de, genellikle sakız ve diğer işlenmiş gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. BHT çocuklarda böbrek ve karaciğer hasarı, hiperaktivite dahil organ sistem toksisitesi, bağlantılı ve kanserojen olabilir.

  2. Kalsiyum Kazein (Kalsiyum Fosfat)
  temel olarak Trident sakız bulunan, madde, bir beyazlatma maddesi ya da texturizer olarak kullanılabildiği düşünülmektedir. kazein, daha önce Çin'de bebek maması zehirlenmelerle bağlantılı ve otoimmünite iyi tanınan tetikleyicisi rağmen işlenmiş süt türevi olarak, küçük, uzun vadeli alımından hakkında bilinmektedir.

  3. Sakız mayası
  Bu "sakız mayası" çok kere bir sır olarak saklanır, ancak araştırmalarda elastomerler, reçine, plastikleştirici ve dolgu maddelerinin bir karışımından oluştuğu anlaşılmaktadır. Sonuçta, neden onlar potansiyel petrol türevli parafin, kansere bağlı bütün bunlar polivinil asetat (marangoz tutkalı) ve talk, çiğneme olduğunuzu bilmek isterim.

  4. Titanyum Dioksit
  Titan dioksit genellikle sakız bir beyazlatma maddesi olarak kullanılır, ancak bu oto-bağışıklık hastalıklar, astım, Crohn hastalığı ile bağlantılı potansiyel kanserojen alın - özellikle nanopartikül formunda. Bir çalışmada, çocuk yüksek, en yüksek levels.8 içeren sakızları, şekerlemeler titanyum dioksite maruz kalan

  5. Sorbitol:
  Pek çok şekersiz sakızda sorbitol isimli tatlandırıcı bulunur. Sorbitol, ince bağırsak tarafından çok zor absorbe edilir. Aşırı sorbitol tüketimi diyareye (ishal),aşırı kilo kaybına, karın ağrısı, mide krampları, rektal kanama,vücutta ve yüzde şişkinlik,alerjik deri döküntüleri,baş dönmesi, bağırsak sendromları ve nöbetlere sebep olduğu kanıtlanmıştır.

  6. Ksilitol :
  Suni tatlandırıcı olarak kullanılır. farelerle yapılan testlerde böbrek taşı, idraryolu etkileri ve psikolojik huzursuzluklara neden olduğu tespit edilmiştir; ayrıca düşük enerjili gıdalar, tatlılar, dondurma ve reçellerde de kullanılır.

  7. E422 Gliserol (gliserin):
  Kıvam arttırıcı, tatlandırıcı ve nem tutucu özelliğinden dolayı sakızlara katılır.Yüksek miktarda alımı baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir. Ayrıca müslüman tüketiciler olarak hayvan kökenli olması ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

  8. E 471-E477 Mono- ve digliseridler ve modifiye edilmiş formları:
  Bitkisel ve hayvani kökenli olabilir.Bitkisel kökenden olması halinde tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Hayvani unsurlardan türetilirse, helallik açısından sakıncalıdır. Eğer, eti helâl ve kesimi islâmi usulle yapılmış hayvani yağlardan türetilmiş ise helâl kabul edilir. Aksi halde haram olur.

  9. Aromalar:
  Sakızlara meyve tadı ve kokusu verebilmek amacıyla, meyve yerine o tadı ve kokuyu verecek kimyasallar kullanılmaktadır. Bu katkı maddesinin adı doğala özdeş aromadır.Doğala özdeş aromalar laboratuarlarda yapay olarak üretilir.

  10. Renklendiriciler:
  Aromalar dışında, sakızlarda çok sık kullanılan diğer katkı madde grubu ise renklendiricilerdir. İngiltere’deki Southampton Üniversitesi tarafından 6 tane yapay renklendirici ( tartrazine-E102, quinoline yellow-E104, sunsetyellow –E110, carmoisine- E122, ponceau 4R-E124, allurared AC-E129 ) üzerinde yapılan bazı araştırmalar sonucunda kansere sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır.Ayrıca bu renklendiricileri içeren gıdaları tüketen çocuklarda davranış bozukluğu ve hiperaktivitenin arttığı gözlenmiştir. Bu renklendiricilerin çocukların diyetinden çıkarıldıklarında çocuklardaki davranış bozuklukları ve hiperaktivitenin düzeldiği gözlenmiştir.

  11. Diğer kullanılan katkı maddeleri
  Maltitol, Mannitol , Acacia, Acesulfame potassium , Aspartame, Candelilla wax, Sodium stearate

  Çocuklar ne kadar doğal gıdalarla beslenirse sağlıklı gelişimleri için o kadar faydalıdır. Daha sonradan beslenme kültürümüze empoze edilen kola, ciklet, cips vs. gibi ürünler çocuklarımızın sağlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. Sakız, cips, kola yerine taze sebze ve meyveleri ne kadar çiğ ve direkt doğadan yerlerse o kadar iyi. Bize emanet olarak verilen ve her anne babanın iyi bakmakla yükümlü olduğu yavrularımıza doğal, sağlıklı ve helalinden beslenme alışkanlığı kazandırmak bizlerin en önemli görevidir.

  KAYNAKLAR;

  http://www.ortodontistweb.com/sakiz.html
  http://www.buzzle.com/articles/sorbitol-side-effects.html
  http://www.canpare.net/saglik-haberleri/69994-sakiz-cignemenin-zararlari.html
  http://www.dailymail.co.uk/health/article-507483/Sweetener-chewing-gum-damage-health.html
  http://www.gidaraporu.com/ulkemizde-hangi-urunlerde-kullaniliyor-acaba_p.htm
  http://www.gidaraporu.com/sinsi-sinsi-msg_p.htm
  p://www.gidaraporu.com/tatlandiricilar-parlaticilar_p.htm

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.53
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.