HELAL DONDURMA
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49727854
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL DONDURMA


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/05/2014 04:48
  konferans konferans YAZ SICAKLARI GELİYOR!.DONDURMALARA DİKKAT EDİYORMUYUZ?!..

  Medya bugünlerde bu ikazlarla dolu haberler yapıyor. Merdiven altı üretimin hızla artması dondurmacı esnafının tedirgin olmasına yol açtığını belirten yetkililer "Vatandaşın ucuz diye sağlığını hiçe sayarak kayıtdışı çalışan yerlerden dondurma almasının sonuçları kötü olabilir. Denetimlerin artırılması şart". 'Kendi yemediğini vatandaşa satmayan' anlayışla mesleklerini devam ettiren, ucuz olmasına rağmen GDO’lu glikoz kullanmamaya direnen dondurmacı ustalarının yapay tatlandırıcılara dikkat etmelidirler.

  Gazetelerde haberler “merdiven altı üretilen ve hijyen şartlarına riayet edilmediği için mikroplu olduğu bildirilen bu dondurmalardan çocuklarınızı koruyun”. Ya, kelli felli fabrikalarda batı teknolojisi ile üretilen dondurmalar ne kadar sağlıklı ve ne derece güvenli? Bu soruların cevaplarını kimden alacağız?

  Tarım Bakanlığının, fabrkasyon dondurma yapanlarının telkini ile yayınladığı dondurma yönetmeliği hakiki dondurmacılığı adeta yok etti. Yetkililer; "Hazır dondurmalar çıktı, el yapımı nefis dondurma satışları bitme noktasına geldi. Halbuki dondurma tüketimi son yıllarda artış göstererek 400 bin ton civarına yükseldi. Kişi başı 5 litre dondurma tüketimi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise; doğal şeker yerine yapay tatlandıncılar kullanılarak üretilen dondurmalardır. İçeriğindeki kimyasal maddelerden sağlığımız olumsuz etkilenebilir. Halbuki ustalarımızın elinden çıkan katkısız doğal dondurmalar, protein, karbonhidrat ve kemiklerimiz için gerekli kalsiyum ile fosfor yönünden oldukça zengindir. Sütteki kalsiyum ve fosfor miktarı, yapılırken kıvamı koyulaştığından dolayı doğal dondurmada süte göre daha fazla bulunur. 100 gram dondurmada 135 mgram kalsiyum bulunurken, sütte bu miktar 115 mgramdır"

  Katkılı dondurma sağlığa zararlı!. Dondurmanın yapımında süt, şeker, tatlılık verici maddeler, bitkisel yağ ve süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık fıstık, karamel gibi maddeler, sahlep, kıvam verici, doğal ve doğala özdeş aromalar kullanılıyor. Bugün tüketilen dondurmanın içinde, sütten daha çok süt tozu, meyveden daha çok meyve aroması ve şeker yerine suni tatlandırıcılar varsa; bu dondurmanın faydaları yerine zararlarından bahsetmek daha doğru olur. Çünkü bu şekilde tükettiğimiz dondurmanın bize getirisi, daha çok katkı maddeleri ve tatlandıncılar olacaktır. Dolayısı ile inancımız ve sağlımız risk altındadır

  Unutulmamalıdır ki; imanımız ve sağlığmız bizim için paha biçilmeyecek kadar değerlidir

  Bu konuda 2006 ve 2007 yıllarında yazdığımız yazılarımız hala güncelliğini ne yazık ki koruyor. DONDURMAM GAYMAK Bu yazımızı dikkatle okumanızı tafsiye ediyoruz. Bir farkla o yazılarımızda tehlikelerden korunabilmek için evlerimizde nasıl dondurma yapabiliriz sorusuna da cevaplar vermiştik. Bu gün şükürler olsun ki bazı üreticilerimiz GİMDES’ten sertifika alarak Helal ve Tayyib dondurmayı kadeşlerimize sunuyorlar.HELAL DONDURMA

  konferans  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.